Bršlice kozí noha

Latinsky: 
Aegopodium podagraria
Anglicky: 
Ground-elder
Německy: 
Giersch
Slovensky: 
Kozonoha hostcová

Kozí noha, kerhátek, kerhát

vytrvalá bylina, hluboce kořenící, s bohatě větvenými a velmi křehkými oddenky. Je to jeden z nejůpornějším plevelů zahrad. Škodí zejména v květinových a zeleninových záhonech. Dává přednost úrodnějším půdám, ale z vlastní zkušenosti vím, že se jí daří i v půdě písčité.

Na polích se vidí málo, protože nesnáší hlubokou orbu a opzdější zastínění obilím.

Bršlice má velmi vyvinutou rozmnožovací schopnost a množí se převážně nažkami. Ty se přenášejí vším možným od nářadí po kompost a hnůj. Klíčivost čerstvých nažek není velká, ale přezimováním se zvýší.

Dále se velmi snadno množí oddenky. To je velmi nepříjemná vlastnost, protože k jejich ulamování dochází prakticky vždy, když chceme bršlici nějakým způsobem dostat ze země, při rytí a okopávání. Při každém dalším obdělávání půdy dochází bohužel k zesílení regeneračních schopností plevelu.

Velmi nepříjemná je i v trávníku, kde dokáže vytlačovat trávník.

Ochrana : 
Okamžitě likvidovat. Nenechávejte nikdy zaplevelit záhon či pozemek tímto úporným plevelem. Jeho vyhubení je opravdu velmi náročné. Zejména časově. Osvědčený způsob u mladých rostlin je snažit se jí vždy vytáhnout i s kořenem, jakékoli úlomky kořenů likvidovat. Stejně tak zlikvidujte i vyrytý plevel, nekompostujte jej. Z chemických prostředků funguje jakýkoliv totální herbicid, ale to, že zahubíte jednu rostlinu, neznamená bohužel, že vám vedle nevyrostou dvě další. Postřik je proto nutné několikrát opakovat a hubit neustále rašící nové rostliny.
rozdeleni: 
Plevele

Komentáře

Mně se osvědčil Roundup, stříkám ho zblízka na každý list, ten do týdne začne žloutnout, a pak zmizí. Působí to tak, že jedovatou látku si rostlina stáhne do kořene a ten pak začne hynout a po té celá rostlina. Je potřeba jeden rok ve stříkání vytrvat a výsledek se dostaví. Použila jsem to s úspěchem na pampelišky, pýr, svlačec, bodláky a jiné vytrvalé plevele. Zkuste, uvidíte... ;) http://www.agromanualshop.cz/p586-roundup-klasik-1-l/

Pozor, jedna z mála léčivek na dnu, nebo-li podagru! Takže plevel, ale někdy k nezaplacení!

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.