Žlabatka ostružiníková

Žlabatka ostružiníková
Latinsky: 
Diastrophus rubi
Anglicky: 
Gall wasp
Německy: 
Brombeergallwespe

nebo také žlabatka maliníková, je vosička, která způsobuje hálkovitost na maliníku a ostružiníku. Dospělá žlabatka je malá vosička, černohnědé barvy, dlouhá cca 3mm s dvěma páry křídel. Líhnou se zpravidla koncem května a napadají jak divoce rostoucí rostliny tak kultivary.
Larvy vytvářejí na prutech rostlin hálky, které jsou podélné, nekdy až nekolik cm dlouhé. Hálky obsahují komůrky s larvami, nebo kuklami. Napadené letorosty obvykle nad hálkou usychají a lámou se.

foto 1 - http://www.flickr.com/photos/housemouse/
foto 2 -http://www.pflanzengallen.de
foto teaser - http://papounet.wifeo.com

Žlabatka ostružiníková
Žlabatka ostružiníková
Ochrana : 
likvidace napadených prutů do výletu dospělců. V zimě bývají hálky často potravou pro ptáky, kteří z nich vyzobávají larvy.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

jsou všechny druhy žlabatek stejné nebo s něčem liší?
jak se liší žlabatka dubová a žlabatka listová ?
to jsou žlabatky opravdu tak malé?

Jednotlivé druhy žlabatek se od sebe liší (jinak by nemohlo jít o různé druhy. Nejjednodušší rozlišovací znak je jejich hálka. Žlabatka dubová, listová a jablkovítá je 1 druh, nejčastěji se používá název ž. dubová. Některé druhy žlabatek mají pohlavní a nepohlavní stádium. Každé z nich tvoří jiný typ hálky, proto byly dříve děleny do 2 druhů (u některých se až do 90. let 20. století nevědělo, že jde o 1 druh). Malé? Žlabatka pruhovaná je malá, cca 3 mm, její hálky mají průměr do 6 mm, ale taková žlabatka jižní se 7 mm délky a hálkou v průměru 3,5 - 4 cm?

Jednotlivé druhy žlabatek se od sebe liší (jinak by nemohlo jít o různé druhy. Nejjednodušší rozlišovací znak je jejich hálka. Žlabatka dubová, listová a jablkovitá je 1 druh, nejčastěji se používá název ž. dubová. Některé druhy žlabatek mají pohlavní a nepohlavní stádium. Každé z nich tvoří jiný typ hálky, proto byly dříve děleny do 2 druhů (u některých se až do 90. let 20. století nevědělo, že jde o 1 druh). Malé? Žlabatka pruhovaná je malá, cca 3 mm, její hálky mají průměr do 6 mm, ale taková žlabatka jižní se 7 mm délky a hálkou v průměru 3,5 - 4 cm?

Jaký přípravek zvolit proti žlabatce ? mohu použít tento ? Mám ho doma. Objevil se mi na rakytníku loni.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.