Chrobák révový

Chrobák révový
Latinsky: 
Lethrus apterus
Německy: 
Rebenschneider
Slovensky: 
Viničiar čierny

hláváč, viničník - velký brouk z čeledi chrobákovitých. Samec tohoto brouka okusuje na jaře nově rašící výhony révy vinné, které si zatahuje do nory, kde je dále zpracovává. pupeny vypadají jako ulomené.
Brouk je poměrně velký /samec je dlouhý až 2cm/, samec je vybaven velkou horní čelistí. Jsou neletáví, krovky mají srostlé, migrace bruuků je proto značně omezena.

foto 1 - http://www.zin.ru

Chrobák révový
Ochrana : 
odstraňování brouků. Likvidace plevelů v blízkosti vinice.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Dobrý den, na Vaše stránky jsem anrazil náhodou a nějak se nestačím divit, tak si dovolím zareagovat aspoň krátce zde. Udáváte zde druh brouka, který je dle dnešních znalsotí považován za ohrožený (VU) dle Červeného seznamu bezobratlých České republiky. Na území celé České republiky je ale spíše před vyhynutím. Na vinné révě téměř neškodí, i na Slovensku, kde jsou jeho populace stále početné není ochranářsky problematický. Abych pravdu řekl, tak mě velmi vadí přístup vyhubit všechno, co mi leze na zahrádce, vinohradu a podobně, protože to bychom mohli rovnou na planetě zůstat sami...:( S pozdravem Vladimír Hula (MENDELU Brno)

Není už na čase vyřadit Lethruse ze škůdců??? V ČR už stejně vyhynul.

Chemické běsnění agronomů, lesníků, silničářů, zahrádkářů, rybníkářů............přesunulo některé "škůdce" do kategorie ohrožených, silně ohrožených i kriticky ohrožených druhů, některé jsou uvedeny v příloze č.2 vyhlášky č. 395/1992 Sb. ČNR, prováděcí vyhláška zákona o č. 114/1992 Sb. ČNR, o ochraně přírody a krajiny. V SR ve vyhl. č. 24/2003 SNR. Pamatuji doby, kdy rýhonosec řepný sežral celá řepná pole a dal se i do chmelnic. Dnes je tak vzácný, že je chloubou sbírek. Nejsem pro návrat k motyčce, je jiná doba. Ale chemické šílence je třeba alespoň mírnit. Je potřeba si uvědomit, že chemický sad, pole....kde neleze ani nepoletuje žádný "škůdce", plodí hlavně rakovinu, v lepším případě alergie. Broučkař dostane u soudu 2 roky podmíněně na další dva roky za sebrání obyčejného brouka. Agronom je hubí po miliardách. VJ, entomolog, ekolog, spolupracovník ochrany přírody

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.