Vysévat, nebo sázet trávu?

středa, 09. ledna 2019
Article Vysévat, nebo sázet trávu?
23.3.2010

Na jaře obvykle na zahradě řeším různé nerovnosti na trávníku. Jsou způsobené třeba Krtkem, vyježděním či prostým propadem půdy "kamsi".
Vezmu proto kolečko se zeminou a nerovnost zasypu a poté zarovnám a ušlapu.

Většinou chceme, aby nám zde co nejrychleji vyrostla tráva a dosypaný kousek se tak zakryl porostem. Nejobvyklejší varianta je, že koupíme travní semeno a to no místě vysejeme.
Problém je, že tráva vzchází poměrně dlouho a nový trávník je velmi subtilní a náchylný na přemokření, či naopak sucho. Také první sekání musí probíhat opatrně, nově vzešlý trávník nemá ještě dost vyvinuté kořeny a běžná travní rotační sekačka snadno rostlinky vytrhává i s kořeny.

pokud se jedná o menší plochu /ne celou zahradu v řádech stovek metrů čtverečních/, je řešení zatravění poměrně jednoduché a spolehlivé.
Stačí obejít zahradu a vytrhat trávu z míst, kde není žádoucí. Takových míst najdeme jistě spoustu ať se jedná např. o záhony, nebo chodníčky. je nutné abychom zachovali kořenový systém vytrhávaných trsů.
Tento "odpadů, který by normálně skončil v kompostu můžeme jednoduchým způsobem nasázet na místě, kde jsme dosypali zeminu a chceme aby se rychle zatravnila.

Zahradnickou lopatkou uděláme důlek, do kterého vložíme trs trávy a ve sponu cca 10x10 cm pokračujeme po celé ploše. Celé potom ušlapeme nohou a v případě sucha zaléváme. Takto zatravněná plocha potom poměrně rychle zarůstá, sekáním dále odnožuje a půdu rychle pokryje.