Klíště, klíšťata

Latinsky: 
Ixodidae
Anglicky: 
Tick
Německy: 
Schildzecken
Slovensky: 
Kliešť

Ixodidae patří k roztočům a s nimi do třídy pavoukovců (Arachnoidea), kam patří také štíři a pavouci. Klíšťata se liší od ostatních roztočů velikostí a kožovitým tělním poryvem. Všechna klíšťata jsou v některém stadiu vývoje cizopasníci a počtem chorob, které přenášejí na člověka se řadí hned za komáry. Většina klíšťat dokončí vývoj asi za dvanáct měsíců, některé druhy však žijí několik let. Je známo, že některá klíšťata žila bez potravy až pět let.

Klíšťata se dělí na dvě skupiny: s měkkým tělem a s tvrdým tělem.

Klíšťata s měkkým tělem nemají na hřbetní straně těla žádný štít čili scutum. Jsou to většinou kožní paraziti ptáků, žijí však příležitostně i na drobných savcích. Obvykle se zdržují v hnízdech nebo norách svým hostitelů a napadají je jen tehdy, potřebují-li se nasytit - proto je jejich hostitelé obvykle nepřenášejí.

Klíšťata s tvrdým tělem mají na hřbetní straně štít čili scutum, který u samečka pokrývá téměř celý hřbet, u samičky je značně menší. Tato klíšťata se drží na těle svého hostitele a opouštějí ho jen v době svlékání, páření a kladení vajíček.

Některé druhy jako klíšť dobytčí se dokonce svlékají na svém nedobrovolném hostiteli.

Boj proti klíšťatům

Jak odstranit klíště

Ránu po přisátém klíštěti se budeme snažit pochopitelně dezinfikovat. Nejlepší je nějaká dezinfekce, kterou najdeme doma v lékarničce. Bohužel nevíme jak dlouho nám tam ta dezinfekce leží a tak vyzkoušíme něco jiného. Mohlo by vlastně stačit cokoliv co obsahuje alkohol - voda po holení, lihovina. Potom nám zbývá jenom čekat modlit se, aby klíště nebylo nemocné a my posléze také. Nemoci Klíšťata přenášejí celou řadu onemocnění z nichž některá jsou velmi závažná. Nebudu zde rozepisovat příznaky či snad léčbu, k tomu nejsem kompetentní, ale ve zkratce - co můžeme od klíštěte čekat.

Klíšťová encefalitida

(zánět mozku a mozkových blan) velmi nebezpečné virové onemocnění, které může v krajním případě skončit i smrtí. nebezpečí tkví v podcenění nemoci, protože člověk si myslí, že prodělává chřipkové onemocnění.

Lymská borelioza

Unava, bolesti svalů, kloubů hlavně kolen a červený zvětšující se flek, který může dosáhnout velikosti až 15cm. Budto jste hráli celý den paintball, nebo máte Boreliozu. Nebo obojí. V každém případě navštivte svého lékaře a ten vám udělá rozbor krve na borelie. Dnes již existují laboratoře, které provedou test infekčnosti klíštěte. Klíště jim ovšem musíte nějakým způsobem doručit tzn. nepálit ho. Mýtus Klíště nenapadá člověka ze stromů, jak se o něm mylně tvrdí , ale většinou je přichycené na stéblech trávy, či na nižším porostu. Když jej míjí "kořist" rychle se zachytí a začne hledat vhodné místo k přisátí. Jak by to s klíštětem dopadlo, kdyby se rozhodlo skákat na lidi ze stromů demonstruji následující jednoduchou animací.

Ochrana : 
Obecně se doporučuje nosit např, na vycházku na louku, do lesa...oděvy, které by nás před klíšťaty ochránily. tzn. zakrýt zejména nohy pevnými boty a vzít si kalhoty. Kalhoty nejlépe z materiálu na kterém se klíště špatně udrží. Neválíme se v trávě, kde se klíšťat vyskytuje nejvíc. Po příchodu domů provedeme důkladnou prohlídku těla, kde zjistíme, že přes veškerá opatření, která jsme provedli.......MÁME KLÍŠTĔ !!!!

Zbraň na klíšťata Rad je několik, mě osobně se ovšem nejvíc osvědčila tzv. krokosvorka (krokodýlek). Klíště se s ní dá velmi dobře chytit a potom jej vykroutím podle směru hodinových ručiček - to v případě, že mám u sebe zrovna hodinky, abych se podíval kam to je, nebo na druhou stranu. Skutečnost je taková, že klíště můžete vytočit jakkoliv, protože jeho "sosák" netvoří šroubovice.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

zajímalo by mne co je za tím, že se klíšťata tak rozšířila? A kdo je přirozený nepřítel klíštete?

obávám se, že klíštata přirozeného nepřítele nemají, snad ptáci, nebo nějaký dravý hmyz by je mohl sežrat, ale že by to významně zasáhlo do jejich populace pochybuji. Jejich velké rozšíření zřejmě souvisí s počasím.

Co odchovat v zajeti nekolik druhu mravencu a krmit je pouze klistatama? Asi nemozny ale treba by je jedli :)

Když se vypalovaly meze, tak tolik klíšťat nebylo. Teď je to zakázaný a rozmnožuje se kdejaká havěť. I lesní požáry mohou určitým způsobem působit na ekosystémy blahodárně (některé druhy rostlin se bez ohně nemohou rozmnožovat) a hořelo i před příchodem člověka na planetu a příroda se vždy zotavila. Myslím si, že díky snaze člověka uhasit každý ohýnek je překlíšťováno.

Napadlo mě chovat vravence nakej hmyzozravej druh a dávát jim k jidlu jen klíštata a časem nechat roj mravencu vypustit. Myslim si že by to mohlo hejbnout s populaci klistat trosku dolu. Ale asi ziju ve fan fiction :)

dobrej nápad :-] 

No, mravenci nepomohou, mame jich na zahrade 1 mraveniste na 1m ctverecni a stejne kazdy vikend chytime 1-2 ks.

kdyz se kliste sunda ta tecka tam je pak navzdy mam ji tam 4-5 mesicu a neni pryc

Jak se tu někdo ptal kdo je úhlawní nepřítel klíštěte tak je to woda..

lepsim resenim by bylo vypustit poupravene klistata, jejichz potomci by se nemohli rozmnozovat.. jako to delaji u kurovcu.. ovsem s nevalnym uspechem...

a co takle skusit postvat treba nemecky klistaky proti tem nasim treba by se vyrubali navzajem a po tom co by zbylo by vzdech uz ani cez..

A to ten krokodýlek to klíště nějak nezmáčkne? Aby se to klíště do ty rány nepozvracelo..

No já teda taham klasickou pinzetou a pak zakápnu Jodisolem a nikdy se mi nic nestalo :-)

To by se mohlo stát, tak použij normální pinzetu a už nebudeš mít strach ;-)

Tak ty velký se tahají dobře, ale ty malinkatý, ty moc nejdou :-( Já je vždycky musím omráčit Jodisolem anebo vodkou ;-)

přenáší to nemoci..........................

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.