Tiplice

Latinsky: 
Tipula oleracea
Anglicky: 
Crane fly
Německy: 
Kohlschnake
Slovensky: 
Tipuľa kapustová

dokáží v domácnosti způsobit velkou paniku. Vypadají jako obrovský komár, který by během noci jistě vysál z člověka minimálně 20 litrů krve. Má to ovšem dva háčky. Člověk tolik krve nemá, a tiplice /a to ani samička/ nesaje krev. Není se tedy čeho obávat.Dospělec tiplice se žíví převážně nektarem z rostlin a přes jeho "komárovitou" podobu a mnohdy až děsivou velikost se ho tedy nemusíme nijak obávat. Schválně zkuste někdy tiplici chytit do ruky. Je velmi křehká a snadno se jí odlomí noha, stejně jako u pavoukovců sekáčů, a ta se potom vydrží ještě chvilku hýbat. Je to obrana proti různým predátorů, kteří se potom vrhají za odlomenou částí těla a kořist má možnost uprchnout.Samice kladou vajíčka do půdy, ale existují i některé druhy tiplic, které se vyvíjejí ve vodě. Z vajec se líhnou larvy, které již nějaké škody způsobovat mohou. Když samice klade vajíčka snadno jí identifikujeme neboť při tom jaksi poskakuje po travním porostu - viz přiložené video. Larvy jsou velké s poměrně tvrdou kůží.

Larvy tiplic se žíví kořenovým systémem rostlin a v místech, kde jsou přemnoženy mohou např. na trávnících způsobovat velké škody. zejména mladý trávník, který ještě nemá dostatečně vyvinutý kořenový systém mohou larvy tiplic zdecimovat. Tiplice obecně milují vlhčí prostředí, kladou proto i svá vejce tam, kde je přepoklad dostatku vlhkosti. 


Dospělá tiplice  

Larva tiplice


Ochrana : 
snad jen pouze v případě velkého napadení trávníků chemicky. vyhrabávání a sekání trávníku se nejeví jako příliš účinné, stejně tak ptáci moc larvy tiplic nemilují. Varování - použití insekticidů v trávníků by mělo být prováděno velmi opatrně. Může dojít ke kontaminaci vodních zdrojů či případné otravě ptactva.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Připojuji informaci, vlastní zkušenosti s tiplicí, jako rybářskou nástrahou. Určitý druh tiplic, jejichž larvy se vyvíjejí v bahně a listí, usazeném na dně pomalu tekoucích potoků a tůní. Vyskytují se v zimních měsících a dají se nalézt i jedinci ve velikosti kolem4 cm. Je to vynikající nástraha zejména na okouny a tlouště, zaberou i ostatní druhy ryb, jako kapr, nebo candát. Způsob lovu lehká přívlač s marmyškou a nebo plavaná. Jedná se o nezvyklou, málo známou, ale nesmírně účinnou nástrahu.

Nepletete si náhodou tiplice a jepice?

Kdepak.vceraxme navštívila u mě doma a skončila mrtva.nema mě děsit k smrti.velke a nohaté cosi. fuj.a to se normálně ničeho nebojím,skoro ani pavouků ale tohle litalo.tak dolitalo.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.