Bolševník velkolepý

Latinsky: 
Heracleum mantegazzianum
Anglicky: 
Giant Hogweed
Německy: 
Riesen-Bärenklau
Slovensky: 
Boľševník obrovský

invazivní rostlina, která vypadá jako obří petržel. Není ovšem tak přívětivá a svíčkovou na smetaně z ní také neuděláte.
Bolševník velkolepý pochází z Kavkazu. Jde o velice vzrůstnou bylinu která běžně dosahuje výšky až 5 metrů. Jsou známy i případy bolševníku, který byl vysoký i 7 metrů. Je to trvalka se silnou schopností rozmnožování. Její stonky, které mají průměr až 8cm jsou porostlé silnými chloupky podobně jako kopřiva.
Rostlina kvete od pozního jara do poloviny léta. Po odkvětu se vytváří semena, kterými se dál šíří.Kdysi byl bolševník vysazován do přírody jako okrasná rostlina. Bohužel časem dochází k tomu, že rostlina se rychle množí a vytlačuje z přírody původní druhy. V některých oblastech může být bolševník velkým problémem.

Bolševník je rostlina obsahující fotoxické látky. Její části obsahují toxické látky, které se při styku s kůží a následnému vystavení Uv záření reagují a způsobují opravdu vážné popáleniny. Obzvlášť u malých dětí, které může rostlina lákat pro svůj bujný vzrůst může dojít k velmi vážných poraněním. Děti si s oblibou z bolševníku vyrábějí různé nástroje /meče ze stonků, dalekohledy ze stonku/ a např. u "dalekohledu", které dítě přiloží k oku dojde ke styku pokožky okolo oka s jedovatou šťávou rostliny. V horším případě se toxin může dostat přímo do oka, kde může způsobit dočasnou, ale i trvalou slepotu. V každém případě je potřeba při likvidac bolševníku postupovat velmi optarně a chránit oči a pokožku oděvy a brýlemi a v případě popálení vyhledat lékaře. Popálená pokožka může být citlivá na UV záření i několik let a také jizvy mohou zůstat na trvalo.
 

Ochrana : 
Likvidace mechanicky, rostlinné části spálit. Chemicky - totoálnimi herbicidy.
rozdeleni: 
Plevele

Komentáře

Já nasbíram listy a květy a dáme je do hrnce vařit pak je osolime a okořeníme nebo je usmažíme je to moc dobre jídlo bolševník je moc dobrý i zapékaný skuste to je to opravdu moc dobre..

Co to děláš vždyť lidem kazíš chuť a nezapomeň že je to jedovaté jseš fakt trotl

Já je vždycky vyškubnu ze země, ustřihnu jim "hlavičky", u konce na ně připevním háček a bolšáky jednoduše věším na parapety. Jednou jich tam viselo několik desítek. Alespoň to zastraší sousedy.

Na Bolševník zabírá RoundUp. Bolševník bohužel přenáší i náklaďáky, zjištěn výskyt v místech, kde široko daleko nikde neroste, jen je tam silnice. Naředil jsem koncentrovaný RoundUp na téměř maximální koncentraci dle přiloženého návodu a po Bolševníku po asi 14 dnech potopa, chcípnul a už se neukázal. Škoda, že se s ním nebojuje masově, na Chebsku a Mariánskolázeňsku je to zaplevelené o sto šest, pak Sokolovsko, Prameny..

Přitom dle mého názoru by stačilo jeden rok postříkat komplet všechny rostliny, nejlépe ještě před květem a další rok to zopakovat na tom, co zbyde.

Sekání je zcela neúčinné, Bolševník je nezmar.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.