Červotoč umrlčí

Latinsky: 
Anobium pertinax L.
Anglicky: 
Bookworm
Německy: 
Holzwurm
Slovensky: 
Červotoč umrlčí

dřevokazný hmyz, který napadá opracované starší dřevo např. trámy, podlahová prkna. Červotoč umrlčí je brouk o velikosti zhruba 0,5cm tmavěhnědé barvy. Larvy se vyvíjejí ve dřevu zhruba 3 roky a dospělci potom během léta dřevo opouštějí. Když jsou ve dřevu patrné výletové otvory /dírky na povrchu dřeva/ znamená to, že larvy již napadené dřevo opustily. Samice klade do dřeva, nebo do starých chodbiček vajíčka z kterých se potom líhnou larvy, které dřevo vyžírají. Podle podmínek trvá vývoj brouka 2-3 roky.
Tito červotoči se také dorozumívaj pomocí pravidelných úderů hlavy do dřeva v chodbičce. jedná se pravidelné rytmické zvuky a nazývají se "umrlčí hodiny".

foto 1 - http://www.insektenbox.de/sonstig/autor.htm
foto 2,3 - http://www.lavtox.se

Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Dobry den.Po dvou lech bydleni jsme ve tropnim tramu slysivali chroustani.Nikde zadne dirky.Po rozebrani podlahy jsme objevili tri brouky podobne tomuto dva jsme chytli jednoho bohuzel ne.Chroustani je slyset porad prevazne podzim-zima.uz jsem nasla letos cca 5let co tu bydlime jednu dirku.Jak dlouho ten brouk zije?Jak zlikvidovat?Diky.Hola

Dobrý den, nám se osvědčil způsob likvidace mikrovlnnou technologií(https://www.sanako.cz/sluzby/mikrovlnne-sanace) je to ekologické a cena byla přijatelná.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.