Škrkavka psí

Škrkavka psí
LatinskyToxocara canis
AnglickyDog roundworm
NěmeckyHundespulwurm
SlovenskyŠkrkavka psia
hlístice, která napadá psy a psovité šelmy /lišky/, ale může napadat i jiné obratlovce včetně člověka.
K invazi škrkavek do těla psa dochází několika způsoby.
Může to být např. pozření masa, které obsahuje zapouzdřená vajíčka škrkavek, prenatálně z feny na plod, "cestováním larev krví do různých orgánů v tělě.

Škrkavka psí je dlouhá asi 8 - 18cm, bílé barvy, a vajíčka se vylučují trusem, kde se z nich za dobrých podmínek vyvíjejí invazivní larvyjiž zhruba za týden.
Larvy dosponují schopností "opouzdření" a to v různých orgánech těla, a v tomto stadiu dokáží přežít i několi let.

U lidí vyvolávají onemocnění nazývané jako Larva migrans - zjednodušeně cestování parazitů a toxokarózu. Jsou zaznamená případy, kdy se škrkavka ocitla v mozku, kde způsobí zánět mozkových blan, nebo do oka což může vést až ke ztrátě oka.
Může ovšem migrovat i jinak a potom při toxokaróze dochází třeba k zápalům plic, horečkám.
Škrkavka psí se do lidského těla dostane většinou ústy. Hlavně děti, které berou často všechno do pusy se mohou lehce nakazit.
Psi, kteří jsou škrkavkami napadeny infikují lehce své okolí.

foto 1,2 - http://www.flickr.com/photos/muguapapaya/

Ochrana

medicinsky

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Škrkavka psí

hlístice, která napadá psy a psovité šelmy /lišky/, ale může napadat i jiné obratlovce včetně člověka. K invazi škrkavek do těla psa dochází několika způsoby. Může to být např. pozření masa, které obsahuje zapouzdřená vajíčka škrkavek, prenatálně z feny na plod, "cestováním larev krví do různých orgánů v tělě. Škrkavka psí je dlouhá asi 8 - 18cm, bílé barvy, a vajíčka se vylučují trusem, kde se z nich za dobrých podmínek vyvíjejí invazivní larvyjiž zhruba za týden. Larvy dosponují schopností "opouzdření" a to v různcýh orgánech těla, a v tomto stadiu dokáží přežít i několi let.

David Drtina 2009-10-13T14:15:40.000Z

Dobrý den, z tohodle všeho ě jde hlava kolem. není tam nic moc srozumitelného.Jak mám svého psa léčit od těchto škrkavek???Mám vyhledat veterináře?. Děkuji

Anonym (2237) 2009-11-26T11:37:16.000Z

samozřejmě, navštivte veterinárního lékaře.

David Drtina 2009-11-26T13:35:32.000Z

dobry den prosim vas nas pes mel skrkavku a chtela jsem se zeptat jak mame ochranit sebe a nase dite!jak mame desinfikovat prostredi kde se pes nachazel atd.mam strach aby jsme se nenakazili slysela jsem ze je to i smrtelny!nejvic se samozrejme bojim o sve dite!!i kdyz jeste neleze a nemuze strkat veci do pusi tak se bojim aby se nenakazil od nas a nebo pozdeji az bude lest..slysela jsem ze vajicka jsou velmi odolna a muzou u nas doma prezivat i nekolik let..prosim moc za odpoved a predem dekuji

Anonym (3253) 2010-10-07T14:58:23.000Z