Bzikavka dešťová

Bzikavka dešťová
LatinskyHaematopota pluvialis
AnglickyHorse Fly
NěmeckyRegenbremse
SlovenskyBzikavka dažďová
bzikavka dešťová přezdívaná "hovado" je velmi nepříjemná moucha. Jak už to tak u much bývá zvykem, krev saje pouze samice, samci se živí nektarem. Jejich larvy jsou dravé.

Bzikavka dešťová je velká okolo 10mm a od ováda hovězího jí dobře rozlišíme zejména podle šedě zabarvených křídel.

Samice bzikavek nepropichují kůži jako např. komáři, ale mají jakési zuby, kterými prokousnou kůži a potom olizují vytékající krev, dokonce jsou schopny si kus potravy odtrhnout - ne ovšem u člověka.

Bzikavky se drží zejména ve vlhčích oblastech, hojné jsou proto v létě u vody, nebo když např. sekáme zahradu. Jejich kousnutí je poměrně dost bolestivé a svědivé a může způsobit velké otoky, jsou to také velmi dobří letci a když chceme bzikavku zabít dá to poměrně dost práce.

Samice kladou vejce vždy v blízkosti vody, nebo vlhka, larvy, které se později líhnou se mají čile k světu a jejich potrava jsou drobní bezobratlí jako jsou plži, nebo jiný hmyz.

Bzikavky mohou být nebezpečné tím, že kromě svědivého kousnutí přenášejí i některé choroby. U zvířat - skotu se má za to, že může být přenašečem antraxu, na člověka zase může v jiných částech světa přenést např. Filariozu /nemoc Loa Loa/.
 

Ochrana

repelent

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Bzikavka dešťová

bzikavka dešťová přezdívaná "hovado" je velmi nepříjemná moucha. Jak už to tak u much bývá zvykem, krev saje pouze samice, samci se živí nektarem. Jejich larvy jsou dravé. Bzikavka dešťová je velká okolo 10mm a od ováda hovězího jí dobře rozlišíme zejména podle šedě zabarvených křídel.

David Drtina 2014-06-25T07:02:08.000Z

.

Anonym (4413) 2011-11-27T08:40:34.000Z

V textu:a živí se drobnými obratlovci, jako jsou plži, nebo jiný hmyz--- podotknu to jsou bezobratlý né obratlovci. Bylo by dobré to opravit

Anonym (4787) 2012-05-30T20:59:41.000Z

díky za upozornění

David Drtina 2012-05-31T06:39:24.000Z