Mulčovací kůra

středa, 09. ledna 2019
Article Mulčovací kůra
je výborná věc. Nejenom, že působí esteticky, ale také jako skvělý prostředek k zabránění růstu a prorůstání plevelů na záhonech. Při používání mulčovací kůry musíme dávat pozor zejména na to, abychom substrát pod kůrou nepřevlhčili, protože k tomu může lehce dojít. Na trhu se dnes dá sehnat dokonce i kůra dekorační - viděl jsem jí v nějakých červených odstínech, ale pro její vysokou cenu okolo 200,-Kč za pytel asi nebude vhodná k běžnému mulčování. Zem před použitím kůry doporučuji důkladně zbavit plevelů /"randap"...atd/ a teprve až je zbavená plevele nasypat kůru. Na odplevelenou zem můžeme také rozprostřít např. netkanou textilii /černou/, a teprve potom vysypat kůrou. Obecně asi platí - čím větší vrstva kůry tím méně šancí má plevel vyrůst. Když se po čase nějaký plevel přece jenom objeví (a on se objeví), stačí ho lehce vytrhnout, či "přestříknout" a máme na delší dobu zase klid. Kůra se postupem času, vlivem povětrnostních podmínek a vůbec tak nějak, ztrácí, sesychá a měni v humus, a je třeba její pokrývku čas od času znovu doplnit. Je to ovšem mnohem snazší, než 7x do roka sedět u záhonu a pracně jej plít.

Kam na mulčovací kůru

napíšu pár postřehů ohledně mulčovací kůry...takzvaně vlastní zkušenosti. Ty bývají nejlepší a jestli máte chut podělit se o zkušenosti svoje, je vám k dispozici diskuze níže, nebo napiště svůj článek a zašlete jej na email uvedený ZDE skudci@deveshop.cz. Někdy během loňského roku proběhl v místním Kauflandu výprodej mulčovací kůry, který se dá označit za opravdový "kauf". Pytel byl vyprodáván za 10,- slovy deset Kč. Jednalo se 50l pytle s nápisy "Mulčovací kůra". Bohužel pro ostatní jsem většinu z jedné palety vykoupil já, můj kamarád, další kamarád, jeho kamarád etc... Jednalo se o dílo náhody, že jsme se tak v marketu sešli a na kůru narazili. Pro uklidnění dodám, že na takovéto slevy štěstí vůbec nemám a když je např. někde zlevněný cukr tak dle Murphyho prakticky vždy až druhý den, než já nakupuji. Ale s tím se žít dá. Kůra byla bezvadná, vysypali jsme s ní skalku /interní označení pro vyvýšený záhon s malým množstvím skalniček a větším množstvím jiných rostlin a kamenů/. Na jaře nám z této kůry vyrostly houby. Nejsem mykolog, ale myslím, že se jedná o smrže. Viz foto
kura_6.jpg

Na jaře jsme po zkušenostech s kauflandáckou kůrou dostali chut zase něco zasypat. Dojeli jsme proto do "baumaksu" a zde koupili už za ne tolik příjemných 49,-Kč, nějaké 50 litrové pytle s nápisem Rindenmulch. Kůru jsme rozházeli, kde se dalo...hlavně kam stačila. Tato kůra ovšem už nebyla tak pěkná jako ta předchozí, byla jemněji drcená, což někdo může považovat za výhodu, my jsme však usoudili, že nikoliv. Kůra leží na zemi již cca 3 měsíce a k mému překvapení se na ní včera objevila jakási podivná žluto-bílá skvrna. Když jsem jí začal prozkoumávat blíž konstatoval jsem, že se zde zřejmě vyzvracel náš kocour. "Fuj kocoure......", řekl jsem si v duchu a žlutou hmotu jsem zahradní hadicí spláchnul z trávníku a kůry. Šlo to rychle a dobře. Asi za dvě hodiny jsme šli s manželkou zalévat zahradu a já vidím, že ta samá hmota je opět na místě. Zavolám tedy na ženu a říkám "co to je?". Zkoumali jsme to znovu tedy oba a naše resume bylo - Kocour zřejmě snědl něco špatného. Vzal jsem hadici a "zvratky" znovu spláchnul. Ráno jsem nevěřil svým očím. Hmota opět na místě..... No nic nebudu se již dlouho rozepisovat. Pravděpodobně se jednalo o nějakou "příšernou" rychle rostoucí houbu /četl jsem kdysi povídky Raye Bradburyho a jedna povídka o jakýchsi invazivních houbách mě dosud v hlavě zůstala/, která vzešla z kůry z "baumaksu" a chtěla pohltit naší zahrádku. Protže jsem v tohle ohlednu poměrně nekompromisní a upřímně moc jsem nad tím nepřemýšlel vzal jsem co bylo první po ruce a houbu zlikvidoval. To první "co bylo po ruce" bylo SAVO proti plísním. Mám nějakou asociaci typu Houba = Plíseň....Plíseň....Savo...no každopádně houba, houba je fuč. Přikládám obrázky houby před akcí (první dva obrázky) a houby po akci (další dva).
 
kura_1_t-(1).jpg kura_2_t.jpg kura_3_t.jpg kura_4_t.jpg

Jako třetí variantu nákupu kůry s kterou mám zkušenost bych v rychlosti uvedl nákup mulčovací kůry na místní pile. Příklad - cena 50 litrového /bramborové/ pytle 18,-Kč. To je velmi fajn. Kůra není tak tmavá jako kůra z rašeliniště v Soběslavi, ale, kdo by na to dbal. Jednalo by se možná o rasovou diskriminaci, a to si v dnešní době nemůžeme dovolit. Cena rozhoduje, cena vítězí. Tahle kůra se stala mým favoritem i proto, že z některých jejích kusů si můžu vyřezat lodičku - jako zamlada - a tu si při dalších povodních můžu spolu se sousedy pouštět................... na zahradě. Eta vsjo.