Cymothoa exigua

Cymothoa exigua
LatinskyCymothoa exigua
AnglickyTongue-eating louse
NěmeckyParasitäre Assel
SlovenskyCymothoa exigua
parazitický korýš, který nemá české pojmenování.
Napadá ryby konkrétně jeden druh a to chňapala červeného. J
iné ryby ani lidé se tedy bát nemusí.

Členovec Cymothoa exigua jako malý vleze rybě do ústní dutiny, kde se přichytí klepety k jejímu jazyku. Z něj potom vysává krev až jazyk po nějaké době atrofuje a rybě upadne.
Cymothoa exigua potom plně nahrazuje rybě její jazyk a ryba s ním zachází jako s vlastním jazykem.

Cymothoa exigua se žíví zbytky potravy od chňapala a také dál saje jeho krev prostřednictvím zbytku jazyku. Samice jsou dlouhé okolo 30mm a samci do 15mm.
Setkat se s ním můžeme u Kalifornského zálivu, nebo v mořích u Ekvádoru v hloubce od 2 do 60m. V současné době na něj patrně můžeme narazit i okolo Nového Zélandu.

foto 1 - https://www.flickr.com/photos/lacuriosphere/7272550226

Ochrana


Pro správné fungování našich stránek použijte prosím doporučené prohlížeče: EDGE, Chrome, Firefox, Opera.

Cymothoa exigua

parazitický korýš, který nemá české pojmenování. Napadá ryby konkrétně jeden druh a to chňapala červeného. Jiné ryby ani lidé se tedy bát nemusí. Členovec Cymothoa exigua jako malý vleze rybě do ústní dutiny, kde se přichytí klepety k jejímu jazyku. Z něj potom vysává krev až jazyk po nějaké době atrofuje a rybě upadne. Cymothoa exigua potom plně nahrazuje rybě její jazyk a ryba s ním zachází jako s vlastním jazykem. Cymothoa exigua se žíví zbytky potravy od chňapala a také dál saje jeho krev prostřednictvím zbytku jazyku. Samice jsou dlouhé okolo 30mm a samci do 15mm.

David Drtina 2014-05-17T12:36:07.000Z