Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Co je to za brouka

Poraďte, prosím, co je to za brouka? Mám ho v topném dřevě. Podle všech nalezených obrázků má kresbu na zádech jako tesařík krovový, ale nemá tykadla a tvar těla je spíš oválný. Všichni tesaříci na nalezených obrázcích mají zadeček trochu do špičky a nemají ho bělavý. Je to nějaké rané stádium? Bez nohou je velký asi centimetr, všichni vypadají stejně. A druhý dotaz - bude dřevokaznému broukovi chutnat i OSB deska? Doufám, že ne... Děkuji!

Anonym 2012-04-21T06:49:45.000Z

Resp. teď jsem prohledala okolí dřeva a vidím, že "nejsou všichni stejní" :-). Totožný brouček (tedy podle mě) se vyskytuje i v malinko odlišné podobě - nemá téměř žádnou kresbu na zádech, ani bílý zadeček, ale zato má něco jako žihadlo - kladélko, či co... Děkuji ještě jednou za pomoc.

Anonym (4677) 2012-04-21T13:13:50.000Z

je to vruboun Valgus hemipterus. není dřevokazný. podrobnosti viz google. http://en.wikipedia.org/wiki/Valgus_hemipterus pokud vypadá další brouk jinak, tak to asi bude jiný druh, dejte sem fotku

Anonym (4683) 2012-04-23T14:07:16.000Z

Děkuji moc. Obrázky na wiki odpovídají druhému "druhu", je to samice, to jsem předpokládala. Jednu jsem rozšlápla a byla plná vajíček. Proto jsem toho krasavce nenašla nikde mezi dřevokazným hmyzem :-). Dík ještě jednou.

Anonym (4688) 2012-04-23T16:31:43.000Z