Larvy "mouchy" v oku

  • Posted on: 7 April 2022
  • By: admin
Oestrus ovis
Latinsky: 
Oestrus ovis

Ve Francii se tento týden objevil pacient, u kterého lékaři objevili několik larev Střečka ovčího (Oestrus ovis), v oku.
Muž, který pracoval na pozemku, u kterého se pásly ovce přišel k lékaři se svěděním v oku. Lékař zjistil, že v oku se nachází několik larev střečka, které se pohybují. Larvy poté byly mechanicky vytaženy, muži byly nasazeny antibiotika a byl propuštěn domů.

Střeček ovčí (Oestrus ovis) je parazit, který napadá zejména ovce a kozy. Dospělci kladou vajíčka do nozder těchto savců, kde se pak z nich líhnou larvy. Ty se před zakuklením dostanou z nozder ven a vypadnou. Celý proces se po vylíhnutí opakuje.

Někdy se ovšem stane, že dospělá samice naklade vejce jinam než jsou nozdry přežvýkavců. Je nutné dodat, že se jedná o ojedinělé případy a moucha tím prakticky nic nezíská. Lidská bulva a její okolí rozhodně není vhodná pro vývoj larev mouchy, takže tento omyl se jejím potomkům stane osudným.

larva oestris ovis v oku člověka

obrázek 1 - larva střečka ovčího v oku člověkahttps://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm2115416

Každopádně to pro postiženého člověka není určitě příjemný zážitek. Larvy mají na svém těle spoustu silných chloupků a "háčků", které jim pomáhají se udržet v prostředí. Tím, jak se pohybují po povrchu bulvy jí tedy velmi dráždí a dochází k zarudnutí a svědění.

V opravdu výjimečných případech se mohou zavrtat i do oční bulvy a tady způsobit další, nyní již vážnější poranění. Léčba je v tomto případě těžší, mohou se odstranit třeba laserem. mrtvé larvy, ale i poté mohou v oku způsobovat různé záněty.

larva oestris ovis

obrázek 2 - larva oestris ovis - (Dunbar J. et al. 2008)

zdroj:https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm2115416
zdroj:James Dunbar, Ben Cooper, Tim Hodgetts, Halabi Yskandar, Pieter van Thiel, Steve Whelan, Justin Taylor, David R. Woods, An Outbreak of Human External Ophthalmomyiasis Due to Oestrus ovis in Southern Afghanistan, Clinical Infectious Diseases, Volume 46, Issue 11, 1 June 2008, Pages e124–e126, https://doi.org/10.1086/588046

Přidat komentář

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.