Kleštík včelí

Kleštík včelí
LatinskyVarroa jacobsoni
AnglickyBee mite
NěmeckyBienenmilbe
SlovenskyKlieštik včelí
roztoč, napadající včely, který zpúsobuje tzv. Varroázu což je parazitální onemocnění, které souvisí s jeho činností. Roztoč napadá zejména larvy a kukly včel a živí se jejich hemolymfou /hmyzí "krev"/.
Když jsou včelstva napadena silně roztoči napadají i dospělé včely.
Samice kleštíka včelího je cca 1mm dlouhá a 1,5mm široká /je širší než delší/ a má světe hnědou až načervenalou barvu.
Samci jsou světlejší a menší.
Roztoče je možné spatřit pouhým okem, ovšem na včelách bývají často na břichu, nebo končetinách a tam jsou špatně rozpoznatelné.
Roztoči se do zdravého včelstva dostávají nejčastěji spolu s cizími včelami a postupně se rozmnožují a mohou vážně oslabit celý chov.

foto 1 - http://darwin.bio.ucm.es

Ochrana


Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Kleštík včelí

roztoč, napadající včely, který zpúsobuje tzv. Varroázu což je parazitální onemocnění, které souvisí s jeho činností. Roztoč napadá zejména larvy a kukly včel a živí se jejich hemolymfou /hmyzí "krev"/. Když jsou včelstva napadena silně roztoči napadají i dospělé včely. Samice klštíka včelího je cca 1mm dlouhá a 1,5mm široká /je širší než delší/ a má světe hnědou až načervenalou barvu. Samci jsou světlejší a menší. Roztoče je možné spatřit pouhým okem, ovšem na včelách bývají často na břichu, nebo končetinách a tam jsou špatně rozpoznatelné.

Anonym 2009-09-13T05:25:43.000Z