Mšice

mšice
Latinsky: 
Aphidoidea
Anglicky: 
Aphids
Německy: 
Blattläuse
Slovensky: 
Vošky

jsou nejčastěji se vysytujícím rostlinným škůdcem. Napadají téměř všechny druhy rostlin. Rychle se množí a přenášejí různé choroby. Boj s nimi ji těžký, neboť se časem stávají proti chemickým postřikům imunní.

Mšice jsou velmi drobný (0,2-1cm dlouhý) hmyz měkkého těla, patřící do řádu Homoptera. Obvykle tvoří shluky velkého množství jedinců na listech a lodyhách rostliny. Vyskytují se okřídlené i neokřídlené formy mšic, což závisí na druhu, nebo stadiu jeho vývoje. Většinou mají mšice hruškovitý tvar, jejich tělo je vzadu širší než vpředu a většina druhů ma na konci zadečku pár trubicovitých orgánů.
Některé mšice jsou pokryty popraškem, nebo chomáčkem voskovité látky, kterou vylučují jejich kožní žlázy. Mšice mají často složitý životní cyklus. V typickém případě se z vajíček, která přezimovala vylíhnou bezkřídlé samičky, kterým se říká "zakladatelky". Tyto mšice bez páření rodí živá mládata, obvykle rovněž bezkřídlá a rozmnožující se dále stejným způsobem. Tak může vzniknout několik generací za sebou. Později se objevují okřídlení jedinci, kteří odlétají na jiný druh hostitelské rostliny, kde dále vytvářejí nové jedince. Na podzim se vracejí na původní hostitelskou rostlinu a dávají vzniknout samečkům a samičkám. Po páření kladou samičky vajíčka na lodyhy rostlin a tato vajíčka přezimují. Dospělci v zimě hynou.
Mšice se žíví pouze rostlinnými štávami, které sají chobotem vbodnutým do rostliny. Silné napadení mšicemi poškozuje růst rostlin a vyvolává vznik deformací. Mšice také mohou také přenášet různé choroby rostlin. Z konce zadečku vylučují sladkou lepkavou tekutinu, zvanou medovice, která se hromadí na lodyhách a listech rostlin. medovicí se žíví mouchy, včely a mravenci.V mírném pásmu celého světa se vyskytuje asi 2000 druhů mšic. V tropech jsou mšice vzácné. Některé mají lysé tělo, některé jsou chlupaté. Nějčastěji jsou zelené barvy, dále černé, hnědé, bílé, červené či oranžové. Existují i dvoubarevné mšice.

Mšice maková

(Aphis fabae) černá, napadá zejména řepku a další polní plodiny jako mák, mrkev, špenát. Jí příbuzné mšice žijí ještě na kalinách, břečťanu, šťovíku, bezu a na jiných rostlinách

Mšice chmelová

(Phorodon humuli) Ultranebezpečná mšice. Likvidátor chmelu. Uplně mě začalo polévat horko, když si vzpomenu co za škody by tahle mrška dokázala napáchat. Radši na to nemyslet.

Mšička révokaz

(Viteus vitifolii) Jelikož nejsem milovník vína tak pro mě tahle mšice není tak nebezpečná jako její "chmelový" příbuzný. Nicméně pro mnoho vinařů určitě ano. Udajně k nám byla zavlečena z Ameriky (další americký brouk?) a dřív působila na vinicích obrovské škody.

Korovnice smrková

(Sacchiphantes abietis) V lese bych tedy mšice nehledal. Snad houby, borůvky, Klíšťata, ale ne mšici. Ovšem pozor i v lese se mšice nachází - konkrétně orovnice smrková, korovnice modřínova, nebo třeba korovnice kavkazská

Vlnatka krvavá

(Eriosoma lanigerum) Pokud tuto mšici rozmáčkneme, což snadno dokážeme, protože je malá tak se změní v červenou skvrnu - pozor je to nevratný proces, ze skrvny nikdy mšici zpátky neuděláme. Odtud se jí říka "krvavá". Vyskytuje se na ovocných stromech a její výskyt poznáme podle chomáčku "vaty", které jsou na větvích. Tyto mšice způsobují stromům velké potíže, nezřídka se stane, že strom uhyne celý. Jak je poznám a čím škodí? Jsou-li listy vaší rostliny povadlé a pobledlé nebo dokonce zdeformované, zkontrolujte jejich spodní stranu. Pokud najdete velký podlouhlý výběžek, jedná se o kolonii mšic. Mšice vysávají z napadených rostlin šťávu a tím je oslabují. Rostilna pak v konečném stadiu snadno umírá. Prevence proti mšicím Mezi bezvadné prostředky na hubení mšic patří zejména jejich přirození nepřátelé. Jsou zadarmo. Problém bývá, že s přemnoženými mšicemi si neporadí. 

Mezi nejužitečnější patří: 
Slunéčka a jejich larva,  
Larva pestřenky ,to je taková ta "vosička" jak se jí lidově říká. Stojí to vždycky ve vzduchu mává křídlama a tváří se jako vosa. Nezabíjet, je užitečná a vosa to není. 
 Zlatoočka obecná (Chrysopa vulgaris) Žlutá barva mšice láká, a tak do květináče vložit nějakou žlutou věc, na kterou se budou mšice přesouvat. 
 Pravidelně vytrhávejte plevel, z něj se mšici často rozšiřují na ostatní rostliny.
 Pokud je rostlina napadena, nainstalujte síťku, aby se mšice nemohli přesouvat na jinou rostlinu. 
 
Mšice na jasmínu - tuto rostlinu mají mšice ve velké oblibě. Na tyto mršky je již aplikován insekticid. Mají "špatný den" :-]].
mšice maková
mšice maková
mšice na jehličnanu
mšice
mšice na pupenu rostliny
rostlina napadená mšicemi
Ochrana : 

rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

máte to tu pěkné a je to napsáno tak že tomu každý rozumí

díky Terko :-]

nerozumim

toje největší hnus z celého     světa

 

to je teda krásný

Pomohli ste mi s referátem !!!

 

Dobrý den, na spodní straně listů u Ilexu se mi objevily bílé asi 0,5-0,7mm tvarově vypadající tyčinky. Ve spodní části rostliny je napaden nejvíce a na listech je černý povlak.Pavučinku jsem tam nenašla, provedla jsem postřik Decisem. Potřebovala bych vědět jestli jsem postupovala správně a o jakého škůdce se jedná, děkuji za odpověď . Lenka Hrochová

cesmínu napadají mšice, ale také třeba vrtalka zkuste ten napadený list vyfotit, identifikace by se tím usnadnila

Zdravím, už jsem si všimla, že pokud najdu na rostlinách jak píšete tyčinky, do pár dní je kytka obalena mšicemi. Ale co na ně působí - sama bych potřebovala poradit.

Často se mis tává, že si koupím krásnou bylinku (bazalka, koriandr, máta) v supermarketu a za 2-3 týdny je napadená škůdci. Jak se proti tomuto úspěšně bránit. Děkuji za radu. Petra

Dobrý den, Petro,

ani v profesionálním zahradnictví byste nemusela pořídit lépe (vlastní zkušenosti). Buď rostlinky "zachraňujte" jak to jde, nebo zkuste zkontaktovat známé, starší sousedky, protože ti mají doma zdravé ošetřené rostlinky a určitě se rádi podělí (i o radu).
Markéta

Mám pro vás radu. Z tekutého mýdla a oleje a vody udělejte postřik a oni zahynou. Bylinku můžete po omytí klidně jíst. Používám to a funguje to:-)

Taky se mi na bazalce objevily mšice, tak jsem je nejdřív zkoušela zlikvidovat manuálně :-) ale ničila se při tom i bazalka a zdaleka ne všechny jsem zamáčkla. Potom jsem přešla na metodu postřik - voda plus jar (olej jsem vynechala, to až když nezabere ani toto); po prvním postřiku (2. den) byly mšice zahnědlé, ale ještě se hýbaly, po druhém postřiku snad už definitivně zašly. Teď jen doufám, že tento chemický zásah přežije i bazalka :-) Díky za rady!

Měla bych dotaz, jak vypadá larva berušky? Jsou to takoví malí černí "něco jako broučci" (menší než baculatější mšice)? Na fuchsii se mi totiž nějací objevili a mšice k mé velké radosti pojídali.

Tak to, co jsem viděla já, bylo spíše do černa. A užší. S 6 nožičkami. Na rostlince byli jen tak jeden den (počet zhruba kolem desíti), na druhý den jsem viděla už jen jednoho, ale trochu zbarveného spíš už do šeda. Ale jako housenky nevypadali. A pohybovali se docela rychle.

Kdybych věděla, že na druhý den zmizí, vyfotila bych je hned, třeba jak jedli mšici. I když nevím, jestli by mým foťákem bylo něco vidět. Byli dost malí.

Zkusím ještě popátrat na fóru, třeba je někde vyfocené najdu ...

Asi to nakonec opravdu byla larva slunéčka. Vygooglovala jsem na netu několik obrázků, na některých má barvu i do černa, např.

www.priroda.cz/clanky/foto/slunecko-larva.jpg

Jen ty žluté (světlé) flíčky larvy neměly. Asi byla jedna ze dvou berušek, které jsem horko těžko našla na louce a dala na fuchsii ať pojídají mšice, "těhotná" :-)

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Z ničeho nic se mi na parapetu v bytě začali procházet takový malinkatý světlí broučci. Na parapetu mám dané orchideje. Také na zemi u zdi mám dané kytky a ty broučci tam lezou také a viděla jsem je i na zdi. Byla jsem se zeptat v květinářství, jelikož jsem jednoho chytla a bylo mi řečeno, že se jedná o mšice. Ale na internetu psali, že mšice nejsou pochodující broučci. Tak nevím, zda se opravdu jedná o ně. Je tedy možné, že by mšice lezli i po stěně a že by byli docela rychlí? Na kytkách mi totiž nepřijde, že by něco bylo. No jen u jedné možná, ta je trochu posetá žlutými tečkami. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem H. Langrová

dobrý den paní Langrová, odepisuji na váš dotaz z 22.7.2008 ohledně malých broučků, kteří lezou po stěně. Bohužel radu pro vás nemám, spíše naopak, chtěla jsem se prosím vás zeptat, zda jste zjistila, co to je a jestli se toho dá zbavit? Děkuji moc za váš čas. Majka Kubinová

Dobrý den. Hledám název mršky co jsem doma objevila na Benjamínku. Je to bílá jakoby vosková kulička která je vždy na listu hned jak nasedá na stonek. Rostliny mi hojně opadávají,listy uschnou a poté opadnou. Použila jsem na to Mospilan, dnes jsem po dvou či třech týdnech zopakovala protože jsem to tam stále našla. Nehýbe se to, nejsou tam chomáčky jakovy vaty, nic takového. Nevím co to je a zda mospilan na to stačí. Předem všem děkuji za odpověď!!!! Lovu a hubení zdar!! :-)))

Zdravim, to by mohly byt puklice. Zkuste na ne mydlovou vodu

Napadla mi Nolinu a jiné květiny.Malinkej bílej brouček a na druhé květině už mám chomáčky vaty.Koupit Mospilan se ted nedostanu co s tím?

mospilan nepomaha , mam to na všech jablonich a nevím jak se jich zbavit. Už jsem použil 2 baleni mospilanu po 5 sačkach. Na to snad nic neníííí :-(

dik, konečně mam referat

dobrý den, můžete mi prosím poradit kde se dají koupit larvy slunéčka sedmitečného??? molice mi napadla fuchsie a postřik moc nezabírá...předem díky

To je fakt hnus bylo mi na blití když jsem to viděl

co to má bejt když to nejde vytisknout!!!!!!!!!!!!!!!!

Díky to je nejlepší stránka jinde jsme toho tolik nenašli fakt díky :-))

Dobrý den,
začínám být bezradný z havěti, která se nám usídlila v domě i na něm. Už od loňska přežívají na fasádě (lehce krémové barvy, ne žluté) miniaturní brouččci velikost do 1mm. Přežívají na fasádě, nyní lezou i dovnitř ve velkých hejnech. Když už jsme je našli i v kočárku a oblečení našeho novorozence pohár přetekl. Z poznatků nalezených na webu usuzuju, že se jedná o nějaky druh mšic. Jsou to opravdu mšice? Lepší fotky se opravdu nepodaří.
http://klasika.ukazto.com/?img=4284977~a4dnq.jpg
http://klasika.ukazto.com/?img=4284973~a150b.jpg
http://klasika.ukazto.com/?img=4284975~a2c52.jpg
http://klasika.ukazto.com/?img=4284976~a3403.jpg
Děkuji moc za případnou radu o co se jedná a jak je vystrnadit.

Dobry den,jiz nekolik dni patram po rade a narazil jsem na vas prispevek. Mozna mam stejnou havet na fasade. Take po zmacknuti sed objevi zeleny flicek? Postrik funguje jen na primy zasah. Za tepla a slunce se neskutecne rozlezaji. Uz mate nejakou cestu jak se jich zbavit?
Diky za radu.

Dobrý den mám ten samý problém jako paní Langrová... chtěla jsem se zeptat. Z ničeho nic se mi na parapetu v bytě začali procházet takový malinkatý světlí broučci. Na parapetu mám dané orchideje. Také na zemi u zdi mám dané kytky a ty broučci tam lezou také a viděla jsem je i na zdi. Byla jsem se zeptat v květinářství, jelikož jsem jednoho chytla a bylo mi řečeno, že se jedná o mšice. Ale na internetu psali, že mšice nejsou pochodující broučci. Tak nevím, zda se opravdu jedná o ně. Je tedy možné, že by mšice lezli i po stěně a že by byli docela rychlí? Na kytkách mi totiž nepřijde, že by něco bylo. No jen u jedné možná, ta je trochu posetá žlutými tečkami. Jak se jich zbavit? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Sandra

Dobrý den, na paprice se mi pravděpodobně objevily mšice, už je to neúnosné kolik jich tam je, několikrát týdně je stříkám Bioolem, ale vůbec to nepomáhá, projdou jím a zalezou někam jinam na rostlinu. Nevíte co s tím? díky za radu!!!

Je to molice... Žere je brouk, který se jmenuje Delphastus pasillus, Nevím jak jinak pokud to nejde chemicky

Dobrý den, v zápaždí listů a ze spodní strany listů a také uprostřed květů mám bílé chlupaté podlouhlé asi 1 mm velké potvůrky. Na listech jde vidět lepkavá hmota. Běžným postřikem na savé a žravé se mi je nepodařilo zlikvidovat. Napadly mi i další pokojové rostliny, některé byly úplně obalené, než jsem to zjistila. Co to je ??

NA SPODNI STRANE BRECTANU BILE MEKE KRYSTALKY

Zdravím,chci se prosím zeptat mám na Mučence na listech miniaturní lepkavé kapky jako rosy,co s tím,kytka chřadne.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 256 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.