Kadeřávek
Latinsky:
Brassica oleracea var. acephala
Anglicky:
Kale
Německy:
Grünkohl
Slovensky:
Kel kučeravý
Kadeřávek neboli kapusta kadeřavá je nenáročná, ale málo pěstovaná zelenina.
Pěstovat ho můžeme i v lehčích půdách, sázet jej můžeme jako následnou plodinu třeba po hrachu, nebo ranné karotce. Někdy se pěstuje i jako dekorativní rostlina.
Listy kadeřávku jsou zelené, zelenomodré nebo zbarvené do fialova. Má se za to, že kultivary se zelenými listy jsou chutnější, než odrůdy barevné (okrasné).
Netvoří hlávku. Sklízíme listy a to i v zimě. Kadeřávek je odolný chladu a snáší teploty až do -15°C.
Listy kadeřávku jsou zelené, zelenomodré nebo zbarvené do fialova. Má se za to, že kultivary se zelenými listy jsou chutnější, než odrůdy barevné (okrasné).
Netvoří hlávku. Sklízíme listy a to i v zimě. Kadeřávek je odolný chladu a snáší teploty až do -15°C.
Výsev:
Výsev je hustý a později se mladé sazenice přepichují. Do zhruba poloviny června se vysazuje na záhon a to do sponu cca 50x40cm. Jde o vzrůstnou rostlinu a pro svůj vývoj potřebuje hodně místa. Pokud bude spon menší listy nebudou moc velké a rostliny si budou navzájem konkurovat.
Pěstování a hnojení:
Pěstuje se jako jednoletá zelenina. Na hnojení není kadeřávek příliš náročný, půda by se měla kypřit a potřebuje dostatečnou zálivku. Sklizeň se doporučuje po prvních mrazech, kdy jsou listy chutnější. Celé rostliny můžeme na zimu přesadit také do květináčů a uskladnit v chladné místnosti a listy tak máme k dispozici celou zimu.
Největšího výnosu dosáhneme kombinací anorganických a organických hnojiv, hnojení v poměru 60kg/ha (anorganické hnojivo) a 80t/ha (organické hnojivo) /OUDA, Basel A., et al. Effect of fertilizers on growth, yield, yield components, quality and certain nutrient contents in broccoli (Brassica oleracea). International Journal of Agriculture and biology, 2008, 10.6: 627-632./
Použití:
Kadeřavá kapusta je mnohdy označována jako "superpotravina". I když toto označení může být nadnesené je pravda, že kapusta obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek. Obsahuje antioxidanty (flavonoidy, polyfenoly, glukosinoláty a jejich deriváty). také vitamíny skupiny A, B (B2 riboflavin), C, E.
Dále obsahuje množství minerálních látek, včetně fosforu, železa a vápníku. Je také zdrojem beta-karotenů a xantofylů. Díky tomu pomáhá snižovat riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Jde o nízkokalorickou potravinu s vysokým obsahem vlákniny.
Na druhou stranu obsahuje určité množství kyseliny šťavelové, ale její obsah se snižuje tepelnou úpravou.
Jako nejlepší úprava se jeví příprava listů kadeřávku v páře, kdy dochází k nejmenší ztrátě nutričních benefitů této zeleniny. Další možný úprava je např. blanšírování, osmažení na oleji (řepkový, olivový) a následná příprava listů na salát.
Přidat komentář