Třásněnka

Třásněnka
LatinskyThysanoptera
AnglickyThunderflies
NěmeckyFransenflügler
SlovenskyStrapky
Třásněnky dostali svoje jméno, protože jejich úzká křídla mají na koncích dlouhé třásně. Mají bodavě savé ustní ústrojí. Rostliny poškozují vysáváním štáv a vyjímečně přenášejí i choroby. Na poškozené rostlině poté zanechávají tmavě zbarvený, kapkovitý trus.

Třásněnka hrachová
/Kakothrips robustus/
je černohnědě až černě zbarvená s nažloutlými předními holeněmi a chodidly a šedohnědými předními křídly. Sáním škodí jak dospělec, tak i larva a to zejména na hrachu a fazolích. Poškozuje květy, mladé výhony a tvořící se lusky. Kvůli tomu se někdy ani nevyvinou zrna.

Třásněnka skleníková
Heliothrips haemorrhoidalis
je podobná třásněnce hrachov, ale zadeček, nebo jeho část je oranžově zabarvená. Tato třásněnka napadá celou řadu okrasných skleníkových rostlin - azalky, begonie, bramboříky, fíkovník, plamének, pěnišník, palmy, gloxinie a jiné, na kterých saje - zejména na mladých vrcholových listech. Poškozené listy dostávají stříbrný lesk. Někdy se napadení třásněnkou zaměňuje s poškozením, které způsobují svilušky, ale podle trusu, které třásněnky vylučují na listy se dá poměrně lehce odhalit.

Třásněnka měčíková
Taeniothrips simplex
09-1,1mm dlouhá, temně hnědá. Často způsobuje škody na některých odrůdách mečíků tím, že vysává části listů, které jsou dosud ukryté v pochvě a rovněž poškozuje květy, ještě dříve než se rozvinou.

 

Ochrana

viz níže