Svrabovka kočičí

Latinsky: 
Notoedres cati
Anglicky: 
Feline Scabies
Německy: 
Ohrräude

roztoč, který způsobuje tzv. prašivinu u koček. Symptomy jsou zřetelné, kočka se hodně drbe a má velmi zhoršenou srst. Srst plstnatí a vypadává ve velkých chuchvalcích.
Svrabovka tráví svůj život na kočce. Samice naklade vajíčka do jakýchsi tunelů v pokožce kočky. Tyto tunely mohou být až několik centimetrů dlouhé. Z vajíček se líhnou larvy /mají tři páry nohou/ a ty později dospívají v nymfy /4 páry nohou/. Z nymf se líhnou dospělci. Celý tento proces, který se neustále opakuje trvá asi 2-3 týdny.
Svrabovka kočičí napadá všechny kočky bez rozdílu pohlaví i koťata. Je přenosná tzv. "z kočky na kočku" je tedy pravděpodobnější, že se prašivinou nakazí hlavně kočky, které se pohybují venku, kde přicházejí do styku s jinými kočkami.
Kočičí "prašivina" není až na vyjímky přenosná na psy ani na člověka. U člověka se může projevit krátkodobým svěděním.

Ochrana : 
Návštěva veterinárního lékaře
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Může se přenést na člověka. Kdysi přinesla kolegyně v práci malé koťátko, které vypadalo zdravě a pak jsem se začala drbat a kolegyně taky, ta došla k lékaři, kam jsem pak musela i já a doktor se bál ke mně přiblížit, musela jsem být v ústraní bez lidí na kontrolce, měla jsem svrab. Víc jak týden jsem se musela mazat a vše vyprat.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.