Potemník skladištní

potemník skladištní
Latinsky: 
Tribolium confusum
Anglicky: 
Confused Flour Beetle
Německy: 
Amerikanischen Reismehlkäfers
Slovensky: 
Potemník skladový

skladištní škůdce, světle hnědé barvy, dlouhý okolo 2,5mm.
Napadaná potraviny a to zejména mouku, obilné výrobky a obiloviny, ale i cukrářské výrobky, granule pro zvířata, semena, koření, čokoládu, ale také např. suchou květinovou vazbu. Prostě prakticky všechno co najde doma ve spíži.
Je to velmi významný skladištní škůdce v domácnostech, ale i velkoobchodních skladech.
Létá.
Dospělci mohou žít až tři roky, při vyrušení hrají "mrtvého brouka".
Vydávají specifický zápach.
 

foto 1 - http://www.flickr.com/photos/erling_olafsson/
foto 2 - https://www.gov.mb.ca

potemník skladištní
larva potemníka skladištního
Ochrana : 
Uschovávat potraviny v pevných obalech. Napadené potraviny zlikvidovat. Brouci jsou schopni nalézt i velmi malé kousky zbytků potravy, je třeba tedy místo, kde jsou uschovávány potraviny důkladně vyčistit, aby se rozšíření neopakovalo.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Dobrý den, objevil se mi v domácnosti brouk,který z dálky vypadá jako semínko kmínu. Dle vašeho výpisu bych tipovala Potemníka,ale jista si nejsem.Našla jsem ho pod odpadkovým košem, v mouce,na dně krabičky s kořením a cukrářskými potřebami, ale co mě rozhodilo....lezl mi po oblečení ve skříni v ložnici,kde žádné (alespoň doufám) zbytky jídla nejsou....co s ním? Denně jich najdu 5-10....kde hledat hnízdo....potraviny jsem prošla.... předem díky za radu.foto i přes zmenšení nebylo možné připojit...

dobrý den Katko, odpověděl vám někdo? Mám stejný problém jako vy :-(

Pripojuji se k vam :-( jak je likvidujete? Ja jen kazdy tyden projdu vsechny skrinky v kuchyni, vystrikam biolitem a cekam, co z toho bude/nebude. Na internetu jsem nasla, za cca 100 kc nejake lapace primo na potemniky. Nezkouseli jste?

Připojuji se s marným bojem. Objevili se před 4 dny, denně sprejuji špajz Biolitem. Dnes jsem už vyházela vše ze špajzu na stůl, vyčistila, vymyla, prohlídla, uložila koření extra do igelit. sáčků, 5 x za odpoledne vysprejovala špajz Biolitem a stále lezou. Našla jsem je v do koření a čoko.Fidorkách. Tím že jsem udělala rozruch ve špajzu lítají mi teď i v obýváku, lezou po zemi i stěnách. Lezu tu jak pako po čtyřech a zamačkávám. Jak se dají zlikvidovat ? Má někdo radu ?

Zdroj broučků jsem našla v mleté sladké paprice....uffff

Také s nimi bojuji, poprvé se objevili loni na podzim, tak jsem všechno zlikvidovala, zkontrolovala, vystříkala Biokillem. a byl na chvíli klid. pak jsem je našla znovu,To se mi přestěhovali do perníkového srdce. vše jsem vysříkala a byl klid. ale teď po skoro pul roce jsem zase jednoho našla a měla jsem vše čisté, takže jsem ho musela zase koupit v mouce, takže super. takže jdu zase do boje :/

Vesměs si jej přineseme ze supermarketů v mouce a p. Jak se jej zbavit je vyndat vše co je ve skříňce a dát do většího kbelíku s víkem, do plechovky zapálit sirný knot , který po zapálení vytváří kysličník siřičitý, nechat aspoň 12 hodin a brouci se udusí, nemají kyslík. Toto zopakovat za týden až se z vajíček vylíhnou noví. Jinak pokud koupím mouku tak ji taky vždy sířím. Kbelík musí být uzavřen po zapálení síry. Kysličník vytlačí všechen vzduch. Je těžší a padá ke dnu.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.