Čmelík kuří

Latinsky: 
Dermanyssus gallinae
Anglicky: 
Red Poultry Mite
Slovensky: 
Klieštikovec kurí

roztoč napadající drůbež a ptáky obecně. Čmelík je velký asi 0,6mm a má šedou až červenou barvu. 

Přes den je většinou schovaný v různých škvírách a trhlinách a v noci napadá drůbež a saje na nich krev. 
Při silném přemnožení může výrazně snížit snůšku vajec, ale může způsobovat stres ptákům a ti v jeho důsledku potom uhynou. 
Čmelíci mohou přežívat dlouho dobu /uvádí se až rok/ v neobydlených kurnících. krmí se obvykle 1-2 hodiny a potom se samice odebere do úkrytu, kde provádí páření, nebo snůšku vajíček. V závislosti na počasí se mohou larvy objevovat již za tři dny po nakladení vajec. 
Celý proces od vejce k dospělci je velmi rychlý /cca 1 týden/ a celý proces se opakuje. Je proto dobré kontrolovat průběžně chov drůbeže, nebo ptáků a při zjištění příznaků výskytu čmelíků provést desinsekci, protože může velmi rychle dojít k přemnožení parazitů, které může chov vážně ohrozit. 

Výjímečně může přecházet i na člověka, a mohou se vyskytnout alergické reakce na kousnutí.

Jako příznaky výskytu čmelíků se uvádí např.: 
  • nízká snůška vajec 
  • úhyn mladých kuřat 
  • neklid drůbeže 
  • bledé hřebínky 
  • skvrny od krve na vejcích 

 

 

Ochrana: 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Čmelík je dnes opravdu problém. Před pár lety si na něj lidé nestěžovali, by spíše problémem zanedbaných chovů. Dnes je rozšířen v téměř 100% velkochovů, o drobnochovech nemluvě. Škody, které v celé Evropě napáchá jsou do stamilionů EUR!!!
Chemie na něj už moc neplatí, dokáže si získat poměrně rychle imunitu. Prosazují se alternativní, mechanické a přírodní metody. jejich výhodou je, že se mohou použít i za přítomnosti nosnic, narozdíl od chemických přípravků. Nic ale není stoprocentní, to předesílám. Ovšem při dodržení určitých pravidel lze čmelíka potlačit natolik, že nepáchá škody. A pak už jen vydržet a nepovolit. Přeji všem pevné nervy. A jsme připraven být nápomocen radou.

pane Dohnale, včera jsem vám odpovídal na váš e-mail, nevím jestli jste ho dostal?

Dobrý večer
Předem děkuji za odpověď.Ráda bych se zbavila čmelíků ve chlévě. Po natření vápna jich tolik nebylo,ale opět zase ve chlévě vládnou,myslím že to snad není ani možné je zlikvidovat.Ve chlévě je mnoho zákoutí a nástrojů, nářadí atd. Už jsme si jich pár přinesli domů,takže vápníme zase byt.Vlastníme starou poloroubenku,takže to snad ani není možné zničit. Jsem bezradná,dáte mi radu?

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař Napište a pomůžu Vám se čmeliky

Ahoj OZON pouzivam a super proti čmelikům.

Dobrý den,
mohla by jste mě prosím nějaký Ozón Generátor do kurníku doporučit?Na cca 0,6m3.
Děkuju Vám
S pozdravem

Konkrétně jak na ně?

Dobrý den, prosím o radu. Dnes jsme zbistili po rozboru parazita (byly jsme poštípané já i dcerka), že se nám doma usadil čmelík. Praděpodovně z holubů. Bydlíme v první patře a nechápu, jak je to možné. Mohlo by to být z ochrané sítě před hmyzem? Jak mám postupovat při likvidaci. V sobotu jsme nechali pokoj desinsektovat. Bude to stačít? Děkuji moc. Kodadová

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař

dobry den prosim vas o radu jak u slepic vyhubit cmeliky nemuzeme se jich zbavit je to hrozne. dekuji kadlecova

Natrite kurín prepáleným olejom, najmä do škár, kde sú zalezené a kde kladú vajíčka.

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař

Dobrý den,
mám dotaz na téma "čmelící".Již delší dobu obývají dřevěný příbytek slepic a ne a ne se jich zbavit. Nezabírá síření ani čmelíkostop opakovaně aplikovaný. Jsem již bezradná. Neexistuje něco přímo na slepice? Myslím si totiž, že je to nekonečný kolotoč, pokud nezahubím i čmelíky parazitující na drůbeži.
Děkuji předem za informace.

Natrite to prepáleným motorovým olejom. Alebo iným mot. olejom.

Dobry den,pri odklízení holubiho trusu a zdechlin jsem přišel do kontaktu s cmeliky.Mam výrazné svědění a výrazku.Je možné proti tomu neco delat?Děkuji za odpověď.

nějakou mast proti štípancům? potřít octem?

My likvidujeme cmeliky savem. Vycistim kurnik (upravenou skrin z nakladaku), a vytrikam to obycejnym savem. Zacnou vylezat ze sten a ze jich tam je.
www.farma-tehov.cz

savo je úplně na prd. nezabralo ani trochu. jen je vyhánělo ze škvír. ty potvory jsou už nějak moc odolný. nezabraly ani sirné knoty, ani biolit(na radu veteriny po telefonu). snad ten rebel zabere.

Souhlasím, snad vše už nefunguje - savo, vápno, biolit, čmelíkostop. Vždy po vyčištění a vystříkání jich ubyde, ale do týdne je to stejné.... Už nevím, co dělat, zlikvidovat chov nechci... Už jsme slepice dnes i přestěhovali do provizorního bydlení na druhou stranu zahrady, teď zvažujeme, co s původním kurníkem a co dál... Ach jo!!!

Nejlepší je, co funguje ..... Vystříkat savem, stačí 1:1 a následně vzít hořákem s PB. Široký plamen a jen přejet celé stěny kurníku. Uslyšíte jen praskání a je klid. Pokud máte zděný kurník, můžete přitvrdit a zničíte i vajíčka (čmelíků). :-) Nejlepší je velký hořák na lepenku a hasičák při ruce, co kdyby přece jen :-)

Dobrý den, nemáme to vyzkoušené, ale prý jediné co funguje je postřik na mandelinku, ten prý čmelíky zahubí

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař Napište pomůžu :-)

Dobrý den.htěla bych poradit pane Tesař jak se zbavit čmelíků tím ozonérem.Syn si ho koupil.Byla bych ráda za radu co a jak udělat.Děkuji s pozdravem Dolejšová.Máme dřevěný kurník.

Dobrý den paní Dolejšová. Jak jste byla spokojena s ozón generátorem při hubení čmelíků? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem L. KOST

Mám prosím vás dotaz ohledně čmelíků...Máme balkon věčně osypaný holubama a nedávno mi utekla kočka na balkon a dostala se s holubama do kontaktu...Může být kočka přenašeč?A takto se čmelík dostane i do domu a na člověka?Jak se toho zbavit-co nejrychleji prosím. Děkuji za odpověď.:)

Rebel čmelíkostop je úplně k hovno a vyhozené peníze. Čmelíci na to absolutně nereagují (vlastní zkušenost) Já čmelíky pravidelně vypaluju propanbutanem s hořákem, to je stoprocentní, ale stejně nevypálíte všechny. Jsou zalezlí svině jedny. Ten olej, co je tu doporučován jsem nezkoušel. Jinak kurník čas od času posypu jedlou sodou 80% s křemelinou 20%, prý jak choděj přes ostrou sodu, tak se jim uřezávaj nožičky a tudíž jsou v řiti. Ten ozón by mohl fungovat, zkusím ho objednat na aliexpressu.

Také se přidávám a prosím o radu jak na ně? Pročetl jsem snad všechny diskuze na internetu, vyzkoušel vše co ostatní radí, ale bez větších úspěchů. Snad jsem jen snížil počet těchto parazitů, ale vídívám je každý den když kurník otevřu. Zkoušel jsem postřiky od čmelíkostopu, biolitu, sirných knotů až po savo, chloramin. Ale vše bezvýsledně. Prosím o radu protože jsem v koncích. Velice vám děkuji za ochotu.

Ja má tri roky problém s čmelíkom (klieštikovec kurací). Najviac mi pomohlo, keď som po dezinfekcii savom a biolitom natrel celý kurín motorovým olejom (ja osobne prevodovým olejom, lebo som ho nechcel mať čierny z prepáleného oleja). Tento olej sliepkam nevadil, ale čmelíkovi áno. :-) Aj napriek tomu, sa to každý rok objaví. Zrejme treba na 2 roky prestať chovať sliepky, aby to úplne vymizlo.

DObrý den, dnes jsem přišel, že máme také v kurníku čmelíky, v různých diskusích jsem se dočetl, že dříve se používaly aromatické rostliny například ořech. Biolotem se to vystříká kurník a vše kolem něj a na noc se postříká samotná drůbež, nemělo by jim to uškodit, 1x týdně. Pak jsou ruzné přípravky a tablety od Veterinářů. Ještě jsem četl, že by se měl zamezit přístup divokým ptákům k drubeži (hlavní přenašeči)

Na rostliny bych nespoléhal, proti komárům možná, mám kurník přímo pod ořechem a stejně s nimi bojuju

Dobrý den, na čmelíky nejlépe zabírá veterinární přípravek NEOSTOMOSAN. Koupíte ho na každé veterině nebo u veterinárního lékaře, volně prodejný není. Ředění je 1:400 pro postřik celého kurníku a 1:200 přímo na slepice, cena cca 100ml/220Kč. A máte pokuj.

Dobrý den,upravuji a doplňuji své předešlé příspěvky.Doporučuji koupit ozón generátor, vynést z domu veškerou zeleň,zvířata a řádně utěsnit okna a dveře. Podle návodu výrobce generátoru spočítat objem vzduchu a dle tabulky od výrobce načasovat ozón generátor a spustit. Když toto uděláte máte 100% desinfikovaný,desinsektovaný i deratizovaný prostory. Pomáhá proti všemu co Vás jen napadne,likviduje i všechny pachy i cigaretový kouř.Ozón je po fluóru druhý nejsilnější oxidant. V kurníku se dostane do všech skulin,proto čmelík nemá šanci. Při začátku desinsekce ve dvou měsících co 7 až 14 dní v kurníku spustit,jsem pro týden a máte klid od všech parazitů,potom jednou za měsíc jako prevenci. Mluvím ze své zkušenosti,jen je potřeba v kurníku pořadně utěsnit všechny okna a dveře,aby plyn ozónu neunikal ven a pozor,nesmí být v prostorech,které se desinfikuji ozónem žádná zeleň či zvířata ani lidé dále viz internet účinky ozónu. Jsem s pozdravem Radim Tesař

Chtěl jsem se zeptat jaký o zónový generátor máte na mysli.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, byl by na Vás možný nějaký kontakt, potřebovala bych bližší informace.

Mám drobrou zkušenost s přípravkem čmelíkostop

Pridavam se také kdo by mohl poradit jak se této/potvory/zbavit,protoze jsem uz vkoncich.Za jakoukoli radu budu vdecna,jen když se jich zbavim.Predem dekuji.

jedině oheň s kombinaci neostomosanu silnější naředění a po týdnu a pak zas po týdnu opakovat + přidávání do lavoru hodně popela slepice se potřebují popelit a přítomný fosfor a vápník nemají rády čmelíci a stěžuje jim život.hodně zdaru

Dobrý den pán Tesať, prosím o informací jaky generator ozonu doporučujete.
Pokud by bylo možné prosím zaslat odpoveď i na e-mail : bilik.m@tiscali.cz
Děkuji.

Dobrý den. Mohu vás poprosit jaký generátor ozonu doporučujete? Kde se dá sehnat? Prosím na email: kostinokostino@seznam.cz

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.