Mulčovací kůra

  • Posted on: 9 July 2007
  • By: admin

je výborná věc. Nejenom, že působí esteticky, ale také jako skvělý prostředek k zabránění růstu a prorůstání plevelů na záhonech. Při používání mulčovací kůry musíme dávat pozor zejména na to, abychom substrát pod kůrou nepřevlhčili, protože k tomu může lehce dojít. Na trhu se dnes dá sehnat dokonce i kůra dekorační - viděl jsem jí v nějakých červených odstínech, ale pro její vysokou cenu okolo 200,-Kč za pytel asi nebude vhodná k běžnému mulčování. Zem před použitím kůry doporučuji důkladně zbavit plevelů /"randap"...atd/ a teprve až je zbavená plevele nasypat kůru. Na odplevelenou zem můžeme také rozprostřít např. netkanou textilii /černou/, a teprve potom vysypat kůrou. Obecně asi platí - čím větší vrstva kůry tím méně šancí má plevel vyrůst. Když se po čase nějaký plevel přece jenom objeví (a on se objeví), stačí ho lehce vytrhnout, či "přestříknout" a máme na delší dobu zase klid. Kůra se postupem času, vlivem povětrnostních podmínek a vůbec tak nějak, ztrácí, sesychá a měni v humus, a je třeba její pokrývku čas od času znovu doplnit. Je to ovšem mnohem snazší, než 7x do roka sedět u záhonu a pracně jej plít.

Kam na mulčovací kůru

napíšu pár postřehů ohledně mulčovací kůry...takzvaně vlastní zkušenosti. Ty bývají nejlepší a jestli máte chut podělit se o zkušenosti svoje, je vám k dispozici diskuze níže, nebo napiště svůj článek a zašlete jej na email uvedený ZDE http://skudci.com/kontakt. Někdy během lonského roku proběhl v místním Kauflandu výprodej mulčovací kůry, který se dá označit za opravdový "kauf". Pytel byl vyprodáván za 10,- slovy deset Kč. Jednalo se 50l pytle s nápisy "Mulčovací kůra". Bohužel pro ostatní jsem většinu z jedné palety vykoupil já, můj kamarád, další kamarád, jeho kamarád etc... Jednalo se o dílo náhody, že jsme se tak v marketu sešli a na kůru narazili. Pro uklidnění dodám, že na takovéto slevy štěstí vůbec nemám a když je např. někde zlevněný cukr tak dle Murphyho prakticky vždy až druhý den, než já nakupuji. Ale s tím se žít dá. Kůra byla bezvadná, vysypali jsme s ní skalku /interní označení pro vyvýšený záhon s malým množstvím skalniček a větším množstvím jiných rostlin a kamenů/. Na jaře nám z této kůry vyrostly houby. Nejsem mykolog, ale myslím, že se jedná o smrže. Viz foto

smrž

smrž

Na jaře jsme po zkušenostech s kauflandáckou kůrou dostali chut zase něco zasypat. Dojeli jsme proto do "baumaksu" a zde koupili už za ne tolik příjemných 49,-Kč, nějaké 50 litrové pytle s nápisem Rindenmulch. Kůru jsme rozházeli, kde se dalo...hlavně kam stačila. Tato kůra ovšem už nebyla tak pěkná jako ta předchozí, byla jemněji drcená, což někdo může považovat za výhodu, my jsme však usoudili, že nikoliv. Kůra leží na zemi již cca 3 měsíce a k mému překvapení se na ní včera objevila jakási podivná žluto-bílá skvrna. Když jsem jí začal prozkoumávat blíž konstatoval jsem, že se zde zřejmě vyzvracel náš kocour. "Fuj kocoure......", řekl jsem si v duchu a žlutou hmotu jsem zahradní hadicí spláchnul z trávníku a kůry. Šlo to rychle a dobře. Asi za dvě hodiny jsme šli s manželkou zalévat zahradu a já vidím, že ta samá hmota je opět na místě. Zavolám tedy na ženu a říkám "co to je?". Zkoumali jsme to znovu tedy oba a naše resume bylo - Kocour zřejmě snědl něco špatného. Vzal jsem hadici a "zvratky" znovu spláchnul. Ráno jsem nevěřil svým očím. Hmota opět na místě..... No nic nebudu se již dlouho rozepisovat. Pravděpodobně se jednalo o nějakou "příšernou" rychle rostoucí houbu /četl jsem kdysi povídky Raye Bradburyho a jedna povídka o jakýchsi invazivních houbách mě dosud v hlavě zůstala/, která vzešla z kůry z "baumaksu" a chtěla pohltit naší zahrádku. Protže jsem v tohle ohlednu poměrně nekompromisní a upřímně moc jsem nad tím nepřemýšlel vzal jsem co bylo první po ruce a houbu zlikvidoval. To první "co bylo po ruce" bylo SAVO proti plísním. Mám nějakou asociaci typu Houba-Plíseň....Plíseň....Savo...no každopádně houba, houba je fuč. Přikládám obrázky houby před akcí (první dva obrázky) a houby po akci (další dva).

houba před smrtí

houba před smrtí houba po smrti houba po smrti  
         

Jako třetí variantu nákupu kůry s kterou mám zkušenost bych v rychlosti uvedl nákup mulčovací kůry na místní pile. Příklad - cena 50 litrového /bramborové/ pytle 18,-Kč. To je velmi fajn. Kůra není tak tmavá jako kůra z rašeliniště v Soběslavi, ale, kdo by na to dbal. Jednalo by se možná o rasovou diskriminaci, a to si v dnešní době nemůžeme dovolit. Cena rozhoduje, cena vítězí. Tahle kůra se stala mým favoritem i proto, že z některých jejích kusů si můžu vyřezat lodičku - jako zamlada - a tu si při dalších povodních můžu spolu se sousedy pouštět................... na zahradě. Eta vsjo.

Obrázky: 
Mulčovací kůra

Komentáře

o jaké místní pile zde hovoříte, prosím? Zajela bych si ji tam také koupit.

děkuji

I really love your site.. Very nice colors & theme.
Did you create this website yourself? Please reply back
as I'm hoping to create my very own blog and would like to learn where you got
this from or exactly what the theme is named. Kudos! http://www.cjma.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=501791

je to pila v Plané n/L tak nevím jestli to pro vás nebude "z ruky", článek je starší a ceny se také možná změnily - nevím. Ale mám dojem, že by to mohli nabízet na většině pil.

Souhlasim plne s Vasim nazorem. Mulcovaci kuru kupuji vzdy pouze na pile. vozim ji domu 50 km. Zadne houby a skudci. Dokonce mi predloni poskytla 2 metrovou diviznu. Nova kura z pily nadherne voni!

Přesně to se nám rovněž stalo. Z mulčovací kůry na jaře vyrostly celé kolonie smržů (nevídaných rozměrů)a v průběhu sezony se ojevovaly žluté "kočičí zvratky". Tuto kůru dodala profesionální zahradnická firma.Další rok se to už neobjevilo a letos již po 3 letech je třeba zetlelou kůru obnovit a dosypat. Očekáváme, že se mykologické nálezy budou opakovat.

I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself?
Anyway keep up the nice quality writing, it's rare to
see a great blog like this one nowadays. http://Search.Osakos.com/cache.php?key=c0792b69d674164f3134f6a4d8b0fd4b&...

Chtěl bych podotknout, že mulčovací kůra má jednu značnou nevýhodu. Vytváří velmi kyselé prostředí. V lokalitách, kde jsou v podloží vápence (či jiné zásadité horniny) pak značně snižuje kvalitu půdy. Ve větším množství bych mulčovací kůru používal jen tam, kde je půda přirozeně kyselá.
Pro sklaničky se mi zdá jako vhodnější mulčovací materiál štěrk - většina ze skutečných skalních rostlin ho lépe snáší.

Ty houby jsou smrže nebo kačenky. Jsou jedlé a výborné. Navíc rostou někdy v květnu, takže jsou to první houby a o to více chutnají.

To žlutavé "od kocoura" neznám. Něco takového jsme měli taky, nijak zvlášť jsme si toho nevšímali a zmizelo to.

Ty žluté kočičí zvratky je skutečně houba. Nejspíš něco z okruhu hlenek. Ale je to neškodné, nezávadné a v celku zajímavé. Není nutné ji likvidovat.

Dobrý den mám dotaz,udělala se nám žlutá skvrna před domem na kůře.Co s tím mám dělat?

Krásný dokument o hlenkách, též na kůře:
https://youtu.be/d6fEDlvvQoI

ano, ten je velmi hezký

Přidat komentář

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.