oranžová stonožka žere kořeny salátu apod.

Dobrý den, prosím oradu, v půdě se nám přemnožili takové oranžové stonožky - nevím jak to nazvat, je to mrštné, hubené, po celé délce obou stran má miniaturní nožičky,cca 2-3 cm dlouhé a 1mm tlusté, hodně se kroutí, když to zabíjím, tak se to mrštně hýbe i když je to na několik kousků, mám pocit, že mláďata jsou šedohnědá menší - jak háďátka, ale dospělák je sytě oranžový - ale nevím jestli k sobě patří. Žere mi to kořeny salátu, našla jsem to po zimě i v kořenech jahod a loni mi to sežralo i kořeny okurek. Drátovec to není.
Alespoň o identifikaci prosím, na obrázku jsem to opravdu nikde nenašla.

Děkuji Lenka

ta oranžová by mohla být stonožka škvorová viz první obrázek. Je to dravec, který požírá jiné škůdce.
Ty menší, které popisujute mohou být mnohonožky, ty již škody na rostlinách způsobit můžou.

Comment Upload: 
stonozka-skvorova.jpgmnohonozka-slepa.jpg

Dobrý den, prosím o radu, v půdě se nám vyskytují takové žluté háďátka - nevím jak to nazvat, je to mrštné, hubené,cca 1-5 cm dlouhé a 1-2 mm tlusté, hodně se kroutí, když to zabíjím, tak se to mrštně hýbe . Žere mi to část rostliny nad kořínky ale ještě v zemi . Napadá hlavně salát ale i ostatní zeleninu (česnek , kedlubny atd). Po vyjmutí rostliny ze země jsou v kořenovém systému a krčku rostliny . Rostlina zvadne a odpadne od kořínků . Drátovec to není.
Alespoň o identifikaci prosím, na obrázku jsem to opravdu nikde nenašel.

NO, obávám se, že se mílíte. Dle barvy a "mrštnosti" se bude jednat o zemivky (také stonožky, jen jiná nadčelď). POkud Vám něco vyžírá rostliny, tak to jistě nebude žádná stonožka, spíš zmíněná mnohonožka. ALe i ty na rostliny jodu až sekundárně, nejčastěji následkem onemocnění rostliny, lokálním hnitím a nebo napadaní nějakým opravdovým škůdcem. U mnohonožek se pravidelně udává škodlivost, ale jediným důvodem je jejich obliba řepy, jinak neškodí, spíš naopak, jedná s eo velmi dobré dekompozitory.

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.