Štírek domácí

Štírek domácí
Latinsky: 
Chelifer cancroides
Anglicky: 
Pseudoscorpion
Německy: 
Bücherskorpion
Slovensky: 
Šťúrik obyčajný

pavoukovec, který svým vzhledem připomíná štíra. Je ovšem podstatně menší /do 5mm/ a pro člověka není nebezpečný. Kdo se ovšem štírků bojí to jsou roztoči. Štírek je úspěšně likviduje a to buď v domácnosti, knihovnách, nebo např. i ve včelích úlech. Tam všude jsou roztoči nežádoucí a naopak štírka bysme zde měli vítat, je to dobrý pomocník.

Štírek domácí
Štírek domácí
Štírek domácí na ruce
Ochrana : 
Užitečný
rozdeleni: 
Užiteční

Komentáře

Tak něco podobného sem měla v pokoji, teda zjistila jsem to až po 3 dnech, kdy jse mi po těle objevovaly dost velky štípance, ani ne od komára ani ne od blechy nevěděla sem co to je, až třetí den sem večer rožnula světlo a tohle bylo na stěně. Zjistila jsem že, vždy když donesu nějaké větvičky z lesa tohle z toho vylézá. Nepřijde mi že to je štírek domácí.
Budu ráda když mi napíšte (busmenka.z@seznam.cz) zda existuje ještě nějaký jiný druh nebo co to. Ty štípance docela dost svěděj a jsou velky:-( Zrovna doma bych takovej hmyz nevítala!

ja jsem jednou přišel z lesa a šel sem se naobědvat a potom na počitač a na počitači se něco hibe vipadalo to jako pavouk ale mnělo to klepeta nbilo to velke asi půl centimetru tak jsem to vzal a ukazal tatovi ten mě štím bolelo to jak od mravence no roshodně to bil štírek to vím jistě.

Myslím, že na rozdíl od štírů, mají štírci jedovou žlázu právě v klepítkách. To se potom nedivím, že to štípe. A klidně to může být kyselina mravenčí, včely ji mají také.

V klepítkách ??? xD Možná v kusadlech, ale v klepítkách ??

Štírci patří mezi klepítkatce (chelicerata) a kusadla opravdu nemají. Kusadla mají kusadlovci (mandibulata). Podkmen chelicerata i skupina podkmenů mandibulata patří do kmene členovců. Stejně často opakovaný mýtus je např.: pavouk je hmyz.

Těmi kusadly myslel makadla s klepety..

Ach jo, chudinka čeština ....

neni to náhodou štěnice to co ti dělá ty fleky?dospělec je podobný jako štírek

Z lesa si nosite domu kloš jelení prezdivanou jako jelení veš.

Nebylo to tohle

Comment Upload: 
screenshot_20240216_142831.jpg

Štírka BYSME neměli vítat, ale měli BYCHOM ho vítat. Že jsem takovej šťoura, ale tohle napsat je hrozný.

To BYSME je fakt děs...

Helejtese, nemachrujte, zase nevíte všechno o škůdcích - a o tom tenhle web je. Radši si zajděte na stránky ústavu pro jazyk čeký. Protože takhle bysme se nikam nedostali. :-p

Kouše tahle "havěť"?? :) V jak velkých skupinách se zdržuje..

No a jak se toho můžeme zbavit? Je mi z nich zle :-( a s malým miminkem doma mi to moc příjemné není :-(((

..v posteli vás může štípnout či kousnout naprosto cokoliv, třeba pavouci nebo jiný hmyz či členovci, pokud je při spánku třeba jen skřípnete, nebo jim jinak ublížíte, protože se pak brání. Zrovna tak stonožky a pod. Osobně štírky domácí v žádném případě nezabíjím, protože bych byla sama proti sobě- jak je již psáno výše, je to užitečný tvor a lidem neublíží. Je navíc tak maličký, že si ho málo-kdo vůbec všimne. Právě před chvilkou jsem jej ukazovala svým dětem. Základ je, neprobouzet v nich strach, ale naopak je poučit, že mezi námi žijí i užiteční tvorové, kterých se není třeba bát. Strach jsou jen předsudky z neznalosti!
No a na podobné reakce:
No a jak se toho můžeme zbavit? Je mi z nich zle :-( a s malým miminkem doma mi to moc příjemné není :-(((
Zní odpověď takto- že je vám z nich zle je jen zbytečný strach, který máte od svého okolý vsugerovaný. Miminko bude určitě také lépe prospívat, když budete mít v bytě tyto pomocníky, kteří vám budou čistit byt od roztočů a nebudete je muset dýchat. Díky roztočům pak nejen u dětí vznikají alergie.

a užitečný. Chytil jsem jednoho na dřevěné podlaze a ted jsem druhého donesl s rohoží z garáže. Mám je ve sklince. Hned je jdu pustit do roho kuchyně, když jsou to pomocníčci. A já je málem likvidoval.. Díky za informaci..

Lípa

Tak proč se označuje jako škůdce, když je užitečnej ???

U nás doma se toto poslední rok rozmohlo a snad každý týden to někde nacházím. Bohužel strach z neznáma mi velel to zabíjet, kord když se mě to těmi svými makadloklepýtky snažilo zastrašovat. Samo to vypadá jako přerostlý roztoč a stále se mi s tím nechce žít v jednom domě. Asi to bude tím, že proti pavoukovcům jsem asi rasista.

Jejky a já husa ho chudinku před chvilkou přimáčkla k zemi, tak doufám, že tu nebyl sám...

Přátelé máte někdo zkušenosti s tím jak ho chovat "doma" o které by jste se podělily? Moderní léčiva totiž proti Varroa Destructorovi(Kleštíkovy) ve včelstvech přestávají fungovat a tohle by mohlo být řešení. Děkuji
B.Borůvka

Žádny štírek vás nepoštípal. Donesla jste si domů Kloše jeleního!!! Je to pěkně obtížný hajzl

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.