Identifikácia škodcov

Zdravím. Chcem poprosiť o pomoc niekoho, kto by vedel identifikovať jednotlivé druhy. Zo substrátu mi začali vyletovať malé čierne mušky. Tak som trochu "pátral" na nete. Vraj smútivky (smutnice). No zdá sa mi, že na fotkách na nete vyzerajú trochu inak, než to, čo mi lieta po byte. Ale možno sa mýlim. Časom sa však objavili aj iní nezvaní hostia. Prikladám fotky. Na prvej sú "všetci pohromade" spolu s priloženým pravítkom.Následne som spravil aj pár detailnejších fotiek (ospravedlňujem sa za kvalitu fotiek - pri tomto zväčšení to inak nejde). Prvá zľava (fotka s pravítkom) - už spomínaná smútivka. Len si nie som tým úplne istý ... Druhá zľava (fotka s pravítkom) - všimol som si, že lieta "skokmi" - odletí, let je krátky, sadne si a hneď zase letí. A stále tak dookola (pokiaľ ma vidí a snaží sa zdrhnúť). Jej let neni súvislý. Podobá sa na molicu, ale nie je biela - skôr šedá. A má aj iný tvar krídel. Krídla sú "chlpaté", nožičky má "pruhované". Tretia zľava (fotka s pravítkom) - zdá sa mi, že ide o nejakého pakomára (?) Štvrtá - nemám tušenie ... Mám vlhkomilné rastliny + terária. Vraj títo škodci obľubujú vlhký substrát, ktorý si ale žiaľ nemôžem dovoliť nechať preschnúť ... Chemickým "zbraniam" sa chcem pokiaľ možno vyhnúť. Ide v prvom rade o nejakú biologický spôsob ničenia. Vie niekto o niečom ? Skúšal som cesnak, ale nepomohlo a niektoré rastliny ho "nemusia". + Objavili sa mi v teráriu na dreve roztoče. Vždy boli len na tom dreve, no už sa začali pohybovať aj po rastlinách. Taktiež prikladám fotku (roztoč je na pravítku - tie dve čierne čiary označujú rozsah 1 mm). A taktiež prosím o radu, ako sa ich zbaviť pokiaľ možno biologicky. Keď neostane nič iné, použijem asi chémiu (ale tomu sa chcem vyhnúť). Ďakujem.
Identifikácia škodcov
Identifikácia škodcov
Identifikácia škodcov
Identifikácia škodcov
Identifikácia škodcov
Identifikácia škodcov
Identifikácia škodcov
Ochrana proti tomuto škůdci (pokud byl určen): 

Ďakujem za odpoveď ! Trochu som gúglil a niečo o tých koutulach zisťoval ... "Liaheň" som objavil v nádobe, kde som nechal rastliny prejsť zo submerzného stavu do emerzného. Urýchlene s tým spravím poriadok (sú tam larvy aj kukly). Každopádne som zistil, že vyhubiť ich by nemal byť problém - sú vraj dosť citlivé na insekticídy. Asi využijem tabák, lebo dospelci sa vyskytujú v teráriu a "rozbagrovať" sa mi ho nechce ... ;) Tá posledná (4-tá) mucha - napadlo ma, že čas od času vidím pochodovať po koberci malého červeného mravca - či to nebude náhodou mravčia kráľovná ?

prosim ta, mam podobny problem s tymi muskami,ako a cim si sa ich zbavil..som uz zufala:(

Zdravím, píšem neskoro, no možno sa to ešte niekedy hodi ... Neviem, ktoré mušky konkrétne máte na mysli. Pokiaľ koutule, tak tie nejako vymizli samé. Zlikvidoval som všetky možné "liahne" - teda nádoby s vodou. Treba skontrolovať aj podmisky a obaly na kvetináče, či sa tam náhodou nedrží voda. Pokiaľ ide o smútivky, tak s tými je to horšie, aj keď nie zas tak zlé. Podarilo sa mi ich tiež "takmer" zbaviť, no pár ich stále lieta po byte (nič hrozného). Všetky kvetináče som vystriekal Perfect Plant Insecticide-om a podával do nich žlté lepové šipky. Pri aplikácii insekticídu radím použiť jednorázové gum. rukavice, aby ste v prípade postriekania rúk ich nemuseli umývať - insekticíd je ! VEĽMI ! nebezpečný pre vodné organizmy !! ČOV ho nedokážu "odfiltrovať" preto sa nesmie dostať ani do odpad. vody ! Kvety striekať radšej niekde vonku - v byte je potom dosť "smrad" ;)

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.