Špaček

Špaček
Latinsky: 
Sturnus vulgaris
Anglicky: 
European Starling
Německy: 
Star
Slovensky: 
Škorec obyčajný

Špaček je pták, pěvec z čeledi špačkovití. Je to poměrně šikovný imitátor, umí napodobit různé zvuky i zpěv jiných ptáků. Dalo by se říct, že je to takový bavič mezi ptáky. Zahrádkáře již ovšem tolik nepobaví. Mohl by klidně promlouvat hlasem Valerie Zavadské, ale když je hejno špačků schopno zlikvidovat veškerou úrodu třešní nebo třeba bobulovin, legrace jde stranou.

Špaček je všežravec, který nepohrdne mouchou, pavoukem, ale také různými plody. Je tmavě zbarvený, ale jeho barva se v průběhu roku mění, samice jsou světleší než samci. Mláďata jsou šedohnědá.
Hnízdí nejraději ve městech a předmětích, kde jim dostatečnou ochranu poskytuje městská zeleň.
Špačci tvoří mnohdy obrovská hejna /někdy mohou čítat až desetitisíce kusů/ a ty různě přelétávají. Hejna při přeletu tvoří zajímavé útvary, které často mění svůj tvar a směr letu, působí jakoby byly bez jakéhokoliv vedení. Problém může nastat když se hejno s obrovským počtem ptáků usadí někde v lese. Zde mohou ptáci vyprodukovat takové množství trusu /až desítky centimetrů/, že to může mít vážné problémy pro stromy.

Další problém nastane když se takové hejno špačku rozhodne nakrmit. Zde se pro jeho všežravost nabízí jako snadná kořist např. třešňový sad, nebo vinice. Že takové hejno je schopné "očesat" stromy dřív než pěstitel o tom vůbec není pochyb. Na druhou stranu je fakt, že v některých zemích jsou špačci považování za pomocníky proti hmyzím škůdům různých plodin.

Špaček
Špaček
Špaček
Špaček
Špaček
Špaček
Ochrana : 
zakrývání plodin sítí. Plašení hlukem - můžeme si stoupnout pod strom a tleskat a tleskat. Je ovšem fakt, že špačci jsou poměrně drzí a nebojácní a časem si na to zvyknou. Někde je povoleno do hejna špačků střílet, vyvolá to podobný efekt, jako když střelíte do hejna vrabců. Různé plašiče tzn, alobal, vysloužilá CD, DVD zavěšené na keře a stromy - odlesk způsobí, že se ho chvíli ptáci bojí.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.