Hryzec vodní

Latinsky: 
Arvicola terrestris
Anglicky: 
European Water Vole
Německy: 
Ostschermaus
Slovensky: 
Hryzec vodný

žije většinou v blízkosti vodních toků, nebo nádrží. Může se však vyskytnout i na suchých místech. Narozdíl od hraboše žije hryzec samostatně v noře 0,5-1 metr pod zemí. Hryzci se rozmnožují od jara. Do roka mívá 3-4 mláďata. Hryzci působí škody lokálně,hlavně na podzim a v zimě.

Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Vyzkoušeno - dostal jsem to radou od známého a opravdu to funguje.
Kupte si bouchací sirky ale pokud možno co největší - aspoň jako malíček silné .No a pak do čerstvých kopečku nebo nadzvednutých chodbiček - opatrně vyhrábněte aby jste měli pěkný volný vtup do chodby - vhodit "zápalku.petardu a hned přiklopit cihlou- prkénkem - no a systematický - víte jaké je to když v metru bouchne ruční granát.
A ten smrad pokud ho to přímo nezabije ho vypudí

Díky za dobrou radu. Už jsme už s hryzců zoufalí, právě jsme zjistili, že nám sežrali všechny cibulky tulipánů a bylo jich asi 100. Málem jsem už koupil starou Babetu, abych je vyhnal výfukovými plyny. Vaše rada mi připomněla, že máme spoustu ze Silvestra zbylých malých petard, co se zapalují škrtnutím o krabičku zápalek. Jsou to ty vaše "bouchací sirky" ?

Prosím napište mi kde bych to mohl koupit a jak se to přesne menuje, nebo lze li použít obyčejné petardy. Mám škůdce na chatě a uš mi deptá jak mi niči anglický travník.

Je dobré určit, zda se nejedná o krtka.Ten má chodby menšího průměru a blízko pod povrchem. Na toho jsou dobré pasti.
Já měl hryzce.
K vašemu dotazu:
Za pár dnů budou určitě, jako každoročně prodávat petardy v Lidlu (asi MEGA). Jsou zpravidla po deseti kusech v ceně do 10.- Kč. Vyplatí se část nákupu nechat na dobu koncem sezony - okolo začátku roku, potom jsou ve slevě.Je však třeba počítat s nákupem většího množství. Kryt otvoru - prkno je dobré zašlápnout do doby výbuchu.
Mně se petardy moc neosvědčily, sousedovi ano. Asi je vyhnal ke mně.
Já jsem to ještě kombinoval s elektronickým plašičem vlastní výroby, který vyráběl silné zvukové výboje nepravidelně během dne. Jednou jsem použil také jed v tubě, ale po úvaze o možných reziduích v půdě jsem to neopakoval.
Po zhruba dvou letech jsem docílil čistou zahradu. Potom mi manželka přesekala vodiče k napájení elektroniky (velká zahrada - 3 kusy) a já to nespravil, doufaje, že už jsou pryč. A oni se zřejmě vrátili. Pro další rok tedy opravím a uvidím.
Uvítám sdělení vašich úspěchů, nebo už jste to vyřešil!?
BadyLu

Dobrý den.

Mám na zahradě nějakého škůdce,ktery vyvrtá díru do země zhruba o průměru 8cm a pak pod zemí vyhloubí dutinu o průměru asi40-50cm tak, až se zem v tom místě lehce propadne.Žádná hlína na povrchu vyházená není.Neví někdo co by to mohlo být,případně jak na to? Díky Zdeněk 

CO POMAHA PROTI HRABOŠOVÍ A KTKOVÝ UŽ JSEM SNAD VÍSKOUŠEL VŠE A FURT MI VSTAHUJOU ZELENINU ZE ZAHRADKY MĚL JSEM 150 SAZENIC KEDLUBEN A TED TAM MAM SOTVA 20 VŠE VSTAHLY DO ZEMĚ   LUKÁŠ

Máme nově zrekultivovanou zahradu, osázenou rostlinami a zasetý trávník a doslova peklo nám tam provádí hryzec vodní v symbióze s krtkem. Po všech marných krocích přes vykuřovací patrony, plašiče, různé jedy, pasti a návnady jsem zavolala odbornou deratizérskou firmu. Po třech dnech byli vyhubeni. Nic jiného na ně neučinkuje, množí se několikrát do roka po 11-15 kusy a ti mají jž po osmi týdnech další, takže geometrickou řadou. člověk sám je proti nim bezmocný. Mám to již vyzkoušené. To co jsem musela investovat před tím, nebylo ted zdaleka tak dramatické. Jinou metodu už nezvolím, jedině odborníky!

Bydlíme na soutoku tří vod na kraji vsi už 15 roků. Zahrádka je můj relax a přísun energie. Dosud byly největšími nepřáteli povodně, španělští slimáci a vosy. Neměla jsem tušení, že existuje v naší blízkosti hlodavec, na kterého lidský intelekt skoro nestačí. Na sousedních zahrádkách jsou jen trávníky, tak objevil tu naši. První den objel rybízy, druhý den cestu, pak brambory, ale když projel jahody a celý skleník, tak mě naštval.
To jsem ještě netušila, že mám pod zahradou metro o průměru 8-10 cm. Zakopanou sklenici s vodou zahrnul do 3 čtvrtin hlínou a pak si udělal okolo hrdla obchvat. Zakopanou rouru-past nejdřív zahrnul hlínou, podruhé ji chtěl podjet a potřetí odbočil
doleva. Pak přišel manžel s radou od kolegy. Nemá rád průvan. Odkryla jsem jeden tunel v 9 hod. a v 10.15 hod. ho zahrnul. Tak jsem odkryla ještě další dvě chodby a na hodinu jsem do nich pustila hadici s vodou. Je to už 10 dní a od té doby nepřišel. Mám psy, všichni sousedé mají kočky, tak nechci používat jedy. Ale jestli mu vadí obyčejná voda v obýváku, tak to není tak špatné.

A jak dostat ze zahrad vas vy milci zvirat ? Taky Vas vytopit ?!?

Nechoďte na stránky, kde nemáte co říct. Mimo toho blábolu co jste napsal.

Z tohoto dotazu mám neodbytný pocit, že jeho autor je buď slabomyslný anebo vůbec nemá ani ponětí, o čem tady je řeč a blábolí nesmysly jen aby vypadal zajímavě !

v době silného výskytu hrabošů ji krmit jen občas a ona pak bude posedávat u děr i v noci a trpělivě čekat až se hryzec nebo hraboš vynoří

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.