Škrkavka psí

Latinsky: 
Toxocara canis
Anglicky: 
Dog roundworm
Německy: 
Hundespulwurm
Slovensky: 
Škrkavka psia

hlístice, která napadá psy a psovité šelmy /lišky/, ale může napadat i jiné obratlovce včetně člověka. K invazi škrkavek do těla psa dochází několika způsoby. Může to být např. pozření masa, které obsahuje zapouzdřená vajíčka škrkavek, prenatálně z feny na plod, "cestováním larev krví do různých orgánů v tělě.
Škrkavka psí je dlouhá asi 8 - 18cm, bílé barvy, a vajíčka se vylučují trusem, kde se z nich za dobrých podmínek vyvíjejí invazivní larvyjiž zhruba za týden.
Larvy dosponují schopností "opouzdření" a to v různcýh orgánech těla, a v tomto stadiu dokáží přežít i několi let.
U lidí vyvolávají onemocnění nazývané jako Larva migrans - zjednodušeně cestování parazitů a toxokarózu. Jsou zaznamená případy, kdy se škrkavka ocitla v mozku, kde způsobí zánět mozkových blan, nebo do oka což může vést až ke ztrátě oka. Může ovšem migrovat i jinak a potom při toxokaróze dochází třeba k zápalům plic, horečkám.
Škrkavka psí se do lidského těla dostane většinou ústy. Hlavně děti, které berou často všechno do pusy se mohou lehce nakazit. Psi, kteří jsou škrkavkami napadeny infikují lehce své okolí.

foto 1,2 - http://www.flickr.com/photos/muguapapaya/

Ochrana : 
medicinsky
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Dobrý den,
z tohodle všeho ě jde hlava kolem. není tam nic moc srozumitelného.Jak mám svého psa léčit od těchto škrkavek???Mám vyhledat veterináře?.
Děkuji

samozřejmě, navštivte veterinárního lékaře.

dobry den prosim vas nas pes mel skrkavku a chtela jsem se zeptat jak mame ochranit sebe a nase dite!jak mame desinfikovat prostredi kde se pes nachazel atd.mam strach aby jsme se nenakazili slysela jsem ze je to i smrtelny!nejvic se samozrejme bojim o sve dite!!i kdyz jeste neleze a nemuze strkat veci do pusi tak se bojim aby se nenakazil od nas a nebo pozdeji az bude lest..slysela jsem ze vajicka jsou velmi odolna a muzou u nas doma prezivat i nekolik let..prosim moc za odpoved a predem dekuji

Měla byste se bát hlavně o svého psa

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.