Mandelinka bramborová

Mandelinka bramborová
LatinskyLeptinotarsa decemlineata
AnglickyColorado potato beetle
NěmeckyKartoffelkäfer
SlovenskyPásavka zemiaková
je brouk z čeledi mandelinkovitých, který se živí spásáním bramborové natě.
Z podlouhlých žlutooranžových vajíček, která mandelinky kladou ve shlucích po 30-35 kusech na rub listů (jedna samička může za svůj dvouletý mandelinka bramborová život naklást až 2400 vajíček), se po 4 až 15 dnech vylíhnou chrakteristické cihlově zbarvené larvy s černou hlavou, černým obojkem a řadou černých (resp. černohnědých) teček po stranách zadečku.
Bez ustání se živí listím. Po 21 dnech spadnou do půdy, zahrabou se 4-10 cm do země, kde se zakuklí a po dvou týdnech vyvinou v dospělce.

Podle klimatických podmínek se za sezónu mohou vystřídat až tři generace; v Česku je to na jižní Moravě a v Polabí dvě, jinak jediná.
Dospělci přezimují zahrabaní v zemi. Mandelinka je nebezpečný škůdce, který může značně snížit výnosy bramborového pole.
Větší množství brouků může rostlinám zcela zničit veškeré listy (tzv. holožír). Vedle brambor navíc mohou napadat i rajčata a některé domácí rostliny z čeledi lilkovitých.

Na české území (resp. do tehdejšího Československa) dorazila v 50. letech a její invaze okamžitě nabrala podobu kalamity.mandelinka bramborová
Komunistická propaganda ji prohlásila za imperialistický útok a obvinila Západ, že mandelinku na českém území uměle vysazuje z letadel nebo prostřednictvím diverzantů (úplně byly ignorovány ve stejnou dobu propuknuvší podobné kalamity po celé Evropě); občas tak byla propagandisticky zvána imperialistický či americký brouk.

Kde se u nás mandelinka vlastně vzala (propaganda)

Ochrana

Boj proti madelinkám lze vést jednak čistě mechanicky (sběr), pokud jde o větší plochu, používají se insekticidy , které je nutno aplikovat v době nejmasívnějšího líhnutí larev, či biologické prostředky (slunéčko, ploštice, entomofágní houby).
Za nejúčinnějšího biologického nepřítele je považována dravá ploštice Perillus bioculatus. Jako prevenci je dobré střídat plodiny na polích (brambory či jejich blízké příbuzné vysazovat maximálně 1× za 4 roky)