Obří stonožka, která zabije i netopýra

  • Posted on: 14 February 2023
  • By: admin
stonoha obrovská

Stonožka Scolopendra gigantea, česky stonoha obrovská je největší stonožka na světě. Na délku může měřit až 40 centimetrů.

Jde o obyvatele jeskyní amazonských pralesů.  Najdeme jí v Brazílii, Venezuele, Kolumbii, Trinidadu, nebo na ostrovu Cuaracao. 


zdroj:https://imgur.com/user/Waitwhichbuttondoipressto

Její tělo se skládá z až 23 segmentů, které jsou opatřeny párem noh. Je velmi zdatným běžcem. První pár končetin je přeměněn v tzv. forcipuly což jsou vlastně taková "kusadla", která obsahují také jedovou žlázu, kterou stonožka vpouští jed do své oběti, nebo k obraně.
Na hlavě se nacházejí dlouhá tykadla, kterými zkoumá své okolí. její zrak je velmi špatný a většinou se pohybuje v místech, kde je tma.

Pokud zjistí, že se v její blízkosti nachází budoucí potrava rychle zareaguje, oběť chytí a rychle do ní vpustí jed. Tímto způsobem loví členovce jako je cvrček, kobylka, ale také plže, ještěrky, myši, malé ptáky o velikosti vrabce, nebo netopýry.

V jeskyních se dokonce pohybuje po stěnách, na stropě se může zavěsit a lovit tak spící netopýry. Je dokonce schopna chytit netopýra za letu.

Je popsaný také případ, kdy had dlouhý přes 20 centimetrů tuto stonožku spolknul. Ta po určité době "vyžrala" jeho vnitřnosti a prokousala se hadím tělem ven.

zdroj:https://www.biotaxa.org/em/article/view/em.2014.1.2/10146