Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Lesák skladištní

potravinový škůdce, brouk dlouhý okolo 2-3,5mm, světle hnědé barvy. Larva lesáka má bílou barvu a je poměrně dobře pohyblivá. Larvy se líhnou z vajec, která klade oplodněná samice buď volně do přírody, nebo přímo do potravin. Lesáci napadají potraviny jako jsou mouka, moučné výrobky /sušenky atd./, semena /ořechy, mandle .../, obilí. Nezřídka se stane, že se larvy dostanou i přes obaly potravin - prokoušou se dovnitř. Mají až tři generace do roka. foto 1 - http://www.flickr.com/photos/kahis/ foto 2,3 - http://www.flickr.com/photos/coleoptera/

David Drtina 2015-02-10T07:19:33.000Z

Prosím poraďte, našla jsem tohoto brouka ve spíži, najednou byl všude, mám podezření, že jsem si ho přinesla domů s rýží, vše ostatní mám v krabičkách a vlastně ve spíži toho moc nemívám, nacházím ho ale už po celém bytě, v obýváku, mezi čistým nádobím, poraďte prosím co s tím. Nevím jak na něj. Děkuji, Sharka

Anonym (2255) 2009-11-30T20:51:02.000Z

Také s ním teďs zápasím - všechny potraviny ze spíže jsem vyházela a vše umyla a vystříkala biolitem - je to 14 dní ale do skříňky, kde předtím byla mouka a pečivo se pořád vrací - asi kontrolují, jestli jsem tam opět něco k jídlu nedala. Stačilo do té poličky postavit pixlu (čistou prázdnou) a ráno bylo podél jejího okrajaje asi 10 těhle potvor - mrtvých pánč se prošli po tom biolitu. Jo a ty jejich larvy jsem jednou našla na úplně čistém nádobí - byli seschlí mrtví - proč by kladl vajíčka do úplně čisté suché misky do jiné skříňky než jsou potraviny?? Nevíte za jak dlouho bez potravy vychcípají? Já jsem to stříkala biolitem jen lokálně - nechci si chemijí zaneřádit celou kuchyň. Je to cca 14 dní a stále ještě občas najdu v té skříňce 1-2 mrtvé jedince. jinak do koření mi zdá se nelezly tak že jsem ho nechala jak bylo -nevíte zda hrozí, že by z hladu mohli začít zřát i koření?

Anonym (2939) 2010-07-08T15:21:50.000Z

Tihle hajzlící jsou u nás ve špajzu taky. Už jednou jsme komplet všechno vyklidili, probrali a napadené věci vyházeli. Jsou rychlí a jdou po čokoládě (jak ji tam člověk nechá otevřenou, jsou v ní za pár hodin), ale i po dalších dobrotách, plus po mouce atd. Čaje zatím nechali být. Ráda bych věděla, jak se s nimi definitivně vypořádat, fakt mi lezou na nervy, tyhle věci jsou mi odporné.

Anonym (5397) 2013-04-10T08:32:09.000Z

Už několikrát jsem je našla doma ve skříni, vždycky jsme všechno vyndali, prohlídli a vyházeli napadené potraviny, ale i tak se vraceli - začali jsme uzavírat potraviny do krabic a dóz, dokonce jsem koupila pekelně drahé dózy od tescomy, které mají navíc silikonové těsnění ve víčku, a stejně jsem je zase na piškotech objevila! Je mi líto vyházet ze skříně úplně všechno, opravdu je to nutné? A jaké chemikálie jsou na ně nejúčinnější? Četla jsem tady zatím jen biolit, ale nerada bych si kontaminovala všechno jídlo..

Anonym (5947) 2013-07-10T07:49:40.000Z

Tak jak na něj? Nějaký zaručený způsob nebo přípravek?? (nacházím doma na úplně různých místech: koupelna, WC, kuchyně, mouka, sedačka) Vždycky jeden kus a mrtvý, žádné "skupiny". Živí nalezeni pouze na WC, zřejmě ze stoupačky v paneláku?

Anonym (6430) 2014-02-10T10:09:54.000Z

Zdravím, taky jsme ho objevili v ořechách. Zničil jsem ho podle návodu mé kolegyně, která to používá na vše živé v koření. Vrazit zboží do do mikrovlnky. Dobu nastavit Podle množství suroviny, cca 2-5 min. Bohužel to nejde na čokolády a čokoládové sušenky, je samozřejmé, že by se roztekly. Ale na mouku, ořechy, rýži, čaj apod. to funguje naprosto spolehlivě.

Anonym (7119) 2014-12-23T09:10:29.000Z

Tak já s nimi taky bojuji už 5tý den a můžu říct,že jsem uplně v koncích,mám doma půl roční miminko a oni mu hajzlíci lezou i do postýlky,nebo na plyšové hračky.Co s tím?Bude stačit,když ty plyšáky vyperu?

Anonym (7403) 2015-02-07T20:40:33.000Z

tak nechci se vás dotknout, ale asi bude potřeba velmi zásadně uklidit. Ti brouci jsou jen tam, kde jsou potraviny. Takže, vše svléknout, vyprat, utřít, koberce nechat vyprat firmou se strojem, nábytek vynosit, vystříkat raidem a nechat vyschnout. Atd.

Anonym (8349) 2016-09-26T06:32:07.000Z

Začali se objevovat v mouce a strouhance. Lesák má ve zvyku se schovávat pár mm pod povrchem nebo až na dně. Zprvu jsme vždy vyhodili napadenou surovinu a koupili novou. Objevovali se ale znovu. Zkusili jsme koupit "vzduchotěsné" dózy z IKEA a z Globusu a dát do nich čerstvou mouku, ale i v nich se objevili. Aspoň je ale ta průhlednost pomohla hned odhalit. Po tomto objevu jsme tedy věnovali celou neděli vyklizení všech zásob a prohlédnutí všeho načatého. Objevili jsme je prakticky všude: Mouka, strouhanka, koření (různá), čaje, polévky. Je nutné věci prohlížet na ostrém slunci, jinak je často nemáte šanci najít. V čaji jsme navíc našli i jiné tvory - půlmilimetrové bílé pobíhající potvůrky. Největši kolonie byla v suši rýži z Vietnamské tržnice v Brně. Zda jsem je v tom přitáhl nevím. Ale minulou nákazu moli jsem najisto přinesl ve větším balení čínských polévek. Vše napadené jsme vyhodili, předtím postříkali Raidem (doporučuju, Biolit nám strašně smrdí). Krabičky a dózy také Raidem, kvůli neviditelným vajíčkům. Pak velmi dobře umýt a vysušit. Ačkoliv třeba dřevěný pořadač na čaj vypadal nevinně, po Raidu se z něj pár brouků vysypalo. U nenačatých potravin se schovávají v záhybech obalů. Jestli se prokousali dovnitř něčeho nevím, nezdálo se. Pozor ale na jedno: Schovávají se v nábytku. Zejména v dřevotřískových deskách a-la IKEA. Jsou v těch mezerách mezi třískami. Doporučuju proto, pokud je to možné, všechny díly vyndat a sundat ze stěny a vystříkat pořádně raidem, a nechat vyschnout na slunku. Po této operaci jich tak 20 z každé desky-police vypadlo. Po vyschnutí jsme tyto desky zalepily lepidlem - herkules - aby už v nich mezírky nebyly. Dále jsme koupili Biolit monitorovací pásky, dále Raid Max pastu proti lezoucímu hmyzu, a mucholapky. Nějak to tam plácnem, sice to není přímo na ně, ale když přes to přejdou, nalepí se taky. Pokračování příště.

Anonym (8348) 2016-09-26T06:29:58.000Z