Hlemýžď zahradní

Hlemýžď zahradní
LatinskyHelix pomatia
AnglickyBurgundy snail
NěmeckyWeinbergschnecke
SlovenskySlimák záhradný
patrně nejznámější ze "šneků".
Jde o velkého plže s hnědou ulitou, který se dožívá stáří až 6 let.
Zimu přežívá v půdě, kde najdeme jeho ulitu tzv. zazátkovanou. Šnek je hermafrodit, kteří po odplodnění kladou cca 40 velkých vajec do půdy.
Hlemýždi dokáží na malých rostlinách napáchat značné škody, za den totiž spasou prakticky tolik potravy kolik sami váží.
Hlemýždi, ale nepáchají takové škody jako slimáci, zřejmě jich nikdy není tolik.
Navíc hlemýžď a slimáci se nemají moc rádi, zřejmě si konkurují a z vlastní zkušenosti vím, že na zahradě, kde se nám vyskytuje poměrně hodně hlemýžďů jsme nikdy neměli slimáky.

Milují třeba mátu peprnou, když jí včas neochráníte zbydou z ní pouze holé stonky.

Ochrana

Ruční sběr, chemicky, chránění rostlin

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Hlemýžď zahradní

patrně nejznámější ze "šneků". Jde o velkého plže s hnědou ulitou, který se dožívá stáří až 6 let. Zimu přežívá v půdě, kde najdeme jeho ulitu tzv. zazátkovanou. Šnek je hermafrodit, kteří po odplodnění kladou cca 40 velkých vajec do půdy. Hlemýždi dokáží na malých rostlinách napáchat značné škody, za den totiž spasou prakticky tolik potravy kolik sami váží.

David Drtina 2009-10-13T14:00:00.000Z

Musím tedy oponovat, v naší obci se odedávna vyskytovalo a vyskytuáje velké množství hlemýžďů. Za éry socialismu se tady dokonce vykupovali na kila. Nyní k hlemýžďům přibili slimáci a nijak si v zájemném soužití nepřekáží.

Anonym (7667) 2015-07-06T17:14:59.000Z