Potemník moučný

Potemník moučný
LatinskyTenebrio molitor
AnglickyMealworm
NěmeckyMehlkäfer
SlovenskyMúčiar obyčajný
cca dvoucentimetrový brouk, který se pomalu pohybuje. Vyvíjí se v mouce. Jeho larva potřebuje k vývinu více než rok. Chovatelé ptáků, nebo rybáři si jako potravu pro ptáky, případně návnady larvy potemníka chovají. Jedná se o "tučné" moučné červy.
Jeho příbuzní jako potemník skladištní a potemník ničivý, se vyskytují také ve spížích a ve skladištích potravin. Jedná se o menší zhruba půl centimetru velké tmavohnědé brouky. Při zamáčknutí silně páchnou.
 

Ochrana

Nejdůležitější je asi uchovávat potraviny dobře zabalené a nedat tak broukům šanci, aby do nich pronikli. Nejhorší je, když necháme např. mouku pouze v papírovém sáčku, ta je potom pro potemníka snadnou "kořistí". Potemníka se zbavíme tak, že napadené potraviny vyhodíme a spíž, či prostor, který je napadený, vystříkáme sprejem proti hmyzu. U spíže to bývá ovšem velký problém, protože potraviny nesmějí přijít do styku s postřikem a musíme tudíž celý špajz vyklidit. Každý víme, že tolik věcí na 1m? se prakticky nikde jinde nenachází a úklid spíže bývá velmi namahavou činností. Další způsob jak se zbavit potemníků ukazuje na přiložených fotografiích nadšený bojovník se škůdci Eduard Kremlička.

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.
Forum nebylo nalezeno