Trudník psí

Trudník psí
LatinskyDemodex canis
AnglickyNULL
NěmeckyHaarbalgmilbe des Hundes
SlovenskyKožník psí
parazit způsobující u psů kožní onemocnění zvané "červená prašivina", neboli Demodikóza.
Trudníci jsou dlouzí okolo 0,2-0,3mm. Mají doutníkovitý tvar a mají čtyři páry končetin. Usídlují se v mazových váčcích chlupů, kde se poměrně rychle množí a v jednom váčku jich mohou být během chvíle desítky. Jejich výskyt způsobuje primárně vypadávání srsti a vznikají různé infekce.
Postižená místa hnisají a vznikají záněty. Trudník psí napadá především mladé psy zhruba do jednoho roku a štěnata. Vždy dochází k přenosu pouze při styku zdravého psa s napadeným, např. z matky na krmené štěně.

Demodikózou ovšem mohou onemocnit i starší psi a to zejména psi oslabení, nemocní, napadení střevními parazity. Má se za to, že trudník psí napadá více krátkosrstá plemena psů. Průběh napadení trudníkem může být různý, od šupinaté formy, kdy je léčba při včasném zjištění jednodušší, až po rozsáhlejší formu, kdy se vytvářejí na těle psa strupy, které obsahují mimo jiné velké množství parazitů a kdy je léčba již obtížnější.

Trudníci mohou pronikat i do místních uzlin a vniřtních orgánů psa a v tomto případě po zaléčení nemoc většinou propuká znovu. Trudník psí přežívá i několik dnů mimo hostitele, je tedy nutné asanovat i prostředí v kterém pes žije. Trudník psí není přenosný na člověka.

foto 1 - http://s120.photobucket.com/albums/o184/danefanicers/
foto 2 - http://www.flickr.com/photos/willrix/

Ochrana

návštěva veterinárního lékaře

Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Trudník psí

parazit způsobující u psů kožní onemocnění zvané "červená prašivina", neboli Demodikóza. Trudníci jsou dlouzí okolo 0,2-0,3mm. Mají doutníkovitý tvar a mají čtyři páry končetin. Usídlují se v mazových váčcích chlupů, kde se poměrně rychle množí a v jednom váčku jich mohou být během chvíle desítky. Jejich výskyt způsobuje primárně vypadávání srsti a vznikají různé infekce. Postižená místa hnisají a vznikají záněty.

David Drtina 2009-10-13T14:18:17.000Z

Jak toto onemocnění léčit.Děkuji

Anonym (3509) 2011-01-18T18:13:57.000Z

Mame psa scharpeje stáří 11 let a ted ho postihlo následující: na zadní tlapě mu zfialověla kůže a má tlapku oteklou.Náš pan doktor mu předepsal PanaVeyxal Salbe-mast a zatím mu nezabírá. Vidíme že trpí tak prosíme o radu jak léčit dále. Děkujeme předem.

Anonym (3607) 2011-02-20T08:44:44.000Z

Máme půlroční mopsí slečnu, které začala ve velkém vypadávat srst a začaly se jí objevovat stroupky.....veterinář nám předepsal antibiotika a vitamíny. Léčba je hodně zdlouhavá, ale dá se to zvládnout. Jen je důležité začít to řešit co nejdřív. Přeji všem tolik štěstí jako jsme měli my :)

Anonym (5415) 2013-04-16T09:33:03.000Z