Plíseň bramborová

Latinsky: 
Phytophtora infestans
Anglicky: 
Potato blight
Slovensky: 
Pleseň zemiaková

kromě brambor napadá také lilkovité rostliny především rajčata.

Začíná to nevinně. Na listech se nejdřív objeví špinavě zelené, na okrajích mastně prosvítavé skvrny, ve kterých pletivo rychle odumírá.

Bohužel plíseň bramborová napadá také plody, což je zejména u rajčat nemilé.

Obvykle se ve špičkové /spodní/ části zeleného rajčete objeví šedozelené skvrny, které se rychle rozšiřují a zvětšují. Napadená dužnina hnědne, ale zůstává pevná a neměkne. Na povrchu plodu se tak vytvoří nepravidelná, mírně vpadlá, hnědá místa, pod kterými postupuje hnědnutí až hluboko do dužniny, takže plod je tím znehodnocen. Chorobou zachvácené plody jsou prorostlé plísní v důsledku čehož buňky v krátké době hnědnou a odumírají. Spolu s buňkami ovšem umírá i plíseň bramborová, která pozbyla výživy.

Rajčata jsou ohrožena převážně ve vlhkých letech a nejvíce jsou ohroženy plody, které leží na zemi, nebo těsně nad zemí. Plíseň bramborová může v příznivých podmínkách úplně zlikvidovat úrodu rajčat.

Ochrana : 
rozdeleni: 
Plísně a houby

Komentáře

Prosím o radu:
Na zahrádce se nám urodily krásné brambory, bohužel, je na některých plíseň bramborová. Poblíž byla rajčata,všechny plody jsou nepoživatelné a jsou již zlikvidovány. Brambory jsme omyli hadicí, usušili a chceme se zeptat, zda je můžeme uskladnit, nebo zda je máme ihned vyhodit a nečekat, jestli se na nich plíseň také objeví. Jsou brambory poživatelné? Nemůže se případně plíseň rozšířit na stěny sklepa, abychom nemuseli třeba otloukat omítku ap.
Velmi děkuji za radu, Kučerová

Dobrý den,
prosím o potvrzení rady, zda plísni bramborové lze předejít preventivními postřiky mlékem a vodou 1:1 . Děkuji a odpověď

PS: odpovězte mi prosím na můj e-mail: roman.dvo@seznam.cz

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.