Lesák skladištní

Latinsky: 
Oryzaephilus surinamensis
Anglicky: 
Saw-toothed Grain Beetle
Německy: 
Getreideplattkäfer
Slovensky: 
Plocháč skladový

potravinový škůdce, brouk dlouhý okolo 2-3,5mm, světle hnědé barvy. Larva lesáka má bílou barvu a je poměrně dobře pohyblivá. Larvy se líhnou z vajec, která klade oplodněná samice buď volně do přírody, nebo přímo do potravin. Lesáci napadají potraviny jako jsou mouka, moučné výrobky /sušenky atd./, semena /ořechy, mandle .../, obilí. Nezřídka se stane, že se larvy dostanou i přes obaly potravin - prokoušou se dovnitř. Mají až tři generace do roka. foto 1 - http://www.flickr.com/photos/kahis/ foto 2,3 - http://www.flickr.com/photos/coleoptera/ foto 4 - http://www.flickr.com/photos/philipwaters/

Ochrana : 
uzavírání potravin do pevných obalů, likvidace již napadených potravin. Chemicky
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Prosím poraďte, našla jsem tohoto brouka ve spíži, najednou byl všude,
mám podezření, že jsem si ho přinesla domů s rýží, vše ostatní mám v krabičkách a vlastně ve spíži toho moc nemívám, nacházím ho ale už po celém bytě, v obýváku, mezi čistým nádobím, poraďte prosím co s tím. Nevím jak na něj.
Děkuji, Sharka

Také s ním teďs zápasím - všechny potraviny ze spíže jsem vyházela a vše umyla a vystříkala biolitem - je to 14 dní ale do skříňky, kde předtím byla mouka a pečivo se pořád vrací - asi kontrolují, jestli jsem tam opět něco k jídlu nedala. Stačilo do té poličky postavit pixlu (čistou prázdnou) a ráno bylo podél jejího okrajaje asi 10 těhle potvor - mrtvých pánč se prošli po tom biolitu.

Jo a ty jejich larvy jsem jednou našla na úplně čistém nádobí - byli seschlí mrtví - proč by kladl vajíčka do úplně čisté suché misky do jiné skříňky než jsou potraviny??

Nevíte za jak dlouho bez potravy vychcípají?

Já jsem to stříkala biolitem jen lokálně - nechci si chemijí zaneřádit celou kuchyň. Je to cca 14 dní a stále ještě občas najdu v té skříňce 1-2 mrtvé jedince.

jinak do koření mi zdá se nelezly tak že jsem ho nechala jak bylo -nevíte zda hrozí, že by z hladu mohli začít zřát i koření?

Tento brouček i s celou svou velkou a rychle množící se rodinou, přiživující se na naších zásobách, se u nás objevil tak před půl rokem. Co jsem si přečetl, tak všichni doporučují vše vyhodit, vyčistit a doufat, že se na nic nezapomnělo. Pokud se rok až dva tito mazlíčci neukáží máte vyhráno, dokud si je znovu nepřinesete třeba z obchodu.
Já ale neměl to srdce všechno co jsme za tvrdě vydělané peníze nakoupili vyházet, když není vůbec zaručeno že to pomůže. Potvůrky si zalezou někam za spíž či do jiné mezírky a pak se podívají na nové zásoby. Takže jsem zvolil jinou taktiku. Vše kde jsem tyto nechtěné návštěvníky našel jsem samozřejmě vyhodil a vše ostatní uzavřel do plastových krabiček.
Nejvíce náchylné jsou potraviny v papírových sáčcích, ale dokážou se prokousat i igelitovým sáčkem, takže málo co je v bezpečí. U nás si nejvíce oblíbili rýži, krupičku, strouhanku (i v původním stavu - tvrdé rohlíky) a kokos. Rýži bych řekl, že mají nejraději. Našel jsem je ale také v čokoládě, bombonierách, těstovinách (potvory pohrdli otevřenými Tesco špagetami a prokousali se do neotevřených špaget Panzány), mouce, granku a ořechách. Nikdy jsem je nenašel v cukru a soli. Obojí máme doteď volně otevřené.
Pokud nebudou mít co žrát, tak snad pochcípají. Chce to pravidelně vše kontrolovat a živé zabíjet a obsazené jídlo co nejrychleji vyhazovat. Nám se jich tu už jen tu a tak pár objeví, tak doufám, že jsme na dobré cestě.
Zajímavost na závěr, mají rádi veškeré škvírky, třeba i ty co jsou pod víčky kečupů a hořčice (u takových těch plastových nádob). Nepředpokládám, že by to žrali, ale bylo jich tam nalezlých spousta, i když většina mrtvých. Tak přeji hodně štěstí a trpělivost!

Ještě k tvému dotazu ohledně čajů a koření. Tam jsem je ještě nenašel. U těchto komodit jsme měli problém s jiným broučkem, červotočem spižním. Ale poté co jsme vše kde se vyskytovali vyházeli, tak se už znova neobjeli. Doufám, že to nakonec tak dopadne i lesákem.

Tihle hajzlící jsou u nás ve špajzu taky. Už jednou jsme komplet všechno vyklidili, probrali a napadené věci vyházeli.
Jsou rychlí a jdou po čokoládě (jak ji tam člověk nechá otevřenou, jsou v ní za pár hodin), ale i po dalších dobrotách, plus po mouce atd. Čaje zatím nechali být.
Ráda bych věděla, jak se s nimi definitivně vypořádat, fakt mi lezou na nervy, tyhle věci jsou mi odporné.

Už několikrát jsem je našla doma ve skříni, vždycky jsme všechno vyndali, prohlídli a vyházeli napadené potraviny, ale i tak se vraceli - začali jsme uzavírat potraviny do krabic a dóz, dokonce jsem koupila pekelně drahé dózy od tescomy, které mají navíc silikonové těsnění ve víčku, a stejně jsem je zase na piškotech objevila! Je mi líto vyházet ze skříně úplně všechno, opravdu je to nutné? A jaké chemikálie jsou na ně nejúčinnější? Četla jsem tady zatím jen biolit, ale nerada bych si kontaminovala všechno jídlo..

Tak jak na něj? Nějaký zaručený způsob nebo přípravek?? (nacházím doma na úplně různých místech: koupelna, WC, kuchyně, mouka, sedačka) Vždycky jeden kus a mrtvý, žádné "skupiny". Živí nalezeni pouze na WC, zřejmě ze stoupačky v paneláku?

Zdravím, taky jsme ho objevili v ořechách. Zničil jsem ho podle návodu mé kolegyně, která to používá na vše živé v koření. Vrazit zboží do do mikrovlnky. Dobu nastavit Podle množství suroviny, cca 2-5 min. Bohužel to nejde na čokolády a čokoládové sušenky, je samozřejmé, že by se roztekly. Ale na mouku, ořechy, rýži, čaj apod. to funguje naprosto spolehlivě.

Tak já s nimi taky bojuji už 5tý den a můžu říct,že jsem uplně v koncích,mám doma půl roční miminko a oni mu hajzlíci lezou i do postýlky,nebo na plyšové hračky.Co s tím?Bude stačit,když ty plyšáky vyperu?

Plyšákům ani dítěti neublíží ani nenechávají žádné nebezpečné stopy. Stačí je vysbírat. Všechny potraviny uzavírejte do pevných plastových krabiček s těsným víčkem, do sáčků se umí prokousat.

tak nechci se vás dotknout, ale asi bude potřeba velmi zásadně uklidit. Ti brouci jsou jen tam, kde jsou potraviny. Takže, vše svléknout, vyprat, utřít, koberce nechat vyprat firmou se strojem, nábytek vynosit, vystříkat raidem a nechat vyschnout. Atd.

Začali se objevovat v mouce a strouhance. Lesák má ve zvyku se schovávat pár mm pod povrchem nebo až na dně. Zprvu jsme vždy vyhodili napadenou surovinu a koupili novou. Objevovali se ale znovu. Zkusili jsme koupit "vzduchotěsné" dózy z IKEA a z Globusu a dát do nich čerstvou mouku, ale i v nich se objevili. Aspoň je ale ta průhlednost pomohla hned odhalit. Po tomto objevu jsme tedy věnovali celou neděli vyklizení všech zásob a prohlédnutí všeho načatého. Objevili jsme je prakticky všude: Mouka, strouhanka, koření (různá), čaje, polévky. Je nutné věci prohlížet na ostrém slunci, jinak je často nemáte šanci najít. V čaji jsme navíc našli i jiné tvory - půlmilimetrové bílé pobíhající potvůrky. Největši kolonie byla v suši rýži z Vietnamské tržnice v Brně. Zda jsem je v tom přitáhl nevím. Ale minulou nákazu moli jsem najisto přinesl ve větším balení čínských polévek. Vše napadené jsme vyhodili, předtím postříkali Raidem (doporučuju, Biolit nám strašně smrdí). Krabičky a dózy také Raidem, kvůli neviditelným vajíčkům. Pak velmi dobře umýt a vysušit. Ačkoliv třeba dřevěný pořadač na čaj vypadal nevinně, po Raidu se z něj pár brouků vysypalo. U nenačatých potravin se schovávají v záhybech obalů. Jestli se prokousali dovnitř něčeho nevím, nezdálo se. Pozor ale na jedno: Schovávají se v nábytku. Zejména v dřevotřískových deskách a-la IKEA. Jsou v těch mezerách mezi třískami. Doporučuju proto, pokud je to možné, všechny díly vyndat a sundat ze stěny a vystříkat pořádně raidem, a nechat vyschnout na slunku. Po této operaci jich tak 20 z každé desky-police vypadlo. Po vyschnutí jsme tyto desky zalepily lepidlem - herkules - aby už v nich mezírky nebyly. Dále jsme koupili Biolit monitorovací pásky, dále Raid Max pastu proti lezoucímu hmyzu, a mucholapky. Nějak to tam plácnem, sice to není přímo na ně, ale když přes to přejdou, nalepí se taky. Pokračování příště.

Před pár týdny jsem je objevila v čokoládě, křupkách. Vše, kde jsem je objevila, jsem vyhodila, ale objevili se znovu. Znovu jsem zásoby probrala a ty nenapadne (aspon na pohled) jsem přemístila do jiné části skříně. Brouci se objevili hned zase. Dnes jsem je objevila i ve spíži v mouce - zítra ráno tedy všechno zkusím vyhazet, vystrikat biolitem aspon 2x a uvidime. Snad se toho brzo zbavíme. Nemam ráda takové potvory, je mi z toho zle - o to víc, když jsem dva našla na zemi a máme malé dítě. Kdybyste měl někdo nějakou účinnou radu, jak se jich rychle a účinne zbavit, byla bych vám vděčná.

Zdravím, poradila by som ešte všetky potraviny skladovať nie v pôvodných obaloch, ale presýpať do uzatvárateľných - sklenených, plastových, kovových dóz, hlavne s poriadnym šraubovacím uzáverom. Chrobač (nie len lesák) sa dokáže prekusať aj cez rozličný obalový materiál. Čiže by som poradila vyhodiť všetky potraviny (aj neotvorené), prinajhoršom ich dať aspoň na 3 dni do mrazáku, následne skladovať viď vyššie. Pri úklide nezabudnúť na vyčistiť povysávať všetky škáry, nezabudnúť na miesta ktoré často opomíname, napr. šuflíky zospodu zozadu, či pod linkou, za skriňami a tak.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.