Co to je za brouka?

Fotky se mi nepodařilo nahrát pod původní příspěvek, proto jsem založila nový. Brouk na mě sednul ráno v tramvaji, ucítila jsem kousnutí a všimla si ho na ruce..pak na mě asi musel zůstat, protože jsem ho zabila večer na pyžamu a zjistila, že je to nejspíš ten z tramvaje, nikdy jsem nic podobného neviděla..následující den se mi objevily fleky a bylo mi špatně..velikost je cca 2-3mm. Moc děkuji za pomoc s identifikací.
Co to je za brouka?
Co to je za brouka?

Je to nějaké zmačkané a potlučené. Fakt to nepoznám. Podle zad to vypadá na nějaký druh ploštice nebo zákařnice, štěnice to není, protože ta nemá křídla. Na nemoc bych to moc neviděl, ale pro jistotu se za pár týdnů nechte prověřit na boreliozu.

Moc děkuji za odpověď. Bohužel na konci srpna jedu na delší dobu do zahraničí a vracím se až na Vánoce. Četla jsem, že vyšetření by se mělo provádět nejdříve za 6 týdnů což už nejspíš budu pryč:-( Když mám toho brouka odchyceného, nevíte, zda by se nedalo udělat nějaké vyšetření na něm?..mám z toho docela strach.

Dají se takto testovat chycená klíšťata, takže předpokládám, že lze otestovat i ploštice. Stojí to 1500 korun. Ten Orius insidiosus žije jen v severní a střední Americe, Vás to kouslo kde?

Jinak ty ploštice na savcích zpravidla necizopasí, zabíjejí mšice a jiný hmyz, takže se nezapojují do toho parazitického koloběhu borelií, takže ta šance, že by jí v sobě měly, je dost malá. Nicméně pokud chcete mít jistotu, nechte si ji otestovat. Přes klíšťata a komáry se šíří borelioza, encefalitida, západonilská horečka a malárie (ty poslední dvě byste asi už poznala). Hodně štěstí.

Kousl me rano v tramvaji v Brne a musel mi zustat asi na satech cely den..chytla jsem ho az vecer doma.

Aha, vy jste psala Orius laevigatus, ten je ze Středomoří, nikoli z Ameriky, nějak jsem se přehlídl. Prodává se proti mšicím do skleníků, v Česku v teplejších oblastech by mohl žít volně. Takže záhada vyřešena.

Tak jsem ještě pátrala a máte pravdu..bude to ploštice, našla jsem hladěnku a konkrétně mi to přijde jako Orius laevigatus..

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.