Sršeň obecná, Vosa obecná

Sršeň obecná, Vosa obecná
Latinsky
Anglicky
Německy
Slovensky
Setkali jste se už někdy na své zahradě s vosami, či nepříjemnějšími sršni? Je možné, že i včely si vybraly vaše obydlí, nebo vaši zahradu, jako své působiště. Asi se ptáte jak se jich zbavit?

Včela medonosná
Včel se zbavovat nemusíte. Když nejsou podrážděné, nemají ve zvyku někoho bodnout. Včely ničím neškodí, ba naopak, jsou užitečné. Včely totiž opylují květy a vytváří med. Jsou různé druhy včel (včela medonosná, včela obecná....). Včely medonosné si dělají úly většinou v dutinách stromů, pod skalními převisy atd. Včely, které se nachází u Vás jsou včely obecné. Ty, na rozdíl od jiných druhů včel mají ve zvyku hnízdit v uzavřených, temných prostorech. Přes zimu všechny včely pochcípají a tak když se chcete zbavovat jejich hnízda, které může být velmi vzrostlé(okolo 6m), může to být někdy náročné.

Vosa obecná
Vosa obecná je nejhojnější evropský druh vosy. Vosy jsou vybaveny silným kusadlem a žihadlem. Vosy škodí především tím, že se živí ovocnou úrodou a tím ji ničí. Vosa je velká 10-19 mm. Vosy žijí ve stavbách, které si budují z papírové hmoty-vyrobené ze starého dřeva. Nemají rády světlo a tak občas hnízdí v zemi. V hnízdě se nachází až 2000 jedinců. Vosy narozdíl od včel v zimě přezimují. Vosí jed, který do vás vpustí svým žihadlem obsahuje tyto kyseliny:biogenní aminy, aminokyseliny, polipeptydy, enzymy). Tento jed je nebezpečný pouze pro alergiky.

Sršeň obecná
Sršeň obecná je největší evropský druh vosy. Sršně žijí ve společenstvech a uvádí se, že jedno společenstvo obsahuje, stejně jako u vos, až 2000 jedinců.Sršeň měří průměrně 23-35 mm. Zimu ze sršní přežívají jen královny. Sršně škodí stejným způsobem jako vosy, navíc když vás sršeň bodne, může to být i velmi nebezpečné. Má totiž silný jed.
poznámka: Na stránce http://www.muenster.org/hornissenschutz/hornets.htm, se píše, že koeficient LD50 (množství jedu po, kterém živočich do, kterého je jed vpraven umírá - zpravidla laboratorní myš), je u sršně opravdu větší, tzn. méně toxický, než u včel. Na základě výzkumu pánů Kulike a Habermann je zřejmé, že LD50 se u sršně pohybuje v rozmezí od 10-90 mg/kg. Což je jak píší zhruba 1,7-15 x méně než u včel. V následující tabulce si můžete prohlédnout index LD50 u některých dalších hmyzích zástupců.

 

 

LD50 (mg/kg)

Reference

Apis mellifera

včela medonosná

2.8

Schmidt 1990

Dasymutilla klugii

mravenec

velvet ant

71

Schmidt et al. 1980

Polistes canadensis

vosa

2.4

Schmidt 1990

Vespula squamosa

vosa

3.5

Schmidt et al. 1980

Pogonomyrmex spp.1

mravenec

0.66

Schmidt 1990

P. maricopa mravenec 0.12 Schmidt et al. 1989

Sršeň versus kudlanka

Sršeň - Vespa mandarinia
žije v Asii a jedná se o nějvětší druh sršně - dorůstá velikosti 5,5 cm

Ochrana