Lalokonosec rýhovaný

Lalokonosec rýhovaný
LatinskyOtiorhynchus sulcatus
AnglickyBlack Vine Weevil
NěmeckyGefurchter Dickmaulrüßler
SlovenskyNosánik ryhovaný

lalokonosci patří mezi brouky zvané nosatci. Poznáte je podle dlouhého "nosu" na, kterém mají tykadla. Nosatci mají různou velikost od milimetru po centimetr. Lalokonosec patří mezi větší nosatce, jeho velikost je okolo 0,8 -1cm.
S lalokonoscem se poměrně běžně setkává skoro každý zahrádkář, nebo pěstitel, je to totiž velmi obávaný škůdce. Jak vypadá ovšem ví málokdo, lalokonosci jsou přes den prakticky neviditelní a umí se velmi dobře skrývat. Když už na brouka náhodou narazíte, padá na zem a dělá mrtvého. Nevěřte mu ani trochu, mrtvý není, a jen tak nebude.
Lalokonosci se dožívají až tří let. Napadají rododendrony, ibišky, bramboříky, kamélie, begónie, fuchsie ,ale i třeba jahodníky a jiné rostliny.

Jako jednu z indikací, že máte rostliny napadené lalokonoscem jsou vykousané listy. To dělá dospělý brouk. To, že máte vykousané listy ovšem ještě není to nejhorší, je to spíš estetická vada, která rostlinu nezahubí. Horší jsou larvy lalokonosce.

Larva lalokonosce se po vylíhnutí usadí v kořenovém stystému rostlin a okusuje je. Jsou schopni mladé rostliny ožerem kořenů kompletně zničit a některé starší rostliny nenávratně poškodit. Larva je bílé až narůžovělé barvy s hnědou hlavičkou. Často bývá stočená do tvaru písmene C. Je dlouhá okolo 1cm.
 

Ochrana

Samozřejmě chemicky, zbavíme se tím hlavně larev, které škodí nejvíc. Chemikálie se zapravuje přímo do půdy. kde se uvolňuje a larvy zahubí. Nasazením přirozeného nepřítele jako jsou např. parazitické hlístice /Heterorhabditis/. Ty napadají larvy lalokonosce a ničí je. Hlístice se nasazují na podzim, kdy brouci přestávají klást vejce a fungují při teplotách nad 13°C. Samosběr dospělců. Musíte to ovšem provádět v noci, kdy jsou brouci aktivní, přes den jich moc nenajdete.

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Lalokonosec rýhovaný

David Drtina 2009-10-13T14:06:48.000Z

Dobrý deň, prosila by som radu, akým chemickým prostriedkom je možné zbaviť sa nosánika prúhovaného, ktorý mi požiera okrasné rastliny v záhrade. Ďakujem za odpoveď. L.Lenártová

Anonym (6622) 2014-05-11T16:09:18.000Z

v současné době je to těžké - mluvím o ČR. Kdysi prodávaný přípravek Dursban není povolený. Na dospělce můžete použít nějaký kontaktní insekticid třeba http://eshop.skudci.com/insekticidy/calypso-480-sc-6ml, ale s larvami je problém. Někdo používá http://eshop.skudci.com/insekticidy/calypso-480-sc-6ml i v poměru 0,9ml/ltr i pro hubení larev, ale není to postup, který by byl uvedený v návodu k použití. Takže asi tak.

David Drtina 2014-05-13T13:29:31.000Z