Prosím identifikaci brouka

V létě se nám objevil v bytě brouček oranžové barvy. Postřehla jsem ho i předchozí léto, ale to bylo v malé míře a nevěnovala jsem tomu pozornost. Nyní to je ale pár desítek brouků, co jsem od léta našla, jsou zalezlí ve spárách u oken a jedna stěna paneláku je jimi téměř celá obsypaná. Lezo mi sem pravděpodobně oknem, zde je nacházím často, ale mnohdy se objeví i když mám v oknech sítě proti hmyzu, tak nevím jestli nemohou být někdy pod linem, ve zdích, nevím kde. Jak skončilo léto, začali zalézat do bytu v ještě větší míře, přes zimu se to nelepší, asi tu chtějí přezimovat. Mají oranžovou barvu, v drtivé většině jsou tečkované, někdy mají jen dva barevné flíčky, viděla jsem i pár kousků co byly z většiny černé a měly naopak dva oranžové flíčky. Tělíčko je hodně vypouklé, na hlavičce jsou bílé skvrny. Občas je vidím i vzlétnout, když létají, poměrně dost bzučí. Stahují se vždy k místu kde je rozsvícená lampička, nevím jestli kvůli světlu nebo jestli jdou za teplem. Nejčastější místo nálezu je u okna, na zdech, a také u postele. Občas létají kolem svítící žárovky. Kousance jsem neměla nikdy žádné.
Měla jsem dlouho za to, že to je poměrně neškodné slunéčko asijské nebo slunéčko harmonia, drtivá většina tak totiž vypadá. Jenže: pár broučků bylo stejné barvy, jen ne tečkovaných, a vypadají jako jeden druh kožojeda. Český název přesně nevím, anglicky je to furniture carpet beetle. Jestli je to kožojed tak si asi hodím mašli, protože ten se živí zbytky kůže apod, a mě velmi, velmi padají vlasy. Denně musím luxovat protože jsou všude po zemi, v posteli, prostě všude. Zatím jsem zevrubně zkontrolovala oblečení a nic napadeného jsem nenašla, akorát jsem jedou při stěhování zahlédla jednu malou mršku na matraci postele, ale zase rychle zmizla. Byla to hnědá larva, malá, ale lezla poměrně rychle, a měla konci takové dlouhé chloupky jako ocásek. Viděla jsem tehdy jen jednu, na matraci občas raději mrknu ale nic nevidím, nevím jestli můžou být zalezlé nějak hlouběji. Pře týdnem jsem našla ještě jednu takovou larvu, na starém plyšákovi. Vyfocené to bohužel nemám, ale posílám foto z webu, jak ty mrchy vypadají. Pokud je to kožojed, nevím jaké škody páchá, čekám že to bude žrát textilii, nevím jestli to leze i do nábytku a tak.

Prosím identifikaci brouka
Prosím identifikaci brouka
Prosím identifikaci brouka
Prosím identifikaci brouka

Jsou to slunéčka a kožojedi. Kožojedi žerou zbytky kůže, mohou napadat i kožené nebo kožečinové věci, pokud se přemnoží. Dřevo nežerou ani člověka nekoušou. Pomáhá luxovat, připadně ho vyhubit nějakým prevítem proti hmyzu, ale pokud jich tam není extra moc, klidně je nechte být.

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.