Potemník moučný

Latinsky: 
Tenebrio molitor
Anglicky: 
Mealworm
Německy: 
Mehlkäfer
Slovensky: 
Múčiar obyčajný

cca dvoucentimetrový brouk, který se pomalu pohybuje. Vyvíjí se v mouce. Jeho larva potřebuje k vývinu více než rok. Chovatelé ptáků, nebo rybáři si jako potravu pro ptáky, případně návnady larvy potemníka chovají. Jedná se o "tučné" moučné červy. Jeho příbuzní jako potemník skladištní a potemník ničivý, se vyskytují také ve spížích a ve skladištích potravin. Jedná se o menší zhruba půl centimetru velké tmavohnědé brouky. Při zamáčknutí silně páchnou.

Přeměna larvy potemníka

Ochrana : 
Nejdůležitější je asi uchovávat potraviny dobře zabalené a nedat tak broukům šanci, aby do nich pronikli. Nejhorší je, když necháme např. mouku pouze v papírovém sáčku, ta je potom pro potemníka snadnou "kořistí". Potemníka se zbavíme tak, že napadené potraviny vyhodíme a spíž, či prostor, který je napadený, vystříkáme sprejem proti hmyzu. U spíže to bývá ovšem velký problém, protože potraviny nesmějí přijít do styku s postřikem a musíme tudíž celý špajz vyklidit. Každý víme, že tolik věcí na 1m² se prakticky nikde jinde nenachází a úklid spíže bývá velmi namahavou činností. Další způsob jak se zbavit potemníků ukazuje na přiložených fotografiích nadšený bojovník se škůdci Eduard Kremlička.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Existuje druh potemníka, který přežívá ve skelné vatě na půdě???

To by mě taky moc zajímalo ?

stejnýproblém! nejspiš padají z půdy...

Dobrý den, zajímalo by mě zda jste nezjistil něco víc na toto téma. Začíná se nám vyskytovat v podkrovních místnostech novostavby. Denně se vyskytnou 2-3 jedinci, zdroj jsme nenašli. Děkuji Holub

chci se zeptat jestli může tento brouk(potemník)škodit ve sklepě.máme jich tam mnoho a nevim jak se jich zbavit a žádné potraviny tam nemáme ,kromě brambor.jen jsou odporné na pohled a vylézají nám na verandu.

když je nouze nejvyšší a hlavně když šmakuje edo

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.