Svrabovka kočičí

Svrabovka kočičí
LatinskyNotoedres cati
AnglickyFeline Scabies
NěmeckyOhrräude
Slovensky
roztoč, který způsobuje tzv. prašivinu u koček.
Symptomy jsou zřetelné, kočka se hodně drbe a má velmi zhoršenou srst. Srst plstnatí a vypadává ve velkých chuchvalcích.
Svrabovka tráví svůj život na kočce. Samice naklade vajíčka do jakýchsi tunelů v pokožce kočky. Tyto tunely mohou být až několik centimetrů dlouhé.
Z vajíček se líhnou larvy /mají tři páry nohou/ a ty později dospívají v nymfy /4 páry nohou/. Z nymf se líhnou dospělci.
Celý tento proces, který se neustále opakuje trvá asi 2-3 týdny.
Svrabovka kočičí napadá všechny kočky bez rozdílu pohlaví i koťata. Je přenosná tzv. "z kočky na kočku" je tedy pravděpodobnější, že se prašivinou nakazí hlavně kočky, které se pohybují venku, kde přicházejí do styku s jinými kočkami.
Kočičí "prašivina" není až na vyjímky přenosná na psy ani na člověka. U člověka se může projevit krátkodobým svěděním.

Ochrana

Návštěva veterinárního lékaře

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Svrabovka kočičí

roztoč, který způsobuje tzv. prašivinu u koček. Symptomy jsou zřetelné, kočka se hodně drbe a má velmi zhoršenou srst. Srst plstnatí a vypadává ve velkých chuchvalcích. Svrabovka tráví svůj život na kočce. Samice naklade vajíčka do jakýchsi tunelů v pokožce kočky. Tyto tunely mohou být až několik centimetrů dlouhé. Z vajíček se líhnou larvy /mají tři páry nohou/ a ty později dospívají v nymfy /4 páry nohou/. Z nymf se líhnou dospělci. Celý tento proces, který se neustále opakuje trvá asi 2-3 týdny.

David Drtina 2009-10-13T14:17:05.000Z