Kovařík

Kovařík
LatinskyElateridae
AnglickyClick beetle
NěmeckySchnellkäfer
SlovenskyKováčik
kovaříci patří mezi brouky. Jsou zvláštní tím, že když je položíte na záda, napnou tělo a vymrští se do výšky, čímž s převrátí opět na břicho.
Obráceně to nefunguje tzn. že z břicha se na záda tímto způsobem nepřevrátí.
Jediný, kdo toto umění ještě ovládá je Jean Cloude Van Damme.
Ten, ale údajně nezpůsobuje takové škody na zahrádce.

Kovaříků existuje hodně druhů např. kovařík locikový, kovařík lesklý, kovařík černý atd. Larva kovaříka se nazývá "drátovec" - pozor nepleťte si s "dráteníkem" což byli řemeslníci, kteří opravovali pomocí drátků rozbité hrnce.

Larva kovaříka způsobuje způsobuje velké škody na kořínkách rostlin, které okusuje a rostlina potom hyne. Značné škody způsobují na kořenech mrkve, petržele, celeru - to jsou rostliny vhodné do bramborového salátu nebo svíčkové.
Vývoj larev kovaříka probíhá v půdě, pozor ne "na půdě" - půdou v tomto případě myslíme zem, neboli hlínu a trvá v závislosti na druhu od dvou do čtyřech let.
V půdě s potom larva také zakuklí.
Samice tedy vajíčka nakladou do půdy a z nich se potom ještě tentýž rok vylíhnou larvy.
 

Ochrana

jako ochrana proto larvám kovaříků se používají návnady např. z brambory,nebo mrkve které se zahrabávají do půdy cca 5cm hluboko. Musí se ovšem zhruba po třech dnech kontrolovat a drátovce, které a nich objevíme ničíme. Chemicky viz přípravky níže