Čmelík kuří

čmelík kuří
Latinsky: 
Dermanyssus gallinae
Anglicky: 
Red Poultry Mite
Německy: 
Rote Vogelmilbe
Slovensky: 
Klieštikovec kurí

Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) je roztoč napadající drůbež a ptáky obecně. 

 • Velikost - 0,6mm -1mm
 • Barva - bílá, nebo načervenalá (podle toho zda sají krev)
 • Napadá -  drůbež, obecně ptáky, někdy hlodavce, jiné savce i člověka
 • Čím se živí - samice se živí krví hostitelů (ve vyjímečných případech i samci)
 • Jak se zbavit čmelíka - viz Ochrana níže
Může být snadno zaměnitelný s dalším roztočem a to čmelíkovcem ptačím (Ornithonyssus sylviarum), který má stejného hostitele, a to jak drůbež, tak ptáky. V drůbežích chovech je nejčastější výskyt a přemnožení čmelíka kuřího.
Přes den je většinou schovaný v různých škvírách a trhlinách a v noci napadá drůbež a saje na nich krev. 
Při silném přemnožení (stovky a tisíce jedinců) může drůbeži způsobit anémii následkem které se výrazně sníží snůšku vajec, jejich kvalitu a v krajním případě může dojít v důsledku ztráty krve až k úhynu nosnic. Druběž špatně odpočívá a neustále se oklovává což způsobuje stres a zatížení organismu.
 
Čmelík je ektoparazit (zevní parazit) a jeho výskyt byl zjištěn asi na 30 druzích ptáků a 20 druzích savců včetně člověka. Živí se krví hostitele a může přenášet různé choroby. 
U ptáků způsobuje přenosem Ptačí boreliózu (Borrelia anserina) a dále také Tyfus hrabavé drůbeže (Salmonella gallinarum). 
Tyfus dokáže přenášet dokonce po dobu delší než 1 měsíc bez kontaktu s infikovanou drůbeží. 
Jsou zaznamenány případy přenosu Koňské encefalomyelitidy z čmelíka kuřího na koně. (Chamberlain & Sikes, 1955 ; Shirinov a kol. , 1972 ; De Luna a kol. , 2008; Valiente Moro a kol. , 2009 ).
Některé bakteri mohou roztoči přenášet i na své potomky čímž se vytváří velký rezeorvoár patogenů k další infikaci chovu.
 
U člověka může čmelík způsobovat různá kožní onemocnění - dermatitidy tzv. gamasoidózy. Člověk jako hostitel se snadno "infikuje", pokud navštěvuje kurníky, nebo z hnízd holubů na půdách domů. Pokud mladí holubi opustí hnízdo a čmelíci jsou delší dobu bez potravy jsou schopni překonávat kratší vzdálenosti k vyhledání dalších hostitelů.
 
dermatitida způsobena čmelíkem u člověka
Dermatitida způsobená čmelíkem kuřím člověku - zdroj: SIOUTAS, Georgios, et al. Case of Human Infestation with Dermanyssus gallinae (Poultry Red Mite) from Swallows (Hirundinidae). Pathogens, 2021, 10.3: 299.
 
Čmelíka do chovu můžou zanést volně létající ptáci jako např. holubi, kteří se krmí spolu se slepicemi, nebo si chov můžeme kontaminovat různými ošatkami, platy od vajec, která si můžeme přenést od jiného chovatele.
 

Rozmnožování

 
Životní cyklus čmelíka kuřího (od vajíčka po dospělce) trvá obvykle 7-14 dnů. Jde tedy o poměrně rychlý cyklus a k zamoření chovu dochází velmi rychle.
Vývojová stadia:
 • vajíčko
 • larva
 • protonymfa
 • deutonymfa
 • dospělec
přičemž krví se živí převážně samičí stadia a to protonymfa, deutonymfa a dospělá samice.
Larvy mají 6 nohou, ostatní stadia 8 nohou. 
Samice snáší 4-8 vejce. Za celý její život je schopná naklást asi 30 vajec. Vejce mají ovální tvar o velikosti asi 400x270 μ, barva je bílá.
Pokud nebyla oplodněna snaší vejce, z kterých se líhnou pouze samci tzv. arrhenotokie.
Důležitá je také okolní teplota, která výrazně přispívá k úspěšnosti při líhnutí nových jedinců. Nejoptimálnější teplota je od 20°C do 35°C při relativní vlhkosti 70±5%. Z tohoho rozpětí je nejpříznívější teplota 25°C. 
Obecně čmelík kuří špatně sníší nízkou vzdušnou vlhkost a to i navzdory tomu, že má chitinový exoskelet, který ho svým způsobem chrání před "vysycháním".
Během 10 dnů jsou čmelíci schopni ztrojnásobit svojí populaci.
 
vývojový cyklus čmelíka kuřího
 
 

Morfologie

Čmelíci nemají oči a vjemy z okolí přijímají pomocí "smyslových brv - chloupků" /setae/, které jsou umístěny na končetinách. Pomocí setae rozlišují velmi dobře různé vibrace, teplotu, vlhkost, koncentraci CO2, případně jiné chemické sloučeniny vylučované jejich potencionálními hostiteli. Mají i hmatovou funkci. V případě, že v okolí zaznamenají zvýšenou teplotu, nebo vibrace dávají se do pohybu, neboť to pro ně znamená, že v blízkosti je hostitel.
Pokud v delším horizontu není přítomen žádný hostitel nastupuje diapauza /zpomalení tělesných funkcí/, aby čmelík šetřil potřebnou energii. Ta nastává zhruba po 10 dnech od předchozího krmení.
Zvýšená hladina CO2 znamená vyšší pohyb roztočů a koreluje to s podobných chováním např. u komárů, kteří tímto způsobem také vyhledávají hostitele.
Čmelíci se zdržují raději ve tmě. Zřejmě to souvisí s faktech, kdy na světle mohou být, a jsou,  drůbeží tzv. vyklováni a toto je obranný mechanismus. 
 

Predátoři čmelíků

několik dravých roztočů např. Hypoaspis miles , Hypoaspis aculeifer , Amblyseius degenerans a Phytoseiulus persimilis jsou schopni parazitovat na čmelících. Účinek na snížení velké populace čmelíka v chovech drůbeže není velký.
Některé druhy entomopatogenních hub jsou schopné přes kutikulu infikovat čmelíka např. Beauveria bassiana v laboratorních podmínkách způsobila během 5 dnů 60% mortalitu a během 16 dnů 90% mortalitu čmelíka. (STEENBERG, Tove; KILPINEN, Ole. Fungus infection of the chicken mite Dermanyssus gallinae. IOBC WPRS BULLETIN, 2003, 26.1: 23-26)
 

Ochrana proti čmelíkům

viz níže
 
 
Čmelíci mohou přežívat dlouho dobu /uvádí se až 13 měsíců/ v neobydlených kurnících. Doba dlouhá nejméně 2 roky se považuje za dostatečně dlouhou na to, aby bylo místo bez čmelíků.
 
Jako příznaky výskytu čmelíků se uvádí např.: 
 • nízká snůška vajec 
 • úhyn mladých kuřat 
 • neklid drůbeže 
 • bledé hřebínky 
 • skvrny od krve na vejcích 
 
čmelík kuří
Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Čmelík je dnes opravdu problém. Před pár lety si na něj lidé nestěžovali, by spíše problémem zanedbaných chovů. Dnes je rozšířen v téměř 100% velkochovů, o drobnochovech nemluvě. Škody, které v celé Evropě napáchá jsou do stamilionů EUR!!!
Chemie na něj už moc neplatí, dokáže si získat poměrně rychle imunitu. Prosazují se alternativní, mechanické a přírodní metody. jejich výhodou je, že se mohou použít i za přítomnosti nosnic, narozdíl od chemických přípravků. Nic ale není stoprocentní, to předesílám. Ovšem při dodržení určitých pravidel lze čmelíka potlačit natolik, že nepáchá škody. A pak už jen vydržet a nepovolit. Přeji všem pevné nervy. A jsme připraven být nápomocen radou.

pane Dohnale, včera jsem vám odpovídal na váš e-mail, nevím jestli jste ho dostal?

Dobrý večer
Předem děkuji za odpověď.Ráda bych se zbavila čmelíků ve chlévě. Po natření vápna jich tolik nebylo,ale opět zase ve chlévě vládnou,myslím že to snad není ani možné je zlikvidovat.Ve chlévě je mnoho zákoutí a nástrojů, nářadí atd. Už jsme si jich pár přinesli domů,takže vápníme zase byt.Vlastníme starou poloroubenku,takže to snad ani není možné zničit. Jsem bezradná,dáte mi radu?

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař Napište a pomůžu Vám se čmeliky

Ahoj OZON pouzivam a super proti čmelikům.

Dobrý den,
mohla by jste mě prosím nějaký Ozón Generátor do kurníku doporučit?Na cca 0,6m3.
Děkuju Vám
S pozdravem

Dobrý den, mohla by jste mi doporučit ozon generátor?

Dobrý den,
můžete mi poradit, který ozon generátor používáte? Já jsem zatím používala křemičitý prášek. Ten se mi zdá taky funguje. Teď jsem koupila sadu Redmite, do které vkládám naděje. Ale ozon generátor se zdá dobrým řešením. Mohl by být tento:
https://allegro.cz/nabidka/generator-ozonu-ozonizator-20-000-mg-h-casova...

Můžete mi prosím doporučit jaký generátor koupit.

Konkrétně jak na ně?

Dobrý den, prosím o radu. Dnes jsme zbistili po rozboru parazita (byly jsme poštípané já i dcerka), že se nám doma usadil čmelík. Praděpodovně z holubů. Bydlíme v první patře a nechápu, jak je to možné. Mohlo by to být z ochrané sítě před hmyzem? Jak mám postupovat při likvidaci. V sobotu jsme nechali pokoj desinsektovat. Bude to stačít? Děkuji moc. Kodadová

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař

dobry den prosim vas o radu jak u slepic vyhubit cmeliky nemuzeme se jich zbavit je to hrozne. dekuji kadlecova

Natrite kurín prepáleným olejom, najmä do škár, kde sú zalezené a kde kladú vajíčka.

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař

Dobrý den,
mám dotaz na téma "čmelící".Již delší dobu obývají dřevěný příbytek slepic a ne a ne se jich zbavit. Nezabírá síření ani čmelíkostop opakovaně aplikovaný. Jsem již bezradná. Neexistuje něco přímo na slepice? Myslím si totiž, že je to nekonečný kolotoč, pokud nezahubím i čmelíky parazitující na drůbeži.
Děkuji předem za informace.

Natrite to prepáleným motorovým olejom. Alebo iným mot. olejom.

Dobry den,pri odklízení holubiho trusu a zdechlin jsem přišel do kontaktu s cmeliky.Mam výrazné svědění a výrazku.Je možné proti tomu neco delat?Děkuji za odpověď.

nějakou mast proti štípancům? potřít octem?

My likvidujeme cmeliky savem. Vycistim kurnik (upravenou skrin z nakladaku), a vytrikam to obycejnym savem. Zacnou vylezat ze sten a ze jich tam je.
www.farma-tehov.cz

savo je úplně na prd. nezabralo ani trochu. jen je vyhánělo ze škvír. ty potvory jsou už nějak moc odolný. nezabraly ani sirné knoty, ani biolit(na radu veteriny po telefonu). snad ten rebel zabere.

Souhlasím, snad vše už nefunguje - savo, vápno, biolit, čmelíkostop. Vždy po vyčištění a vystříkání jich ubyde, ale do týdne je to stejné.... Už nevím, co dělat, zlikvidovat chov nechci... Už jsme slepice dnes i přestěhovali do provizorního bydlení na druhou stranu zahrady, teď zvažujeme, co s původním kurníkem a co dál... Ach jo!!!

Nejlepší je, co funguje ..... Vystříkat savem, stačí 1:1 a následně vzít hořákem s PB. Široký plamen a jen přejet celé stěny kurníku. Uslyšíte jen praskání a je klid. Pokud máte zděný kurník, můžete přitvrdit a zničíte i vajíčka (čmelíků). :-) Nejlepší je velký hořák na lepenku a hasičák při ruce, co kdyby přece jen :-)

Už třetím rokem bojuji s čmelíky , vyzkoušela jsem snad všechno.

Dobrý den, nemáme to vyzkoušené, ale prý jediné co funguje je postřik na mandelinku, ten prý čmelíky zahubí

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař Napište pomůžu :-)

Dobrý den.htěla bych poradit pane Tesař jak se zbavit čmelíků tím ozonérem.Syn si ho koupil.Byla bych ráda za radu co a jak udělat.Děkuji s pozdravem Dolejšová.Máme dřevěný kurník.

Dobrý den paní Dolejšová. Jak jste byla spokojena s ozón generátorem při hubení čmelíků? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem L. KOST

Mám prosím vás dotaz ohledně čmelíků...Máme balkon věčně osypaný holubama a nedávno mi utekla kočka na balkon a dostala se s holubama do kontaktu...Může být kočka přenašeč?A takto se čmelík dostane i do domu a na člověka?Jak se toho zbavit-co nejrychleji prosím. Děkuji za odpověď.:)

Rebel čmelíkostop je úplně k hovno a vyhozené peníze. Čmelíci na to absolutně nereagují (vlastní zkušenost) Já čmelíky pravidelně vypaluju propanbutanem s hořákem, to je stoprocentní, ale stejně nevypálíte všechny. Jsou zalezlí svině jedny. Ten olej, co je tu doporučován jsem nezkoušel. Jinak kurník čas od času posypu jedlou sodou 80% s křemelinou 20%, prý jak choděj přes ostrou sodu, tak se jim uřezávaj nožičky a tudíž jsou v řiti. Ten ozón by mohl fungovat, zkusím ho objednat na aliexpressu.

Také se přidávám a prosím o radu jak na ně? Pročetl jsem snad všechny diskuze na internetu, vyzkoušel vše co ostatní radí, ale bez větších úspěchů. Snad jsem jen snížil počet těchto parazitů, ale vídívám je každý den když kurník otevřu. Zkoušel jsem postřiky od čmelíkostopu, biolitu, sirných knotů až po savo, chloramin. Ale vše bezvýsledně. Prosím o radu protože jsem v koncích. Velice vám děkuji za ochotu.

Ja má tri roky problém s čmelíkom (klieštikovec kurací). Najviac mi pomohlo, keď som po dezinfekcii savom a biolitom natrel celý kurín motorovým olejom (ja osobne prevodovým olejom, lebo som ho nechcel mať čierny z prepáleného oleja). Tento olej sliepkam nevadil, ale čmelíkovi áno. :-) Aj napriek tomu, sa to každý rok objaví. Zrejme treba na 2 roky prestať chovať sliepky, aby to úplne vymizlo.

DObrý den, dnes jsem přišel, že máme také v kurníku čmelíky, v různých diskusích jsem se dočetl, že dříve se používaly aromatické rostliny například ořech. Biolotem se to vystříká kurník a vše kolem něj a na noc se postříká samotná drůbež, nemělo by jim to uškodit, 1x týdně. Pak jsou ruzné přípravky a tablety od Veterinářů. Ještě jsem četl, že by se měl zamezit přístup divokým ptákům k drubeži (hlavní přenašeči)

Na rostliny bych nespoléhal, proti komárům možná, mám kurník přímo pod ořechem a stejně s nimi bojuju

Dobrý den, na čmelíky nejlépe zabírá veterinární přípravek NEOSTOMOSAN. Koupíte ho na každé veterině nebo u veterinárního lékaře, volně prodejný není. Ředění je 1:400 pro postřik celého kurníku a 1:200 přímo na slepice, cena cca 100ml/220Kč. A máte pokuj.

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata ani lidé dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař

Chtěl jsem se zeptat jaký o zónový generátor máte na mysli.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, byl by na Vás možný nějaký kontakt, potřebovala bych bližší informace.

Mám drobrou zkušenost s přípravkem čmelíkostop

Pridavam se také kdo by mohl poradit jak se této/potvory/zbavit,protoze jsem uz vkoncich.Za jakoukoli radu budu vdecna,jen když se jich zbavim.Predem dekuji.

jedině oheň s kombinaci neostomosanu silnější naředění a po týdnu a pak zas po týdnu opakovat + přidávání do lavoru hodně popela slepice se potřebují popelit a přítomný fosfor a vápník nemají rády čmelíci a stěžuje jim život.hodně zdaru

Dobrý den pán Tesať, prosím o informací jaky generator ozonu doporučujete.
Pokud by bylo možné prosím zaslat odpoveď i na e-mail : bilik.m@tiscali.cz
Děkuji.

Dobrý den. Mohu vás poprosit jaký generátor ozonu doporučujete? Kde se dá sehnat? Prosím na email: kostinokostino@seznam.cz

Mě pomohlo nástřikem spodní strany bidel lepidlem na stromky proti mravencům . Mrsky se při vymezení že skvir přilepi .

Prosím dotaz. Máme zamoreny kurník cmelikem, babička se chystá zlikvidovat slepice, jsou nemocný, napadený,... Jen je nechce zlikvidovat ale hodit na polívku, sekanou, chápu že je slepic škoda, ale jsou nemocný a dle mě nepozivatelny.... Najde se někdo kdo mi dá odpověď ať mám argument že ty slipky jist nemůžeme?
Četla jsem že cmelik prenasi nemoce.
Děkuji

Dobrý den prosím o radu budu pořizovat slepičárnu slepice jsem nikdy nechoval a řeším jak provést stavbu zdali zateplovat či ne někdo říká ze zateplení je tak akorát dobře na množení čmeláků jaký mate zkušenosti dekuji.

Po bezproblémových letech chovu křepelek se mi během pár dní zamořila křepelkárna čmelíkem kuřím. A to docela hustě! Zkoušel jsem různé rady, návody a přípravky (ozón zatím ne)a vzpomněl jsem si na dětství. Do kbelíku s vlažnou až teplou vodou jsem nalil trochu přípravku na mytí nádobí JAR. Směs jsem nalil do mechanického postřikovače a ...? Po zasažení čmelíků a to ve všech vývojových stádiích stačili ujít maximálně 3 mm a bylo po nich (nevím jak vajíčka čmelíka, ta jsem pro jejich "velikost" nenašel). Zkoušel jsem taky postřik Isopropanolem a byli mrtví okamžitě. Jinak jak již je všude psáno křemelina, vápno, oheň, dýmovnice, chemie a aromatické přípravky. Ještě bych zkusil ten ozón. Co je však pravdou, tak je skutečnost, že je to běh na dlouhou trať..

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.