Zamořený balkón

Dobrý den, už několik dní zde brouzdám a snažím se najít dle fotek ostatních, zda se to tu již neřešilo. Podle všeho nejspíš ano, ale všechny příspěvky s podobnými škůdci jsou bez odpovědi (jsou tam většinou nekvalitní fotky). Tedy můj problém jsou broučci od světle šedé (téměr průhledné) cca do 1mm až po tmavší hnědé/béžové cca 2mm. Objevili se na balkóně před nějakou dobou, těžko určím kdy přesně, zhruba 3 týdny co jsem si jich všiml. Na první a poslední fotce jsou dílky lepící pásky zhruba 1mm, takže verbež to je opravdu malinká a špatně se fotí. Tyto fotky jsem pořizoval dnes, ale už nebylo moc světla a nemám makro stativ ani makro světla, takže fotky nejsou moc dobré. Je z nich ale poznat počet nohou 6. Tykadla jsou krásně vidět. Něco, co jim leze ze zadku (když se cítí ohroženi, tak skáčou na vzdálenost 2-4cm (podle větru). Moc dobře to vidět není, ale mají křídla. Kusadla nejsou poznat ani na jedné fotce. Na balkóně mám zasazený bambus. Z něho to ale být nemůže. V zimě promrzl v mrazech -17°C na několik dní a jelikož je pouze v malém květináči, tak jsem si vcelku jistý, že hmyz by zahynul. Dále tam mám jakousi rákosovou rohož okolo zábradlí. Už je sešlá, ale nevypadá že by ji nějak ožírali. Většinou lezou sice okolo, blíže k ní, ale vzhledem k velikosti balkonu, se to nedá s určitostí říci. Chtěl bych vás zde poprosit, zda byste neměli tušení, co to je? Byl bych vám zde moc vděčný. Předem díky za tipy a rady. Jiří PS: Biolit na ně funguje pouze při přímém zásahu. Jinak pro lezoucí hmyz je to kontaktní, čili obyčejně, když na to cokoli jiného vleze, umře to. Ale tito hoši si s tím moc hlavu nelámou a vesele se promenádují všude, jen co zaschne postřik.
Zamořený balkón
Zamořený balkón
Zamořený balkón
Zamořený balkón

Odpovím si sám, alespoň bude info pro další hledající. Zkopíruji zde odpověď od pana Aleše Bezděka z Entomologického Ústavu (snad mu to nebude vadit). "Jde o Chvostoskoka, druh podle vašich fotek nepoznám, ale to snad není ani příliš důležité, v ČR žije téměř 500 druhů Chvostoskoků. Chvostoskoci jsou součástí půdní fauny, živí se rostlinými zbytky, řasami, lišejníky, jsou vlhkomilní."

Pro chvostoskoka je typická ta věc, co jim leze ze zadku, je to taková vidlička, kterou se odráží a skáčou. Chvostoskoci jsou proti mrazu hodně odolní.

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 256 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.