Tritoma

  • Posted on: 15 January 2008
  • By: admin

/Kniphofia/

dekorativní exoticky vyhlížející trvalka. Vytváří husté stále zelené trsy uzkých, tmavězelených listů z nichž v létě vyrůstají tlusté stonky zakončené hustými hrozny trubkovitých květů zbarvených žlutě, oranžově až červeně. Někdy květy na jednom hroznu přecházejí od žlutých dole do červených nahoře.

Použití je mnohostranné. Kniphofia se dobře uplatní v záhonech a volných skupinách, pěkně se vyjímá v blízkosti vodních partií, nebo vysázená skupinově mezi nízké kobercové trvalky, nad nimiž dominuje. Je vhodná k řezu.

Daří se jí nejlépe na slunci, v propustné půdě s dostatkem vláhy. V zimě ovšem vyžaduje sucho.Je třeba tedy vybrat místo, kde se nehromadí voda, ale naopak odtéká. Dále se doporučuje listy na zimu o 1/3 zkrátit, rostliny přikrýt rašelinou a chvojím a ještěš zakrýt kusem fólie. Bez ochrany rostlina snadno zajde.

Množí se semenem, nebo dělením

Rod má asi 60 druhů, které rostou v jižní Africe a na Madagaskaru.

Knophofia uvaria je u nás pěstovaný druh, který dosahuje výšky 50 - 130cm a kvete od července do září. Spodní květy má žluté a směrem k vrcholu přecházejí do červena.

Takto nám loni Tritoma kvetla 1.6.

Obrázky: 
Tritoma
Taxonomy upgrade extras: 

Komentáře

zase tritoma, tentokrát bohatě kvetoucí v květinovém záhonu

dobry den.. Asi jsem zde spatne , ale neporadi mi nekdo ,kde se daji sehnat semena teto trvalky,,, dekuji predem za odpověd.,.

podívejte se sem v katalogu pro 2008 nějaké Kniphofie v nabídce mají

bambusarium 

jednodušší by, ale určitě bylo, kdyby vám někdo odkopnul trs.

hehe teď koukám, že se to prodávalo i na aukru /tento rok ne/ pod názvem "Zvláštní planoucí pochodeň ohnivá"....proboha, kdo to vymejšlí


 

Přidat komentář

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.