Pilous černý

Pilous černý
LatinskySitophilus granarius
AnglickyWheat weevil
NěmeckyKornkäfer
SlovenskyZrniar čierny
je to nebezpečný škůdce pro skladované obilniny, tzv. skladištní škůdce.
Brouci pilouse černého se živí zrny nejrůznějších obilovnin.
Samice klade vajíčka do obilek, do každé obilky vždy jedno vejce a při jedné snůšce až 300 vajec.

Jsou to klasičtí "nostaci" poznáme je tedy podle jejich protáhlého nosu: Jsou tmavě zbarvení.
Jejich velikost závisí na tom v jakých obilninách se vyskytují, pilousové vyrůstající např. v kukuřičném zrnu jsou větší. Nelétají.

Ochrana

Chemicky plynováním pomocí Fumigatoru. Je dobré důsledně kontrolovat skladované obilniny. Brouci mohou být hubeni mikrovlnnou technologií, nebo zamražením.

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Pilous černý

Dobrý den, asi v mouce jsem si domů donesla pilouse (alespoň si myslím, že je to on). Jsou to asi 4r. Měla jsem je všude, vše jsem probrala a vyhodila i to kde jsem našla jen jednoho: mouku, rýži, těstoviny,sušenky, piškoty. Spíž i skříňku (mám jídlo na dvou místech a všude se mi objevil) jsem vystříkala a vše co šlo jsem dala do igelitu nebo plastových obalů. A myslela jsem, že budu mít klid. Po nákupu mouky (už jsem nekupovala zásoby, jak jsem byla zvyklá) jsem ji nejdříve dala na 2dny do mrazáku, pak přesila a dala do plastových krabiček. Myslela jsem, že mám klid....bohužel jen chvíli.

Anonym 2015-11-24T20:23:14.000Z

Dobrý den, tohle není práce pro poradnu, ale pro odbornou firmu. Oni budou znát vhodný postup lépe než my amatéři, kteří tu a tam poznají nějakého broučka.

Marek Šimon 2015-12-29T23:00:13.000Z