Rušník diviznový

rušník diviznový
Latinsky: 
Anthrenus verbascii
Anglicky: 
Varied carpet beetle
Německy: 
Wollkrautblütenkäfer
Slovensky: 
Rušník divozelový

Jde o brouka z čeledi kožojedovitých (Dermestidae), který působí škody na textiliích, nebo na muzejních exponátech. Známy jsou též případy poškození dřeva, nebo hudebních nástrojů - viz níže.

  • Velikost dospělec - 2mm -4mm
  • Velikost larva - > 5mm, bílá, nažloutlá s delšími "štětinami" po těle
  • Barva - bílé, žluté a černé skvrny na krovkách
  • Napadá -  mrchožrout, kosti, vlnu, textil, celulózu, sbírky hmyzu
  • Jak se zbavit rušníka diviznového - viz Ochrana níže

Jako škůdce v domácnosti působí larvy rušníka. Dospělci sají nektar na květinách. Samice se v průběhu roku dostávají do obydlí, kde kladou vajíčka. Z nich se posléze líhnou larvy, které začínají škodit požerem. Larvy procházejí několika vývojovými stadii (instary) a poté se  v závislosti na podmínkách zakuklí. Larvální stadium může trvat i několik měsíců. Z kukly se líhne dospělec, který vyhledává světlo a proto ho nejčastěji najdeme u oken. Přechod mezi jednotlivými larválními stadii je provázen přeměnou, po které zůstavají na místě tzv. svlečky. To je jeden z indikátorů, že se v bytě nachází rušník a jeho larvy.

I když je rušník primárně mrchožrout, který se vyskytuje v hnízdech ptáků, případně u těl mrtvých živočichů, jde o škůdce, který v domácnostech působí škody na tapetách, vlněných výrobcích, různých jiných textiliích, případně napadá muzejní exponáty. Dále napadají potraviny ve spížích. Syntetické textilie primárně nenapadají, ale v případě, že obsahují látky jako např. lidský pot, jsou pro ně atraktivní a mohou je také napadat.

Jeho přítomnost je obvykle zjištěna tak, že za nábytkem, nebo v místech, která jsou ukryta před běžných úklidem jsou nashromážděny zbytky jeho potravy - drobky, zbytky textilu, trus apod.

V některých případech může rušník diviznový způsobovat kožní problémy a to dermatitidu.
(Horster, S., et al. "Anthrenus-dermatitis." Der Hautarzt 53.5 (2002): 328-331.)
Pokud tedy v domácnosti najdete známky přítomnosti rušníka, nebo kožojeda a máte kožní problémy (kopřivka apod.) může jít o souvislost.

Zajímavost:

Je zdokumentovaný případ, kdy rušník diviznový napadl hudební nástroj - klarinet. Nenapadl dřevo nástroje, ale filcové části klapek viz obrázek

rušník diviznový a poškozený klarinet
zdroj: Stanhope, J., & Weinstein, P. (2020). Note to chew on: insect damage to musical instruments. Pest Management Science.

rušník diviznový
rušník diviznový
Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.