Mouchy

Latinsky: 
Diptera
Anglicky: 
Fly
Německy: 
Zweiflügler
Slovensky: 
Mucha domáca

FAKTA příslušníci rodu Diptera, mají vždy jen jeden pár křídel a téměž všechny mají místo druhého páru křídel pár štíhlých, kyjovitých útvarů zvaných haltery. Much je mnoho druhů a druhově početnější jsou pouze brouci Coleoptera, motýli Lapidoptera, blanokřídlí Hymenoptera a čínané... . Vývoj much je dokonalá proměna (vajíčko, larva, kukla, dospělec). Larvám mnoha much se říká nesprávně "červi". Některé mouchy jsou býložravé a vrtají v lodyhách či kořenech rostlin, nebo vyžírají chodby v jejich listech. Některé vytvářejí hálky na stromech, např. na listech buku. Jiné se živí pouze masem živých zvířat a mnohé požírají hnijící rostlinná a živočišná těla. Dospělé mouchy se živí rostlinnými štávami nebo krví živočichů. I když některé druhy much jsou užitečné, protože zprostředkují opylení květů, nebo to jsou cizopasníci hmyzích škůdců, považuje se tato skupina jako celek za škodlivou. Mnohé druhy much jsou škůdci zeleniny a ovoce, jiné přenášejí různé choroby, jako malárii, žlutou zimnici a spavou nemoc. Spavou nemoc mám i já a zřejmě jsem jí chytil už před léty od nějaké mouchy.

Cvičené mouchy

Moucha versus pavouk

překvapení...dneska se nedá věřit už ani pavoukům

Pavouk a moucha

 

Související články:

Dermatobia hominid
Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

jak se mouchy rozmnozují? dík za odpovedet!!!

Mouchy se zřejmě romnožují nakladením vajíček a vývojem z larvy,kukly v dospělého jedince..

Mouchy se rozmnožují vajíčkama .

mam kazdorocne na podzim kolem oken a pod okny napadanych stovky much. Doposud jsem to resil vysavacem, ale vzdy jich dost zustane v okennich ramech a nekolik tydnu trva, nez se jich zbavim uplne, nebo alespon na prijatelnou miru.
Kdyz v dome nejsem delsi dobu, staci i tyden, dum se ochladi a situace se opakuje - pod okny je po navratu opet stovky much. Poradite mi, jak se jich zbavit? Ptal jsem se sousedu, stejny problem nemaji vsichni, jen par domu.

Nemáte někdo tušení, jak se do těla živé mouchy mohli dostat červi? Že by nějaký parazit? Právě jsem totiž zabila mouchu a z jejích útrob se doslova vydral chumel bílých červů. Vlastně nechápu, že mohla ještě lítat, protože uvnitř snad byli jen ti červi. Vskutku nechutná podívaná, jak z nějakého hororu... :-( Brrr, ještě teď mám husí kůži... :-/

Může to být napadením parazitické vosy, která většinou parazituje na housenkách, ale někdy napadne i jiný hmyz, třeba mouchy, brouky, někdy i pavouky.

Letos poletovalo nad kvetoucími ovocnými stromy enormní množství černých, asi 1 cm velkých štíhlých "nohatých" mušek (noty pod nimi "visely"). V "chytrých" knížkách jsem podle vyobrazení nic podobného nenašla a asi neumím do vyhledávače zadat ten správný doraz. Co by to mohlo být? Příp. je to škůdce a je se třeba něčeho nepříjemného na ovoci obávat?

Prosim Vas, co je to za mouchy ktere stipou?? Mame jich tu dom strasne mic a strasne stipou ... Boli to nezkutecne, nekdy me ta bolest probudi ze spanku :( prosim piradte mi co to je za druh much a jak se jich zbavim :/ dekuji

To budou asi muchničky.

Dobrý den, mám dotaz, jestli bychom mohli zapojit naši 71/2 letou dceru (vnučku) do aktivit sledujících výskyt, druhy a množství denních motýlů, resp. hmyzu. Momentálně je na prázdninách na Bednárečku okr. JH. Vaši metodickou pomoc či návody, jak do oboru vstoupit bych uvítal. Děkuji za zprávu, Ivan Pros / Kateřina Prosová Bednáreček 4 37842 Benáreček mob.: 737 366 799, 602 227 630 mail: kacaprosova@seznam,cz

mám ve skleniku mouchy které vyžerou seminka jen lezou

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.