Hrbohlav parketový

Latinsky: 
Lyctus linearis
Anglicky: 
European lyctus beetle
Německy: 
Parkettkäfer
Slovensky: 
Hrbánik parketový

škůdce dřeva, především toho tvrdého jako je např. dub. Hrbohlav je hnědý, nebo nahnědlý brouk dlouhý asi 5mm. Jeho larvy působí hlavně v dubovém dřevu, např. v parketách, kde vyvrtává chodbičky. Má se zato, že si ho domů dopravíme s již infikovaným dřevem, protože hrbohlav napadá také čerstvě poražené dřevo.

Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Dobrý den,

v příloze posílám brouka, kterého bych potřeboval identifikovat a zjistit, zda je to nějaký škůdce a případně jak se ho zbavit. Hrbohlav parketový?

Díky za rady.

Honza.E

Comment Upload: 
brouk_1.jpgbrouk_2_0.jpgbrouk_3.jpg

Dobrý den.

Je asi 2-3 mm veliký (maličký :-))

Už jste zjistil co je to za brouka ???

Já je měl doma taky. Taky jsem si nevěděl rady co s nimi, ale nakonec se mi povedlo je najít ve starém koření a po zlikvidování tohoto jsou pryč.

Je fakt, že jednou za čas se někde nějaký kousek objeví, ale zřídkakdy (možná od sousedů???).

Děkuji za odpověď.

koci-z

No já ho našel taky na půdě, po tom co jsem natřel napadené trámy lignofixem..takže už asi tuším kdo mi tam ty otvory vyrobil.. Už jsem to natřel po páté a pořád je tam slyšet..
Čermák Petr.

Pokud je slyšet, nejde o hrbohlava, ale o larvu tesaříka krovévého. Ostatně hrbohlav je specialista na dub a akát.

Zapoměl jsem napsat, že podle fotek by to měl být hrbohlav hnědý. Čermák.

Dobrý den, stejného brouka jsme našli na půdě,mohl byste nám poradit co to je?

pokud si to přečtete...napište mi na koci@seznam.cz

nevím jak to na tomto fóru funguje.

koci.z

Bohužel, zjistila jsem, že jsme si s sebou evidentně ze starého bytu přistěhovali i broučka, kterého jsem občas nacházela na záclonách, koberci apod. pod okny. Myslím, že na záclonách asi vykousával dírky. Doufala jsem tenkrát, že snad leze zvenku např. z nějakých stromů ve dvoře. Ale ejhle, jsme v novostavbě druhým rokem a sem-tam ho opět nacházím. Je to sice sporadicky, ale znervózňuje mě myšlenka, že nevím, co je zač a jak se ho zbavit. Nepříjemné je, že ho nacházím vždy na nějakých látkách (ručníky, lůžkoviny, oblečení, koberec...). Zkusila jsem vyfotit, ale fotky jsou dost nekvalitní. Lépe to ale vzhledem k jeho velikosti obyč. digitálem ani na makro prostě nejde . Je to středně hnědý asi 1mm široký a 4mm dlouhý prevít, když se přidrží v prstech nebo rozmáčkne, zapáchá. Zkoušela jsem hledat a útajně typycký brouk vydávající nepříjemný pach je potemník, ale na toho to nesedí, není 100% v potravinách. Na hrbohlava parketového by sedělo vše - tvar, velikost, barva, možný zdroj, ale nevím, zda zapáchá nebo ne. To by mohlo být rozhodující. Jestli to je on, tak máme zaděláno na malér, máme i zde dubové parkety, dveře a nábytek (ten jsme již stěhovali).

Brouka najdu snad při každém zametání, larvičky si opravdu libují v textilu - hlavně v šuplících, kam se moc nechodí... ale jestli zapáchá, to jsem nikdy nezkoumala.

Mám uplně stejný problém. Brouk po rozmáčknutí zapáchá a nacházím ho v prostěradle a na koberci.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.