Škvoři, škvor obecný

  • Latinsky  Dermaptera
  • Anglicky  Earwig
  • Německy Ohrwürmer
  • SlovenskyUcholak obyčajný

Mýtus: Představitelé tohoto rodu mají špatnou pověst, podle, které údajně vnikají člověku do ucha a potom až do mozku. V lepším případě mu prokousnou ušní bubínek a člověk ohluchne. V angličtině se škvor dokonce nazývá "earwig" a sluvko "ear" znamená ucho. Je to celé samozřejmě výmysl, škvoři opravdu nic takového nedělají.

Škvoři mají na konci zadečku pár velkých kleštovitých přívěsků, kterými doopravdy dokáží štípnout. Ovšem, když jejich štípnutí vyzkoušíte na vlastní kůži, zjistíte, že to nic hrozného není a rozhodně vám škvor nemůže ublížit. Škvor potřebuje "kleště" na uchopení potravy - je schopný prohnout tělo tak, že se kleště dostanou před hlavu a on si jím může pohodlně /snad pohodlně/ přidržovat potravu. Dále je potřebuje k rozevírání a zavírání křídel, nebo na obranu jako v následujícím videu.

Škvor versus pavouk

Ano škvoři jsou poměrně dobří letci i když nejčastěji je uvidíme spíše běhat. Za letu drží tělo skoro svisle takže vypadají velmi zvláštně. Křídla, která jsou složitě složena potom roztahuje právě pomocí kleští. Škvoři vylézají za potravou zpravidla v noci, přes den je najdeme ukryté, někde pod kamenem. Na podzim samička vyhledá vhodnou skulinu, nebo si sama zhotoví chodbičku, do které naklade vejce, s kterými sama přezimuje. Na jaře po vylíhnutí larev se o ně samička pečlivě stará.

Škvor obecný

(Forficula auricularia) je nejčastější škvor s kterým se u nás můžeme setkat. Škodí zejména na rostlinách, zelenině, někdy i na bramborách. Škody ovšem nebývají nijak velké

Komentáře

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.

Škwor

Já myslel že je to tu diskusní forum O tom jak se zbavit škůdců v domech a bytech a zatím to tu vypadá jako na TV NOVA zatím samej nesmysl :-D

Kousnul mě do ucha

DObrý den. to, že koušou do ucha není vůbec mýtus. Opravdu jsem se v noci probudila s tím, že mě něco šimrá v uchu. Když jsem se ohnala, tak mě kousnul a vapadl na zem. Manžel si ze mě dělal legraci, že kdo ví, co jsem to citila. Druhý den mi ucho nateklo, šla jsem k ušnímu a ten potvrdil, že mám opravdu v uchu kousnutí a mám to zaníceno. Takže jsem dostala antibiotika. Čili rozhodně nepodceňovat!

Jistě Lenko. Na kousnutí

Jistě Lenko. Na kousnutí broukem se přece typicky dávají antibiotika...

skvor jako potrava pro chameleona???

Ahoj, mam na zahrade par skvoru a doma chameleona, myslite ze mu je muzu dat k jidlu?

Dobry den,chci se

Dobry den,chci se zeptat,našla sem v kuchini na lince škvoři,bil docela celikej,jak jse je zbavim,mam doma novorozence,a mam strach,prosim o odpovjed,děkuji

Důrazně bych doporučil

Důrazně bych doporučil antikoncepci a hlavně se již nemnožit!

přesně

Přesně tak

doporučuji psát ..v

doporučuji psát ..v posteli...s měkkým i= dle vzoru nůše !!! /pravopis též s měkkým/.

Nůše? Snad podle vzoru kost,

Nůše? Snad podle vzoru kost, nůše je podle vzoru růže..

Kost? WTF??!!!! postel bez

Kost? WTF??!!!! postel bez postele jako piseň bez písně!!! tzn. v posteli jako v písni!

Hezké

Hezké

Škvoři

Hezké? Spíš matoucí a nepřesné. Škvor je víc užitečný, než škůdce. Viz: http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=1308 Tento článek je dost zavádějící.

Referát

Dobrý den
měl jsem referát na škvory a tato stránka mi docela pomohla. :)
Děkuji

Mazlíšci

jéžiš vy tu s toho všeci děláte já jich doma chovám 38 v obrovském proskleném terárku a mám je u postele sou přeci tak krásní!!!

Sršně

No já jsem toto léto chovala na zahradě japonskou sršeň mandarinskou... Ne, to je pravda, daří se jim i v česku, tento rok byla tropická vedra, cítí se tady jak ve své rodné zemi... Akorát jsem na podzim královnu musela zabít, aby si nepostavila hnízdo někde v lese a sršni se tak nešířili v česku...

Do evropy se dostala sršeň

Do evropy se dostala sršeň asijská což opravdu “není” sršeň mandarinská. Je o trochu menší ale bohužel velmi agresivní. Sršeň mandarinská je respekt budící tvor ale je celkem neagresivní a v “klidu” což bohužel nejde říct o sršni asijské která se bohužel evropou šíří....

Bydlim ve 3 patře a oběvil

Bydlim ve 3 patře a oběvil jsem doma škvora. Blízko okna nemám žádný strom. Spím celé léto s otevřeným oknem. Nevím odkud se mi dostal do pokoje. Nevím jaké mi hrozí nebezpečí zamoření a jestli vůbec nějaké hrozí. Prosím poraďte někdo. Děkuju moc.

skvori mam je vsude

dobry den bydlim v dome ve 3 patre skvori se u nas v byte nalezaji neustale uz nevim co mam delat . mam je v obleceni ve skrinich vsude nevim kde se porad berou ale uz je to tak pred barakem mame velky strom a mam pocit ze lezou od tam mam to snad nekde nahlasit opravdu uz nevim co mam delat prosim poradte .dekuji predem

No samozrejme nahlasit,

No samozrejme nahlasit, nejlip na policii. Oni si se skvory uz poradi to byste se divili jak rychle vam to tam vymetou.

Pomoooc zo škvorami

prosim o radu mam škvory všude doma lezu nam aj vonku po stenach ako ich vyhubit aj chemicky

to ještě nic není ...

To my když bydleli v paneláku v posledním sedmém patře, měli jsme tam myš!! Dostala se tam nejspíš stoupačkou. Tři dny jsem nešla do kuchyně, než se chytla. A celou dobu jsem jedla jen vanilkové rohlíčky, protože to bylo na vánoce. Od té doby je nemusím.

Myši - strašliví tvorové

Myši jsou strašně nebezpeční živočichové. U některých žen způsobují při delším očním kontaktu ochraptění (v důsledku jejich silného ječení) a třeba i mdloby. Někdy pak vzniká i posttraumatický šok. U mužů může dojít k popraskání bubínku právě v důsledku vysokofrekvenčního hlasového projevu jejich partnerek. K celkovým škodám na zdravotním stavu můžeme ještě přičíst drobná poranění prstů, způsobená neopatrnou instalací pastí.

škvor je hmyz, takže na něj

škvor je hmyz, takže na něj působí prostředek proti lezoucímu hmyzu /i když škvor pochopitelně i léta, když chce/

ty seš trdlo :)

Nedoporučuju zabíjet škvory. Jsou to neskutečně užiteční tvorové,kteří požírají mšice. S taťkou jim budeme stavět budku. V životě (když nepočítám tyto stránky) jsem se nesetkala se zamoření škvory. Nespletli jste si hmyz? Třeba štěnic,těch se prej nejde zbavit,dřevožravích mravenců taky ne, ale škvorů?Dobře budu vám věřit a proto radím zbavit se jich chemií,ale kdyby se někdo chtěl zbavit mšicí,doporučuji spíše škvory na zahrádce chovat. Budka se vytvoří z květináče plného sena zavěšeného u zdi :D :)

skovoři

mě se dostali na chalupu skvoři tak sem je vydímil dymovnicí na krysi a mám klid a pluszbytek hmyzu zmizel

potrava škvora

Ahoj,potřeboval bych
odpověď na to,"co jí škvor"?

je svor prirozenym nepritelem

je svor prirozenym nepritelem msic??

Škvoři v bytě

Dobbý den,bydlíme v bytovce v přízemí a poslední dobou jsem doma našla pár škvorů.Proto se chci zeptat jestli máte nějakou radu jak se těhlech potvůrek zbavit.Děkuji za radu

škvor

.........odstěhovat se :-)

Když neumíš poradit tak

Když neumíš poradit tak raději nepiš nic troubo, a co se týká odstranění, napsal sem do google jak se zbavit škvorů a hned první stránka nabízí několik možností.

Dobrý den,chci se zeptat 

Dobrý den,chci se zeptat  čím vystříkat?!BIOLITEM?

A ještě zda to pomůže na 100%?

Přenáší nějaké nemoce?

Bydlíme v posledním, pátém patře a máme střešní okna - myslím,že k nám nalezli těma okny,protože byli nejdříve v podkroví.

Je to nepříjemné....

Není třeba to hlásit na ,,byťáku,,,aby se vystříkal celý dům?

Dějuji Jana

Jak se máme zbavit škvorů???

Ahoj máme z kamarádama bungr a nalezli nám tam škvoři hodně se jich štítíme a newíme co máme dělat zatím sme je skošeli zadupat ale moc nám to nepomohlo prosím poradtě nám co mame dělat byli bychom rádi kdyby sme je tam už nikdy neviděli

Čím je mám zničit?

Letos  máme  škvory všude. Vadí mě,že se dostali i do truhlíků s lobelkami a všechny mě umírají. Poraďte mi prosím. Co nejdříve 

Predátora na ně

Pořiďte si sršňe, za pár dnů vám je vychytaj. Stačí si sehnat , koupit oplodněnou samičku a z několika prkýnek ji stlouct krabičku. Materiál nejl. starší i trouchnivějící dřevo, ne lakované nebo s barvou, fermeží a pod. Z toho si pak staví hnízdo,t.j. okusuje a míchá se slinama a tvoří papírovinu. Nebo jiného predátora na netu je dost návodů.
Tona

Tak jsem to zkusil a už tu

Tak jsem to zkusil a už tu není žádný škvor... Jak se zbavím těch sršňů?? Nastěhovali se mi do postele a já musím spát na gauči:)

škoři

Dobrý večer,

Bydlíme v paneláku v 7 patře a myslím že vylezají ze střechy je to možne??Každý večer  jich mám  plný balkon a během 5 dnů jsem jich zlikvidovala tak9 -11 za večer.slyšela jsem že naně zabírá listí z ořechového stromu je to možné?

děkuji 

škvoři

Dobrý den,prosím o radu jak vyhubit škvory v zahradním domku. Moc díky. Iveta

škvoři

já mám uplně stejný  problém ,mam v baráku plno škvoru  a nevím  jak se jich zbavit , snažim se něco dočist ,ale nemám představu ,kde to hledat ,to že mi lezou po zdi to je to nejmenší ale že  je mam už i v postely to mi už fakt vadí,budu ráda za radu díky

Když už je máš i v "postely",

Když už je máš i v "postely", tak si tam nasaď i sršňáka, ten škvora kousne do zadku a ten uteče :-)

škvor

Dobri den chcem sa spítať že mam tiež problem zo škvorami postavil som altanek samozrejme z dreva a teraz mam ich aj doma. Neexistuje nejaky prostriedok na hubenie tychto škodcov?

l323

jak se skvor stara o mlade

zodpovědně

zodpovědně

chtěl bych si to 1 video

chtěl bych si to 1 video stáhnout

tady je

je to fakt dobry ale nema to

je to fakt dobry ale nema to ten spravny smrnc nejakou stranku jen s obrazky to je vse

škvoři

mám stejný problem jako Klára. Prosím o odpověď

škvoři

Dobrý den ráda bych se zeptala jak se máme doma zbavit škvorů.nejak se nám dostali do domu a je jich tu celkem hodně.děkuji klára

Dobrý den paní Kláro,

Dobrý den paní Kláro, dostala jste na Váš dotaz o ničení škvorů v bytě nějakou radu. Pokmud ano, prosím o ni i já. Mám stejný problém.

Děkuji

Parák

doporučuje se: vystříkat

doporučuje se:
vystříkat všechny skuliny, kde by se škvoři mohli nacházet. Podlahy, pod nábytkem, různé lišty. Škvory přitahují různá vlhká místa, tyto - i když v bytě jich asi mnoho není - by se měly bezpodmínečně vysušit. Nalezené škvory zlikvidovat.
Škvoři jsou lákáni do domu také světlem. Tzn. zamezte jim, aby se tam vůbec mohli dostat. Když se nezbavíte škvorů okolo domu, chaty, ale pouze doma, s největší pravděpodobností se vám tam zase zpátky nastěhují. Venku se snažte odstranit všechny úkryty pod, kterými by se mohli nacházet. Myšleno ty, které jsou v blízkosti stavby a odkud by se mohli škvoři večer dostávat do domu. Dají se na ně nastražit různé pasti v podobě např. kusu staré zahradní hadice, do které se škvoři schovají a vy je pak můžete likvidovat.

likvidace škvorů a) v domě, b) kolem domu, c) viz níže

teda chtít likvidovat škvory dokonce i v okolí domu - tady už může pomoct jen návštěva psychiatra, snad se to dá po několika sezeních jakžtakž do normálu...

Už jste slyšeli o Štěnicích !!!

Už jste slyšeli o štěnicích? Může to potkat i vás!!! Prevencí je včasná informovanost. Předejdětě problemům tím, že si přečtete něco málo od lidí, kteří s tímto zákeřným hmyzem bojují již několik měsíců. Klikněte na Štěnice

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.

Více informací o možnostech formátování