Klíšťák holubí

klíšťák holubí
Latinsky: 
Argas reflexus
Anglicky: 
Pigeon tick
Německy: 
Die Taubenzecke
Slovensky: 
Kliešťovec holubí

Klíšťák holubí je roztoč z čeledi klíšťákovití (Argasidae). Jde o cizopasníka holubů, ale při nedostatku potravy vyhledává i jiné zdroje a může napadat i člověka. U lidí způsobuje svým sáním dermatitidy a někdy může člověku způsobit i anafylaktický šok.

  • Velikost - 2mm - 4mm
  • Barva - bílá, nebo načervenalá (podle toho zda sají krev)
  • Napadá -  holuby, hrdličky, vlaštovky, rorýsi, jiné savce i člověka
  • Čím se živí - živí se krví hostitelů
  • Jak se zbavit klíšťáka- viz Ochrana níže

Klíšťák holubí je dlouhý cca 4mm, široký cca 2mm - oválného tvaru. Nymfa má 3 páry končetin, dospělec 4 páry.
Vývojová stadia:

  • vajíčko
  • larva
  • nymfa (2 - 4 instary)
  • dospělec

Počet instarů nymfy je zřejmě závislý na teplotě. Nižší teplota vede k nižšímu počtu instarů nymfy  (Dautel H, Knülle W (1997) Life cycle and seasonal development of postembryonic Argas reflexus (Acari: Argasidae) at two thermally different locations in Central Europe. Exp Appl Acarol 21:697–712.).

Zdržuje se ve štěrbinách omítek, zdí, nebo dřevěných konstrukcí krovů v blízkosti hnízd holubů. Aktivní je zejména od března do června a později na konci září. V české republice je hojně rozšířen. U ptáků způsobuje onemocnění způsobené bakterií rodu Aegyptianella (Jongejan F, Uilenberg G (2005) The global importance of ticks. Parasitology 129:S3.).

Protože se jedná o synantropního (vyskytujícího se u lidských obydlí) parazita, tak v důsledku nedostatku přirozeného hostitele hledá náhradní zdroje potravy a tím je člověk.
To, že by byl vektorem (přenašečem) patogenů na člověka není zatím prokázáno. U člověka jeho kousnutí může ovšem způsob řadu kožních onemocnění (dermatitida) případně silný anafylaktický šok (Haag-Wackernagel, D. (2005) Parasites from feral pigeons as a health hazard for humans. Annals of Applied Biology, 147, 203– 210.).
Ten způsobuje zejména alergen "Arg r 1", který se dostává do krve hostitele spolu se slinnými žlázami po kousnutí klíšťákem. Je znám případ, kdy dospělý 42 letý muž zemřel po 4 kousnutích klíšťákem holubím (Buczek, A. & Solarz, K. (1993) Atakowanie ludzi przez Argas (A.) reflexus (Ixodida, Argasidae) – grozne pasozyty czlowieka i zwierzat. Polski Tygodnik Lekarski, 48, 238– 239.).

Klíšťák holubí je aktivní zejména v noci, ve dne se ukrývá. Krví hostitele se živí každé vývojové stadium. Mladé larvy se líhnou zejména v teplých letních měsících a to hlavně v období, kdy se vylíhla mláďata holubů na kterých se larvy potom živí. Larvy potřebují krev hostitele rychle po vylíhnutí. Musejí proto rychle najít svého hostitele, aby se nakrmily. Svého hostitele detekují ovšem teprve na velmi malou vzdálenost (pár centimetrů).
Řídí se proto primárně nejspíš podle teploty. nikoliv např. čichem (BOXLER, B., ODERMATT, P. and HAAG-WACKERNAGEL, D. (2016), Host finding of the pigeon tick Argas reflexus. Med Vet Entomol, 30: 193-199. https://doi.org/10.1111/mve.12165). 
 

 

klíšťák holubí
klíšťák holubí v umyvadle
klíšťák holubí
fotka klíšťáka holubího
Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.