Potemník moučný

Potemník moučný
LatinskyTenebrio molitor
AnglickyMealworm
NěmeckyMehlkäfer
SlovenskyMúčiar obyčajný
cca dvoucentimetrový brouk, který se pomalu pohybuje. Vyvíjí se v mouce. Jeho larva potřebuje k vývinu více než rok. Chovatelé ptáků, nebo rybáři si jako potravu pro ptáky, případně návnady larvy potemníka chovají. Jedná se o "tučné" moučné červy.
Jeho příbuzní jako potemník skladištní a potemník ničivý, se vyskytují také ve spížích a ve skladištích potravin. Jedná se o menší zhruba půl centimetru velké tmavohnědé brouky. Při zamáčknutí silně páchnou.
 

Ochrana

Nejdůležitější je asi uchovávat potraviny dobře zabalené a nedat tak broukům šanci, aby do nich pronikli. Nejhorší je, když necháme např. mouku pouze v papírovém sáčku, ta je potom pro potemníka snadnou "kořistí". Potemníka se zbavíme tak, že napadené potraviny vyhodíme a spíž, či prostor, který je napadený, vystříkáme sprejem proti hmyzu. U spíže to bývá ovšem velký problém, protože potraviny nesmějí přijít do styku s postřikem a musíme tudíž celý špajz vyklidit. Každý víme, že tolik věcí na 1m? se prakticky nikde jinde nenachází a úklid spíže bývá velmi namahavou činností. Další způsob jak se zbavit potemníků ukazuje na přiložených fotografiích nadšený bojovník se škůdci Eduard Kremlička.