Muchničky

Muchničky
LatinskySimulium
AnglickyBlack fly
NěmeckyKriebelmücken
SlovenskyMuchničky
tmavé asi 4mm dlouhé mušky. Mají poměrně velkou hruď.
Muchničky resp. jejich larvy se vyvíjejí ve vodě. V některých letech např. po povodních mají ideální podmínky k vývoji a také toho patřičně využijí.

Po vylíhnutí jsou jich potom desetitisíce a začínají napadat savce. Štípnutí muchničkou může být velmi bolestivé a svědivé - víc než od komára.
Krev z ranky může vytéka ještě chvíli po kousnutí muchničkou a svědivost a otok může být zřetelný ještě několik dní po kousnutí.
Larvy muchniček jsou velmi citlivé na čistotu vody v které se vyvíjí - čím čistější vodní zdroj tím lépe.

Jsou dokonce popsány případy, kdy zvířata uhynula po útoku muchniček, třeba v důsledku alergické reakce na stovky štípanců a následné udušení.
V některých částech světa jsou muchničky přenašeči závažných chorob.

V Africe, nebo Latinské americe může být muchnička přenašečem vlasovcem Onchocerca volvulus, která způsobuje u některých lidí tzv. "říční slepotu" - trvalé oslepnutí.

Ochrana

Repelenty.
Důkladně chránit tělo oděvem, zejména u dětí u kterých může dojít k různých alergickým reakcím.

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Muchničky

tmavé asi 4mm dlouhé mušky. Mají poměrně velkou hruď. Muchničky resp. jejich larvy se vyvíjejí ve vodě. V některých letech např. po povodních mají ideální podmínky k vývoji a také toho patřičně využijí. Po vylíhnutí jsou jich potom desetitisíce a začínají napadat savce. Štípnutí muchničkou může být velmi bolestivé a svědivé - víc než od komára. Krev z ranky může vytéka ještě chvíli po kousnutí muchničkou a svědivost a otok může být zřetelný ještě několik dní po kousnutí. Larvy muchniček jsou velmi citlivé na čistotu vody v které se vyvíjí - čím čistější vodní zdroj tím lépe.

David Drtina 2019-06-19T11:18:46.845Z

ve středu mě zřejmě něco kouslo, byla jsem však ve světlé mikině, na vosy ani včeíi či komáry alergii nemám a s mám pod rukou nyní velký otok a to je pátek, svědí to a nepomohla zřejmě ani pomoc doktora, mazáním od začátku octem a repelentem. je možné že je to kousnutí od tohoto hmyzu a když tak, co mám s ránou dělat.

Anonym (4180) 2011-09-02T17:35:02.000Z

Natírat repelentem? To máte jako strach, že vás na to samé místo kousne další muchnička? :D Když něco dělám, tak myslím. Repelent špatně, kyselina octová špatně. Antihistaminika a chladit je to správné ;-)

Anonym (4747) 2012-05-19T22:30:22.000Z

zadnym pripade nedavejte octovy obkladudajne to pry ma potom s jejich jedem jeste vetsi svedivost a zpusobite si alergii a bude vas to svedet jeste vic a budete se skrabat az si to rozskrabete do krve a muzete dostat do rany infekci a otravu krve ledovat a dezinfikovat pozor bodnuti druy den otyka

pazpetra@seznam.cz Wed Jun 19 2019 11:18:46 GMT+0000 (Coordinated Universal Time)

Když ženu kousla muchička, tak jí to vždycky příšerně oteklo, svědilo ji to, bylo to teplé , klidne i týden ... pak jsme se někde dočetli, že je na to dobrá šťáva z netřesku - to je taková rostlinka odolná. No a protože netřesk pěstuju, tak jsme to zkusili .. vytrhli jsme jeden lísteček z růžice netřesku, ten jsme buď rozpůlili (pokud šel) či jinak narušili a vnitřkem jsme potřeli místo štípnutí a mírné okolí. Aplikace přímo na kůži. A pomohlo to na 100 %. Podotýkám, že teda nevím, jestli se mohou vyskytnout nějaké alergické reakce na šťávu z netřesku, ale protože jsme zatím aplikovali jen na místech jako je noha, ruka a boky, tak nevím, co by to mohlo citlivějším osobám udělat, kdyby se aplikovalo na nějaké "jemné" části těla. Je taky dobré si pak umít prsty, které byly při aplikaci štávou zasaženy (kdyby se náhodou někdo pak chtěl štourat v oku nebo v nose, aby se nedivil).

Anonym (4417) 2011-11-28T20:33:59.000Z

Muchničku jsem do nedávna neznala, je to zlo ... kousanec mě začal neuvěřitelně svědit skoro, až 3 den po kousnutí, ta mrcha si vybrala zrovna část kotníku o kterou se mi při chůzi otírá bota ( tudíž stálé dráždění ke svědění) ještě, že je hezky a můžu do žabek, protože s takovým otokem se již do botasky nedostanu :-) už je to 5 den a žádná změna ...první dva dny jsem používala na potěr ocet a cibuli ( tím jsem si možná tak ještě víc ubližovala :-( ) jediné co opravdu mohu doporučit je šťáva z Netřesku, na několik hodim mám klid od svědění :-) a můžu se v noci v klidu vyspat :-)

Anonym (4955) 2012-08-05T17:57:13.000Z

pravdepodobne toto je ta mrcha, mala tmava muska, po stipnuti neprijemne svrbiaci obrovsky opuch (hlavne na druhy den). Jedine co mi pomaha je chladit (ladovy obklad). Ocot, fenistil (gel, tabletky) absolutne bez ucinku.

Anonym (4995) 2012-08-29T11:45:52.000Z

Také mne tato mrška kousla už podruhé, ale tentokrát naneštěstí do kotníku. Mírné svědění, červený otok a neustále zhoršování až k úplnému otoku celé nohy. Víkend 2x na pohotovostí. Dostal jsem injekce, Dithiaden, antibiotika a nemohu na nohu ani šlápnout. Prsty jsem po pár dnech ani necítil a v noci nespal bolestí. Po týdnu mi musel lékař infikovanou oblast rozřezat aby vyšel ven ten hn.... no bolest neskutečná, ale pak obrovská úleva. Otok začal upadávat, z rány stále vychází hnis, což je dle sdělení lékaře dobře. V léčení jsem už druhý týden. I takhle to může dopadnou když máte silnou alergickou reakci. Skoro si mě nechali v nemocnici. Jinak ledovat, ledovat a ledovat.

Anonym (5484) 2013-05-24T10:17:40.000Z

Dobrý den, mám podobnou zkušenost - naštěstí né takového rozsahu... Ale antibiotika mám také + nějaké antialergeny. Dokonce mě chtěli hospitalizovat ale nebylo volné lůžko :o))) ale to už je zase jiný příběh... :o)))

Anonym (5965) 2013-07-18T16:22:39.000Z

Zkuste Ichtoxyl..kam se hrabe nějaký fenistil, tea tree oil atd.. Měla jsem velké napuchlé štípance bůh ví od čeho a opravdu pomohl.. Je volně prodejný, není drahý..něco na způsob černé masti, která je na předpis - čili žádná vábná vůně, ale opravdu zabral a pomohl..

Anonym (5993) 2013-07-30T09:50:02.000Z

Dovolenou mi spestřily asi tyto muchničky. Štípance a reakce tak dramatická, opuch jako ruka od prstů po zápěstí, bolavé, vyvýšené horké místo. PharmMUDr. Pelíšek z Hradce mi poradil. KA - kyselina hyaluronová, je to gel, a za den a noc bylo po opuchu a po bolesti. Říkal, že rizikových je prvních 5 dní. Pokud opuch neustoupí, tak lékař a antibiotika. Měl pravdu. Nyní bez KA nechodím.

Anonym (6093) 2013-08-12T22:19:53.000Z

Sice to nechápu, ale velké množství se ztratí, když se do hrnku naleje centimetr pomerančového džusu a dolije se centimetrem jaru. (pozor musí být velká plocha zkoušel jsem štamprli a marně).A zamíchá. Položí se to na více míst, kde se potvory zdržovaly. Většina je pryč, zbytek je pryč pokud se zapálí malá hřbitovní svíčka v kelímku když se jde spát a v kuchyni se zhasne, lítají a upálí se.

Anonym (6330) 2013-12-02T19:39:55.000Z

Kousla mě již podruhé za měsíc na stejné místo (kotník) muchnička. Místo mi opět natéká. K lékaři se mi už jít nechce - třetí antibiotika za měsíc už raději nechci. Jen chladím a potírám Aulin gelem. Otok se vždy plně projeví třetí den po štípnutí, kdy nemohu ani došlápnout. Co lze ještě ověřeného používat bez lékařského předpisu? Známá mi doporučila Zodac. Máte s ním někdo zkušenost? Potírala jsem i cibulí, ale výsledkem je jen puchýř v místě bodnutí.

Anonym (6834) 2014-08-11T10:43:23.000Z

zkuste Fenistil, mě opravdu pomohl, nejen, že chladí ale opravdu pomáhá ...přeji brzké uzdravení

Anonym (6835) 2014-08-12T17:38:53.000Z

Tak přidám i svoji zkušenost - zda pomůže, to nevím. Asi před 2-3 dny jsem takovou podobnou potvůrku chytl do ruky, že ji vynesu z mého pokoje. Měl jsem ji prve za malou, neškodnou mušku - dokud mě nehryzla do prstu, až jsem zařval. (Na té stejné ruce mě později začala bolet žíla vedoucí od toho ukazováku dál po horní straně předloktí - už to naštěstí skoro přestalo. To ale moc nesouvisí s tím, o co se chci podělit.) Před chvílí začalo to místo strašně svědit a než jsem si vzpomněl, komu za to poděkovat, celý prst i část dlaně jsem si stihl škrábáním proměnit v jednu rudou opuchlinu. Z postiženého místa se zatím rozlézal žlutý terčík jak po kousnutí od komára. Kdesi jsem četl, že komáří kousnutí svědí kvůli bílkovině, která u nás vyvolá alergickou reakci a že tato bílkovina se rozloží, když přiložíme lžičku zahřátou pod horkou vodouvodou. Mě ten rychlý nástup přiznám se dost vyděsil a tak namísto hledání lžičky jsem pustil tu nejteplejší vodu, co jsem mohl - a v několikasouborových intervalech (pálilo to jako čert) si zdroj svědění přidržoval pod kohoutkem. Obrovská úleva během půl minuty, po 10 minutách už zbyla jen vzpomínka.. Nevím, co to bylo zač - a za tento recept neručím. Na komáří kousance ale asi platit bude, na ovády také, na tu mou zákeřnou návštěvnici určitě. Vypadala podobně jako muchnička - ale na moravě jsem o těchto breberách tedy ještě neslyšel.. Bydlím však hned vedle přečerpávací stanice a kousek máme les - takže směs různýc takových exemplářů tu člověk asi musí očekávat. No, tak ať se vám vyhýbají!!

Anonym (7648) 2015-06-25T00:06:10.000Z

Toto léto mě kousla muchnička dvakrát -naštěstí pokaždé do jiné nohy ( i když skoro na stejném místě, tedy asi cca 10 cm nad kotníkem). Reakce byla pokaždé ale stejná ( i když jsem místo co nejrychleji jak to šlo omyl a pak dezinfikoval) a to dost silná. Nejdříve to neskutečně svědí, velmi specificky, ale je to poměrně nepříjemné. Pokud jsem to namazal ichtoxylem, tak svědění ustalo. Třetí den místo vpichu začalo otékat a barvit se do růžové barvy, která další dny začala přecházet do temně fialové. Uprostřed toho barevného koncertu na noze se okolo vpichu začalo dělat hnědé nepravidelné kolečko, které se napínalo a vlastně tak se začal napínat a hlavně otékat i zbytek nohy. Naštěstí otok nešel směrem nahoru, ale vždy dolů. Mezi pátým a šestým dnem jsem měl poštípanou nohu od místa vpichu vlastně až po patu nateklou tak na dvojnásobnou velikost nohy zdravé. Otekla noha celkově získala nádech červené jakoby opálené nohy. Noha samozřejmě bolí, ale není to nic silného, spíše šlo nekomfort při došlápnutí a pnutí v kotníku v důsledku oteklosti kloubů. Sedmý den začal otok sjíždět až k prstům u nohy a měl jsem oteklý celý nárt ( vypadalo to velmi srandovně a velmi zulcovitě ). Nahoře otok povolil ( i když i tady noha byla ještě opuchlá). V nártu ale žádná barva nebyla, tedy bez zápalu a jenom asi voda , či tekutina při odbourávání zánětu a jedu, tedy toxinů v místě vpichu. Osmý až devátý den otok celkově sjel do nártu a noha nahoře získává skoro původní velikost. Barva se na hoře mění na zdravě bronzovou jako po opálení. Místo bodnutí zaniká a není už téměř ani poznat. Desátý den povoluje i nárt a na večer je poloviční. Přestává drhnout kotník v kloubu a chůze se stává v podstatě nebolestivá. Asi za 14 dní je po všech nesnázích a nájezd muchničky na nohu mi připomíná jenom lehké hnědé zabarvení nohy, které za pár dní taky mizí. .. Takže bez ATB za 14 dní, ale chce to trpělivost a v podstatě to vyžaduje i omezení v pohybu ( a taky naprosto bez alkoholu, tady mám zkušennost , že i pár piv má za následek velmi prudkou reakci k horšímu). Samozřejmě bez prostředků na ztišení bolesti a zánětu se to neobešlo. Bral jsem Aulin ( poprvé Ibuprofen). Na vnější použití, tedy na nohu přímo jsem si dával výše popsaný Ichtoxyl, zkoušel jsem i Fenistil, pak ibalginovou mast. Na noc jsem měl nohu zabalenou ve studeném zábalu, který jsem ještě vylepšoval dávkou Alpy, no a asi pět dnů, od třetího dne zákeřného bodnutí malou potvorou :-), jsem postiženou nohu zatěžoval opravdu minimálně a pokud to šlo, jsem ji měl ve vodorovné poloze - což mi dělalo neskutečný problém při mém velmi aktivním životním stylu...ale dal jsem to ( samozřejmě kontrolní testy po čase na borelku, chlamydie a yersinie jsou samozřejmostí, pokud jsou podezřelé příznaky, tak i dříve ). Přeji všem poštípaným, aby i jejich zkušennost s touto dravě kousající muškou dopadly dobře a bez následků. ..)

Anonym (7742) 2015-07-31T20:39:15.000Z

taky mě nejspíš kousla muchnička, do obou kotníků (pokaždé jeden vpich) oteklo to ale až za 2 dny, nejdřív jen otok a pak to vypadalo jako obrovská fialová modřina...no k dr. jsem nechtěla, v lékárně mi na to dali antialergikum a dělala jsem zábaly se slivovicí :-) pomohlo to hodně, "modřina" zmizela, ale ještě dnes 14 dní po kousnutí to mám mírně napuchnuté. Vzhledem k tomu, že na kousnutí hmyzem jsem nikdy takhle silnou reakci neměla, rozhodla jsem se jít na testy boreliozy - protilátky lze ale poznat až za 5-6 týdnů....takže čekám....

Anonym (7781) 2015-08-17T06:51:25.000Z

Můžu se,prosim,zeptat jak Vám testy dopadly? Mam úplně stejné reakce. Dnes jsem byla u MUDr.,chtěl mi napsat ATB,ale já se bránila. Zitra jdu na kontrolu,tak se bojim, že mi je napíše:-( Taky se chystám nechat otestovat.

Anonym (8202) 2016-07-07T20:12:01.000Z

Nedávno mne Muchnička poštípala na spánku. Něco kolem mě poletovalo na zahradě, myslela jsem , že komár. Štípance jsem necítila. Ráno jsem se probudila a na čele nad spánkem jsem cítila, jako by mi tam začal rašit furunkl, taková divná bolest, když jsem na top přitlačila. Během dne se začaly tvořit načervenalé pupence, kůže okolo nich otekla a celé místo bylo velice bolestivé na dotek, Do druhého dne se otok přemístil na a pod oko, vypadala jsem, jako když mě někdo praštil. Zkusila jsem mazat Fenistilem, ledovat, aby otok zmizel, ale nakonec nejlépe pomohla mast z marihuany domácí výroby. Otok zmizel, pupence se začaly zmenšovat, blednout a zasychat, až se na nich utvořil svědivý stroupek. Kousanců jsem měla vedle sebe asi 5 plus jeden v obočí. I teď po zahojení to místo na dotyk ještě cítím...

Anonym (8278) 2016-08-05T14:54:08.000Z

Jste všichni nějací přecitlivělí. Ve Skotsku jsou jich tisíce a vždycky před večer se na vás všechny slétnou a máte pocit že vás ukoušou k smrti. Bez repelentu nemáte šanci.

Anonym (8874) 2018-02-23T19:44:57.000Z