Plodomorka zelná

Plodomorka zelná
LatinskyContarinia nasturtii
AnglickySwede midge
NěmeckyKohlherzdrehmücke
SlovenskyPlodomor kapustový
škůdce zelí, kapusty, brokolice, květáku, růžičkové kapusty, čínského zelí aj.
Dospělci plodomorky jsou dluouzí okolo 1,3-2mm, mají průhledná křídla a žluté tělo.

Mají dlouhé nohy, vypadají jako komáři.
Larvy jsou v prvním stádiu beznohé skoro průsvitné, larvy v dospělé fázi jsou dlouhé okolo 3mm a umí skákat. Larvy přezimovávají v horní vrstvě půdy v zámotcích.
Na jaře se zakuklí a obvykle koncem května se objevují dospělci, kteří po oplodnění kladou pomocí dlouhého kladélka vejce mezi rašící lístky rostlin.
Vylíhlé larvy potom vysávají šťávu z rostlin a tím se rostlina a listy deformují.

U zelí, nebo květáku dochází v důsledku toho k růstu bočních výhonu, kdy vzniká množství sekundárních hlávek, které rostlina nemůže vyživit.

foto 1,2 - http://www.inspection.gc.ca

Ochrana

Chemicky, likvidace plevelů.

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Plodomorka zelná

škůdce zelí, kapusty, brokolice, květáku, růžičkové kapusty, čínského zelí aj. Dospělci plodomorky jsou dluouzí okolo 1,3-2mm, mají průhledná křídla a žluté tělo. Mají dlouhé nohy, vypadají jako komáři. Larvy jsou v prvním stádiu beznohé skoro průsvitné, larvy v dospělé fázi jsou dlouhé okolo 3mm a umí skákat.

David Drtina 2009-10-13T14:11:16.000Z

bufbrfhnrghbrbhfbhrguhrahblsjuhrahbrhjbruharhbrahbefbefgfggvfzgáýdtžrwtzszschfnbxztesuhcfjkyjztvcgdcDGccdcghkfgvbufZefdhsfvshvgdhskzhgskuzgrrfhghbffhghshbghshbvb,sdhfbd,fbxdvhx,bfjlsygfyk,gss,weuroarughfk,ufgbhdszfazfiakfbvbhygfrhkhgf rgzrgydhyhfgghfzfjefjuzseztgaoaoaoaoaooaooaoaoaoaoaoaaooaaoaooaoaaorhuirrururfzhrheruehehjeuhrhzewzezwquiwaiuyjmxcndxndsjsaj

Anonym (7432) 2015-02-24T12:41:47.000Z